Китайська інспекція: як перевірятимуть черешню та коли почнуться продажі до Піднебесної

 Китайська інспекція: як перевірятимуть черешню та коли почнуться продажі до Піднебесної

У червні до України завітає делегація інспекторів з Китаю для перевірки ланцюга виробинцтва української черешні. Втім, експорт до Піднебесної буде не раніше наступного сезону, пише Agravery.com.

Тема експорту української черешні та інших ягід до Китаю мусується виробниками і чиновниками уже декілька сезонів поспіль, проте узгоджених фітосанітарних вимог між країнами досі немає. Але у минулу п’ятницю у Держпродспоживслужбі повідомили, що готуються в червні прийняти місію компетентного органу Китайської Народної Республіки щодо оцінки системи державного контролю за виробництвом української черешні. «Місія організовується за ініціативою Держпродспоживслужби України. Ми запросили китайських колег у сезон урожаю черешні. Наразі запрошення надіслане, опрацьовується дата та програма візиту. Місія працюватиме в Україні орієнтовно тиждень», – прокоментував Agravery.com голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа.

Планується, що експерти китайської місії ознайомляться з функціями і повноваженнями Держпродспоживслужби, її територіальних органів, роботою лабораторної мережі. Також відвідають підприємства, які вирощують черешні, зацікавлені експортувати в КНР та відповідають її фітосанітарним вимогам. За словами Лапи, перевірять фітосанітарний стан зон вирощування черешні, пакування, закорінення, транспортування, вирощування тощо.

У Китайській торговій асоціації, яка спільно із Держпродспоживслужбою займається організацією візиту, розповідають, що у складі китайської делегації буде три фахівця, які відвідають господарства Запорізької, Дніпропетровської, Херсонської та Одеської областей. Основні вимоги КНР відносяться до системи управління за контролем над захворюваннями і шкідниками у продукції, яка потрапляє на переробні підприємства, а також відповідність української продукції вимогам якості, якими користується митниця і карантинна служба КНР.

За словами голови Асоціації «УКРСАДПРОМ» Дмитра Крошки, перемовини щодо експорту української черешні до КНР тривають вже третій рік. Асоціацією було ініційовано процес узгодження процедур фітосанітарного контролю між Україною та іншими країнами, вона робила все, аби максимально прискорити цей процес. «Наразі ми маємо намір зрушити з мертвої точки. Асоціація надає рекомендації щодо виробників, які вирощують продукцію відповідної якості та обсягів. Ми також мотивуємо господарства до об’єднання, щоб вони могли системно пропонувати та постачати продукцію на китайський ринок», – засвідчує голова «УКРСАДПРОМ». Так само зацікавлені у «Укрсадвинпромі». Голова спілки Володимир Печко розповідає, що дуже чекає на візит інспекторів, адже це дозволить нарешті активізувати експорт до цієї країни. Минулого року китайські бізнесмени уже робили спробу, проте здійснювали це збірною партією і отримували сертифікат на неї, а не на конкретне підприємство.

«Перелік господарств іще узгоджуються, тож точно сказати, які це саме будуть господарства я не берусь», – зазначив він. Печко сподівається на взаємне визнання сертифікатів обох країн, адже у іншому випадку потрібно буде сертифікувати за китайськими вимогами кожне окреме українське підприємство, а це і гроші, і час – приміром, на отримання китайської сертифікації підприємством може піти 2-3 роки.

Узгодити документи і торгувати

За словами Крошки, основна перепона доступу української черешні та інших ягід полягає у тому, що Китай висуває досить серйозні вимоги до якості сільськогосподарської продукції, що буде експортуватисяю Тому фітотосанітарні умови узгоджуються по кожному виду продукції окремо. Так, перед відкриттям китайського ринку для яловичини чи кукурудзи до України приїздили подібні інспекції, результатом яких було підписання протоколів щодо узгодження процедур фітосанітарного контролю. «Фактично, ця перевірка є останнім технічним бар’єром, подолання якого дозволить розпочати експорт української черешні до КНР. Можна сказати, що проходження інспекції стане першим кроком до масованого експорту цієї продукції. Якщо будуть погоджені всі умови фітосанітарного контролю та підписані відповідні протоколи, не маю сумніву, що чи не наступного дня українські виробники вже з конкретними пропозиціями будуть виходити на китайський ринок. Але не думаю, що спочатку обсяги експорту перевищать 2000 тонн», – прогнозує голова «УКРСАДПРОМ».

Він засвідчує, що китайський ринок може запропонувати вигідну для українських виробників ціну на черешню, хоча навряд в перших контрактах вона буде на рівні ринкової. «Головним завданням перших поставок буде не стільки збут, як зайняття своєї ніші та налагодження системних поставок продукції. Тільки після цього ми зможемо зрозуміти, чи стане Україна драйвером, чи буде на рівні з іншими гравцями», – говорить Дмитро Крошка.

Підтримує слова колеги і Володимир Печко. За його словами, сьогодні на світовому ринку бракує крупноплідної черешні із діаметром+/-3 см та виразним темно-червоним кольором, на зразок нашого сорту «Валерій Чкалов». І хоча китайці зацікавлені у українській продукції, проте іще потрібно буде довести свою якість та запропонувати гідну ціну. «Наші фермери уже навчилися охолоджувати і експортувати кісточкові до європейських країн. Але із Піднебесною все інакше – сьогодні внутрішня оптова ціна черешні, яку пропонує Китай, – приблизно $5-6 за кілограм, до цієї суми потрібно додати витрати на дуже недешеву логістику, підготовку документів тощо», – засвідчує голова «Укрсадвинпрому».

У групі компаній «Мелітопольська черешня», яка займається вирощуванням та збутом ягід та фруктів, засвідчують, що співпраця із закордонними партнерами на сьогодні є їх пріоритетом, тож вони готові як до сертифікації, так і до перевірок підприємства китайськими інспекторами. «Ми є прозорою компанією, уже мали досвід поставок до європейських країн, тож ми не проти розширення географії експорту», – говорить керівник відділу постачання компанії Костянтин Глушев.

Що із урожаєм?

Як розповідають підприємці, продавати на експорт буде що – урожай кісточкових цього року може очікується доволі непоганим, адже у плодоношення уже встигли вступити молоді сади, які були посаджені декілька сезонів тому. За загальним прогнозом асоціації «УКРСАДПРОМ», урожай черешні Україні може на 10-30% перевищити минулорічний показник в 60 тис. тонн. «Хоча цього року не було схожих на минулорічні заморозків і ми спостерігали рясне цвітіння, існує кілька негативних факторів, через які ситуація не настільки оптимістична, як хотілось би. Зокрема, через різке весняне потепління значно скоротився період цвітіння плодових дерев – 5-10 днів замість 2-3 тижнів. Крім того, ми спостерігали одночасне цвітіння різних культур. У результаті був нетривалий період запилення, а відтак, порівняно з цвітінням, отримали меншу кількість зав’язі. Крім того, протягом цього тижня в регіонах пройшов град, який пошкодив або оббив зав’язь, що, безумовно, негативно вплине на обсяг врожаю», – прогнозує Дмитро Крошка.

Опитані експерти і гравці ринку не прогнозують значного збільшення внутрішньої вартості черешні. Швидше за все, вона залишиться на рівні минулорічної – 20-25 грн/кг. Максимум, додасть 5-7%. Натомість, більшість промислових виробників, які можуть запропонувати свою продукцію на експорт, переорієнтуються на зовнішній ринок. Це означає, що на внутрішньому ринку зменшиться пропозиція саме якісної черешні експортного класу.

Незважаючи на великі очікування від відкриття китайського ринку, цьогоріч господарства навряд чи зможуть розпочати експорт черешні до цієї країни. За словами Володимира Лапи, по результатах червневої місії українська сторона очікує відкриття ринку для української черешні до кінця 2018 року. У Китайській торговій асоціації сподіваються, що вже в сезоні 2019 році українську черешню можна зустріти на прилавках китайських магазинів. На даний момент Китай в основному імпортує черешні з США та Чилі. Щорічний обсяг імпорту становить 200 000 тон.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар