Піно Нуар: чим особливе це вино?

 Піно Нуар: чим особливе це вино?

18 серпня виноробна спільнота святкувала Міжнародний день Піно Нуар. Чи особливе це вино, пише Сомельє в зелених штанях.

Прийнято вважати, що історія сорту Піно Нуар бере початок аж у першому столітті нашої ери в Бургундії. Подейкують, після вторгнення у Францію римляни були приголомшені якістю бургундських вин, а саме соковитими та пряними Піно Нуарами. Причому настільки, що їхня давня традиція приїздити на завойовані території «зі своїм вином» повністю зійшла нанівець.

Але завдячувати своєму розвитку Піно Нуар має бенедиктинським ченцям. Саме служителі церкви не тільки зробили його офіційним вином для причастя, але і збагнули, що виноград на різних клаптиках землі дає абсолютно різні за характером зразки. Вже у 15 столітті Піно Нуар був ледь не у всіх регіонах Франції. Він навіть став фаворитом Короля Філіпа ІІ. Монарх був настільки зачарований смаком напою, що заборонив вирощувати обридлий йому Гаме, і велів відвести більше земель під Піно Нуар.

За що так люблять Піно нуар?

Піно нуар – це насамперед теруарне вино. І те, що ви відчуєте у своєму келиху, залежитиме від місця його походження. Піно Нуару характерна висока кислотність та низький рівень танінів. Традиційно, в ароматі сорт демонструє спеції та ягідні ноти – вишню, журавлину, суницю садову, малину, подекуди ожину, чорницю та шовковицю. Можуть розкриватися й овочеві тони. Бургундським Піно Нуарам притаманні також квіткові відтінки – троянди та фіалки. У витриманих винах можна відчути ноти мокрого листя, трюфелів, грибів і навіть тваринні відтінки. У Піно нуарах Нового Світу нерідко трапляються мускатний горіх та кава. Новозеландський Піно нуар – насичений, щедрий на фрукти та прянощі, має гарну кислотність та мінеральність, а ось південноафриканські зразки демонструють вже джемові відтінки. Чилійські нерідко видає нота ментолу в ароматиці.

Піно Нуар – один з семи сортів, який дозволяється у виробництві шампанського. Популярні ігристі з цього сорту й у Провансі.

Читайте також:
Як вибрати пробку для пляшки вина?

Завдяки високій кислотності сорт вельми гастрономічний і чудовий у компанії багатьох страв, зокрема птаха, яловичини, деяких видів жирної риби, грибів та сирів.

Однак, всупереч усім пречудовим органолептичним характеристикам, Піно Нуар той ще пестун і вважається дуже вибагливим сортом. Через дуже щільно розташовані ягоди на гроні (так сорт і отримав свою назву «піно» – шишка та «нуар» – чорна), а також, завдячуючи тонкій шкірці, виноград є дуже чутливим до багатьох хвороб та плісняви. До того ж він потребує суворого контролю врожайності.

Чим винороби ПАР мають завдячувати Піно Нуару?

У 1925 році професор виноробства Стеленбоського університету Абрахам Перольд вирішив схрестити Піно Нуар та Сенсо (відомий тоді ще як Ермітаж) та отримав новесенький і вельми симпатичний сорт Пінотаж. Тривалий час до нового різновиду винограду виробники ставилися прискіпливо, але згодом він таки став візитівкою ПАР та вивів виноробство країни на геть інший рівень.

Як бачите, Піно нуар пройшов немалий шлях, він підкорив древніх римлян, їм захоплювалися монархи, його згадують у кінострічках. Він навіть дав життя іншому сорту. Звичайно, є і ті, хто не вважає його одним із своїх найулюбленіших вин. Але як би ми не ставилися до Піно Нуару, його життєпис не може не захоплювати.

Читайте також:
Виноробня Олександра Ковача: новинки та експерименти
«ТАТОВЕ ВИНО»: як експериментальне захоплення виноградом і вином стало справою всієї сім’ї

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті