УКРАЇНА ПІДПИСАЛА ДЕКЛАРАЦІЮ МІНІСТРІВ 37 КРАЇН НА ПІДТРИМКУ ВИНОГРАДАРСЬКО-ВИНОРОБНОЇ ГАЛУЗІ
Портрет підприємства «Росяна» – вода артезіанська питна найвищої якості
Олексій ФЕДОСОВ, Ірина КАРСИМ (ТОВ «Росяна», вул. Метрологічна 11, Київ, 03143);
Віталій ПРИБИЛЬСЬКИЙ, Ольга ДУЛЬКА (Національний університет харчових технологій, вул. Володимирська 68, Київ, 01601)
Компанія з виробництва артезіанської питної води «Росяна» (створена в 2010 році) виготовляє нині улюблену воду для понад 3000 клієнтів – мешканців Києва і Київської області. Завод «Росяна» забезпечує фасованою питною водою населення України, державні установи, навчальні заклади, підприємства.
Виробництво води «Росяна» розташоване в екологічно чистому історичному районі столиці – Феофанія. Тут є цілющі джерела «Святого Пантелеймона» і «Сльози Богородиці», які беруть свій початок з артезіанської свердловини Юрського геологічного водоносного горизонту глибиною 291 м.
Завод із виробництва артезіанської фасованої питної води «Росяна» було відкрито в листопаді 2013 року. Будівля складається з двох поверхів та підвального приміщення. Загальна площа становить 1720 м2. Підприємство забезпечує процеси водопідготовки і розливу питної води в полімерну тару при строгому лабораторному контролі її якості та безпечності.
Розуміючи, що основою успіху підприємства є задоволення потреб споживачів, у 2014 році керівництво компанії прийняло стратегічне рішення щодо розроблення, впровадження та підтримання на підприємстві результативної системи менеджменту безпечності харчових продуктів. Було переглянуто управлінські та виробничі процеси організації, необхідні для СМБХП, відповідно до вимог міжнародних стандартів ISO 22000 та ІSO/TS 22002-1. На початку 2018 відбувся перехід на версію системи сертифікації FSSC 2200 (версія 4.1). У III кварталі 2018 року пройдено ресертифікацікаційний аудит та отримано новий сертифікат FSSC.
У першій половині 2020 року було заплановано перехід на міжнародний стандарт ISO 22000:2018, і вже в травні 2020 року було успішно пройдено сертифікаційний аудит. Донині компанія підтверджує його дію щорічними наглядовими аудитами.
ТАМ, ДЕ НАРОДЖУЄТЬСЯ ЯКІСТЬ
Сучасна інноваційна технологія водопідготовки, яка використовується у виробництві води «Росяна», дозволяє зберегти і донести до споживача її корисність, а збалансований мінеральний склад готової продукції гарантує безпечність харчового продукту.
Вода проходить такі етапи очищення
Перший етап: вода зі свердловини потрапляє на ультрафіолетову установку знезараження води.
Другий етап: вода надходить на попереднє озонування, де з’єднання природного заліза, марганцю та сірководню окислюються і випадають в осад.
Третій етап: вода проходить через фільтр механо-каталітичного очищення. Це найефективніший і щадний метод для видалення з води залишкових кількостей заліза, марганцю, сірководню, осаду, піску, інших зважених у воді речовин. Дуже важливо, що для відновлення цих фільтрів не використовуються ніякі хімічні сполуки, а тільки озонована вода.
Четвертий етап: вода скеровується на вугільні фільтри на основі кокосової стружки, призначені для поліпшення її органолептичних властивостей (запах, присмак, колір) і зниження вмісту органічних речовин у воді. Це дозволяє зберігати мікробіологічну чистоту води на всіх наступних етапах водопідготовки.
П’ятий етап: завдяки сучасній технології вдається м’яко, не порушуючи природний баланс макро- і мікроелементів води, знизити загальну жорсткість води, тобто, зробити її трохи м’якшою, зберігши при цьому її природну корисність. Ця технологія дозволяє зберегти рівень рН (найважливіший показник корисності води) в нейтральному (слаболужному) діапазоні 7,3–7,9 одиниць, тобто надає воді властивостей антиоксиданту.
Шостий етап: вода знезаражується одним зі способів або їхнім поєднанням – озоном та/або сріблом, після чого піддається фінішному фільтруванню на спеціальних механічних фільтрах тонкого очищення (5 мкм).
Сьомий етап: на завершення, вода проходить через ультрафіолетову установку, де знезаражується в потоці перед розливом, після чого фасується в тару відповідного об’єму.
ЯК РОЗЛИВАЄМО?
Лінія розливу 18,9 л
Розлив води питної тут здійснюється в тару багаторазового використання. Контроль якості оборотної тари багатоступеневий: огляд зовнішньої та внутрішньої поверхонь, дати виготовлення бутлів, перевірка цілісності і неушкодженості, відсутність механічних включень та перевірка запаху всередині бутлів.
За необхідності забруднена тара проходить додаткове ручне миття – зовні та всередині бутля, після чого тара поступає на установку зовнішнього механічного миття.
Далі тару направляють до мийно-розливної установки, де відбувається внутрішнє миття лужним засобом. На наступній стадії здійснюють дезінфекцію тари кислотним засобом. Після цього тару направляють на фінішне ополіскування готовим продуктом.
Оператор лінії розливу контролює роботу блоку внутрішнього миття, дезінфекції та ополіскування тари, безпосередній розлив води в бутлі, процес закупорювання. А технолог слідкує за відсутністю сторонніх включень у готовій продукції і за рівнем наливу води в бутлі.
Після етапу бракеражу на етикетку наносять дату. Далі готова продукція потрапляє на склад готової продукції, де оператор складально-пакувальної машини формує палети за допомогою палетайзера.
Лінія розливу 6 л
Для виробництва води питної об’ємом 6 л використовують ПЕТ-пляшки, які оператор видуває безпосередньо на виробництві. Преформа поступає на конвеєрну мініпіч, де вона нагрівається, а потім під дією тиск видувається у пневмоформувальній машині.
Видуті пляшки оператор оглядає та ополіскує готовим продуктом, після чого подає їх на конвеєр. Перед розливом пляшки відправляють на знезараження в ультрафіолетовому тунелі, потім закупорюють, на них клеять етикетку й наносять дату, після чого кріплять допоміжну ручку. Після цього оператор подає готову продукцію на склад для формування палет. Обгортається сформована палета стрейч-плівкою.
Лінія розливу 0,5–2,0 л
Розлив води питної на цій лінії здійснюють в тару одноразового використання – пляшки об’ємом 0,5–2,0 л. В бункер подається преформа, яка на конвеєрі потрапляє на видувне обладнання, далі повітряним конвеєром видуті пляшки потрапляють у триблок, де відбувається ополіскування готовим продуктом, розлив фасованої води та закупорювання. Закупорені пляшки конвеєром надходять на етикетування, після чого на етикетку наносять дату. Транспортером пляшки надходять в термопакувальну машину, де формують товарні пакування. Далі готову продукцію формують в палети відповідно до вимог замовника.
ВЛАСНИЙ КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ – СУЧАСНА ЛАБОРАТОРІЯ
На підприємстві «Росяна» діє власна виробнича експрес-лабораторія, в якій інженер-лаборант перевіряє та контролює:
1) органолептичні показники;
2) фізико-хімічні показники, як-от:
• загальний солевміст (за допомогою TDS-метра);
• водневий показник (рН);
• показник загальної жорсткості та лужності;
• вміст заліза та марганцю;
3) мікробіологічні показники:
• загальне мікробне число;
• синьогнійна паличка;
• ентерококи;
• Е. колі (Eшерихія колі) та коліфаги.
Перевіряється вхідна вода, вода на етапах водопідготовки та готова продукція.
СИСТЕМА ПРОСТЕЖУВАНОСТІ
Відповідно до вимог ІSО 22000, на підприємстві встановлено та застосовують систему ідентифікації, яка дозволяє у процесі отримання, приймання, зберігання сировини/інгредієнтів/допоміжних матеріалів та виробництва, зберігання та відвантаження готової продукції забезпечити простежуваність шляхом маркування продукції, визначених місць її розміщення/зберігання, та надання відповідної супровідної документації.
Детально систему ідентифікації та простежуваності описано в технологічній документації.
Отже, на ТОВ «Росяна» організовно виробництво високоякісної бутильованої артезіанської води із фасуванням у тару різної місткості. Можливість змінювати мінеральний склад готової продукції зумовлює можливість забезпеченння потреб різних категорій споживачів.
КОНТАКТИ
м. Київ,
вул. Метрологічна, 11
(044) 303-99-98
(050) 801-88-27
(067) 208-53-94
(067) 249-44-74
rosiana@water.in.ua
Більше матеріалів читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно.
Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.
Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Читайте також:
Сучасні технології пресування винограду
Українські й британські пивовари в колаборації варитимуть пиво до Євробачення