Вибір правильних дріжджів – запорука якості готового продукту
На Закарпатті створили першу в Україні регіональну дегустаційну комісію
11 листопада в Мукачівському замку відбулися збори керівників організацій та представників Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття. Вперше в Україні утворено регіональну дегустаційну комісію та прийнято рішення про її подальшу діяльність. Детальніше про це журналу «Напої. Технології та Інновації» розповів голова ГС «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття» Олександр ГАРНОВДІЙ.
Як зазначив Олександр Гарновдій, на зібранні керівників організацій та представників Асоціації виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття проголосували і створили регіональну дегустаційну комісію відповідно до вимог законодавства, затвердили положення про дегустаційну комісію, а також персональний склад дегустаційної комісії, до якої входить понад 30 членів.
– Ми готувалися до цього понад рік. Цьому передувала тривала робота з представниками парламентського комітету з питань агропромислового комплексу та профільного міністерства. Учасники дегустаційної комісії отримали дипломи про проходження курсу «Основи органолептичної оцінки якості напоїв». Навчання відбулося в серпні-вересні 2023 року. Мета регіональної дегустаційної комісії – оцінювати зразки вина й дистилятів перед тим як вони потраплять до споживача. За висновками дегустаційної комісії певний зразок вина або рекомендуватимуть як такий, який може купувати споживач, або його визнаватимуть таким, що не відповідає критеріям оцінювання, – розповів Олександр Гарновдій.
До складу дегустаційної комісії увійшли: представник обласної адміністрації, обласного управління Держпродспоживслужби, податкового органу. Також є представники навчальних закладів, які дотичні до галузі виноградарства та виноробства: Ужгородського національного університету, ВСП «Мукачівський фаховий коледж НУБіП України», Свалявського технічного коледжу НУХТ. Також у складі дегустаційної комісії є технологи, винороби – загалом понад 30 людей.
Олександр Гарновдій розповів, що зараз члени ГС «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття» активно працюють над реєстрацією географічного зазначення «Вина Срібної Землі». За його словами, щоб вино можна було випустити під цим географічним зазначенням, також потрібен буде висновок дегустаційної комісії.
Керівний склад дегустаційної комісії буде призначений після Нового року. Перше засідання відбудеться, як тільки надійдуть перші зразки для оцінювання.
Нагадаємо, що система географічних зазначень — це законодавчо захищені схеми якості, які ідентифікують походження продукту з певної території, країни, регіону або місцевості. Вони мають сенс тоді, коли географічне походження продукту впливає на його особливу якість, репутацію, смак та інші важливі характеристики.
Географічне зазначення локального вина вкрай важливе з багатьох причин:
- Вираження місцевого теруару. Географічне зазначення свідчить про те, що це вино зроблене в конкретному регіоні з унікальними географічними характеристиками, такими як клімат, ґрунти та місцеві особливості. Це надає вину унікального смаку та аромату, які притаманні саме цій території.
- Захист від підробки. Географічне зазначення захищає ім’я та якість вина від підробки. Це дозволяє споживачам впевнено купувати місцеве вино, знаючи, що вони отримують автентичний продукт.
- Підтримка місцевої економіки. Виноробство, підпорядковане географічному зазначенню, сприяє розвитку місцевої економіки. Це створює робочі місця та сприяє економічній стабільності регіону.
- Популяризація регіону. Географічне зазначення робить певний регіон відомим через його вино. Це може привернути туристів та інвесторів, що, своєю чергою, сприяє розвитку туризму та інфраструктури.
- Збереження традицій. Зазначення вина за місцем походження допомагає зберегти традиції виноробства та виноградарства в конкретному регіоні. Це сприяє поколінням виробників вин та допомагає підтримувати культурний спадок.
Отже, географічне зазначення має величезне значення для локального виноробства та виноградарства, дозволяючи цим галузям розвиватися, захищати якість та виражати неповторний характер місцевості.
Читайте в журналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023) репортаж із ФГ Винна мануфактура «Штифко», засновником якої є Олександр Гарновдій.
Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.
Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, або замовити передплату на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com