Новий журнал «Пиво. Технології та Інновації» можна завантажити безкоштовно
МОЛДОВА, ВИНО, ОIV

Нещодавно понад 500 учасників з 41 країни зібралися разом у Молдові на 46-й Всесвітній конгрес виноградарства та виноробства, з більш ніж 300 науковими презентаціями та 13 технічними візитами. Тема конгресу – «Формуючи майбутнє вина: стійкість, цінність, інновації». У програмі — наукові сесії, присвячені актуальним викликам світової виноградарсько-виноробної галузі та пошуку рішень, а також доповіді про стан виноградарства та виноробства у Молдові. Конгрес став історичною подією як для країни-господаря, так і для світової виноградарської та виноробної спільноти. Цей конгрес, що вперше проходив у Молдові, також ознаменував початок нового століття діяльності OIV. Заключний день ознаменувався 23- тю Генеральною Асамблеєю OIV. Загалом було прийнято 14 резолюцій з питань виноградарства, енології, економіки та права, а також безпеки та здоров’я, повідомляє OIV.
Конгрес OIV – це не просто форум для обміну знаннями, це запорука майбутнього. Майбутнє, в якому стійкість, науковий прогрес та повага до традицій об’єднаються, щоб сформувати напрями еволюції винної індустрії, надати ідеї для плідної співпраці та відкрити нові обрії для усіх виноградарів та виноробів.
Винні традиції виноградо-виноробної галузі Молдови
Республіка Молдова є членом Міжнародної організації виноградарства та виноробства (OIV) з 3 квітня 2001 року, це перша країна з країн колишнього СНД, що приєдналася до OIV. 2024 року організація відзначила 100-річчя, а конгрес у Кишиневі відкрив її друге століття діяльності.
16-20 червня 2025 року Республіка Молдова приймала 46-й Всесвітній конгрес Міжнародної організації винограду і вина в Кишиневі. Кишинів з гордістю став світовою столицею виноградарства та виноробства. Маючи багатовікову виноробну традицію, Молдова стала одним з найбільш виноробних регіонів Європи, що динамічно розвивається. За останні десять років виноробна галузь зазнала значної трансформації в напрямку підвищення якості винопродукції завдяки інноваціям, при цьому зберігаючи традиції. Галузь пройшла шлях від місцевих сортів винограду до вин, удостоєних міжнародних нагород. Молдова зараз є 19-м за обсягами виробником вина у світі (близько 149,9 тис. тонн вина на рік), експортуючи 85% свого вина до 70 країн. Таким чином, країна експортує більшу частину свого вина в різні країни світу, що свідчить про високу якість та популярність молдавських вин.
Виноградарство та виноробство в Молдові має багату історію, починаючи з XIV століття, і продовжує розвиватися та вдосконалюватись. Історія виноробства в Молдові сягає глибокої давнини, її початок датується епохою неоліту, понад 7000 років тому, в рамках культури Кукутень-Трипілля. Молдова, таким чином, є однією з перших країн світу з найбільшою історичною спадщиною у сфері виноробства. Археологічні знахідки свідчать про традиції виноробства, що сягають неоліту. В період Середньовіччя вино було важливою частиною експорту з Молдавського князівства, особливо у Польщу, Україну та росію. Молдавські виноградники були найбільшими в російській імперії в 1914 році, але Перша світова війна та революція завдали шкоди. Відновлення виноробства розпочалося у 1950-х роках у радянський період, коли площа виноградників значно збільшилася.
Чотири основні виноробні регіони у Молдові пропонують унікальні умови для вирощування винограду та виробництва вин, Молдова пишається своїми автохтонними сортами винограду, такими як Фетяска Нягре та Фетяска Албе.
Виноробство є невід’ємною частиною національної культури та гордості Молдови. Виноробна галузь є важливим джерелом доходу та експорту для країни.
Країна є лідером також з виробництва вина на душу населення і посідає 8 місце за цим показником (42.2 л). Молдова виробляє близько 149,9 тис. тонн вина на рік, що становить 42.2 л.
Девіз виноробів Молдови – «Вино. Несподівано велике» – стає девізом не окремої країни, але світового виноградарства і виноробства.
У Молдові виділяються 4 основні винні регіони: Кодру, Штефан-Воде, Валул луй Траян та Дівін. Також налічується понад 200 виноробних підприємств, деякі з яких є світовими лідерами.
Початок нового століття діяльності OIV відбувся у Молдові
«Великою честю і привілеєм було можливість приймати експертів, дослідників, вчених, енологів, виробників та любителів вина з усього світу, щоб відсвяткувати багату спадщину, новаторські інновації та світле майбутнє виноградарства та виноробства, – стверджують організатори. – Молдова стала частиною світової спільноти, яка прагне досягнення досконалості у виноробстві та виноградарстві».
Конгрес було організовано у співпраці з Міністерством сільського господарства та харчової промисловості та ONVV. Завдяки членству в OIV, Молдова має право претендувати на гранти для проведення національних та міжнародних досліджень, залучати провідних світових науковців до вирішення актуальних проблем галузі, а також обмінюватися досвідом та освоювати передові зарубіжні технології.
На думку директора Національного офісу винограду та вина (ONVV) Стефана Ламанді, проведення Всесвітнього конгресу виноградарства та виноробства у Молдові – це унікальна можливість продемонструвати всьому світу винні традиції та вражаючий прогрес виноградо-виноробної галузі крани. Це шанс навчатися у найкращих та поділитися нашим досвідом адаптації до змін клімату та модернізації виробничих процесів. За словами Стефана Ламанді, Конгрес став кроком до визнання Молдови як важливої виноробної країни, сприяє створенню нових партнерств та зміцнить імідж Молдови на карті якісних вин.
Організаторами заходу стали Міністерство сільського господарства та Національний офіс винограду і вина Молдови, основні заходи пройшли в Палаці республіки.
Тема конгресу – «Формуючи майбутнє вина: стійкість, цінність, інновації». У програмі було заплановано наукові сесії за 4-ма напрямами, в тому числі з виноградарства та виноробства, присвячені актуальним викликам галузі та пошуку рішень.
Отож, 46-й Конгрес зібрав експертів галузі із 51 країни-учасниці для обговорення майбутнього виноробної галузі. Конгрес став справжньою інтелектуальною подією, де було обговорено понад 300 тем світового значення.
Напрями секційних засідань Конгресу:
• Виноградарство: стійкі практики для збереження екосистем;
• Енологія: адаптивні та інноваційні технології для стійкого виноробства;
• Економіка і право: підвищення цінності – стійкі бізнес-моделі та ефективні ланцюжки поставок;
• Безпека та здоров’я: харчування, турбота та благополуччя.
На думку генерального директора OIV Джон Баркера, виноробна галузь має зосередитись на трьох ключових напрямках: стійкості, цінності та інноваціях. Це означає стійкість до кліматичних та економічних викликів, просування якості та автентичності, а також впровадження інновацій для відповідності вимогам динамічного ринку. Під час конгресу OIV були оприлюднені останні дані про світове виробництво винограду в 2024 році. Ці дані демонструють значний негативний вплив зміни клімату на обсяг світового виробництва вина, а також негативний вплив економічних і соціальних чинників на обсяг його світового споживання. При цьому обсяг і вартість експортованого вина залишаються стабільними попри низку невизначеностей у сфері світової торгівлі. Обсяг виробництва та споживання столового винограду продовжує зростати, що зумовлено зростанням китайського ринку та появою пов’язаних з продуктом інновацій. Виробництво родзинок демонструє стабільність.
Читайте також: Україну виноробну презентували на 46 Конгресі Міжнародної організації вина і винограду в Молдові
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Детальніше про ціни та передплату читайте тут.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Ціна одного примірника журналу «Напої & Пиво. Технології та Інновації» – 300 грн. Ціна одного примірника журналу «Ягідник» – 240 грн. Ціна одного примірника журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І. & Горішник» – 240 грн.
Передплата триває!