КРАФТОВІ ДИСТИЛЯТИ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ. ЗАКОНОДАВЧІ ПІДХОДИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА

 КРАФТОВІ ДИСТИЛЯТИ В УКРАЇНІ ТА СВІТІ. ЗАКОНОДАВЧІ ПІДХОДИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ ДЛЯ ВИРОБНИЦТВА

У минулому крафтовики-дистилятори працювали для задоволення власних потреб – самогоноваріння чи створення наливок. Сьогодні ж існує досить значний ринок крафтових виробників алкоголю – міцних напоїв – дистилятів. Питання законодавчого врегулювання діяльності малих виробників дистилятів сьогодні як ніколи на часі: криза змінила структуру ринку праці, поставила як роботодавців, так і працівників у нові, надзвичайно складні та непрості умови. Назріла гостра потреба в сильному кластері самозайнятих людей. Окрім того, йдеться про появу унікальних українських дистильованих спиртних напоїв – брендів, які здатні конкурувати з іноземними напоями на міжнародному ринку, ставши суттєвою складовою українського експорту. Наливки, настоянки та горілки, створені на основі українських фруктів, ягід, зернових культур і меду, – це також імідж країни, яка має давню історію та культуру виготовлення і споживання своїх автентичних українських міцних напоїв. І, звичайно, це розвиток малого підприємства, десятки тисяч нових робочих місць, інвестиції, розвиток регіонів, поповнення як державного, так і місцевих бюджетів, створення доданої вартості та розширення ринку збуту плодово-ягідної сировини для місцевих фермерів і домогосподарств, сприяння туризму та багато іншого. У статті окреслені визначення поняття і законодавче регулювання дистилятів.

Визначення та вимоги до спиртних напоїв

Відповідно до Регламенту Європейського Парламенту і Ради про визначення, опис, представлення, маркування та охорону географічних зазначень спиртних напоїв, спиртний напій – це алкогольний напій, який відповідає таким вимогам:
а) призначений для споживання людиною;
b) якому властиві певні органолептичні властивості;
с) мінімальна міцність якого за об’ємною часткою спирту становить 15%, за винятком спиртних напоїв, які відповідають вимогам категорії 39 додатку ІІ (яєчний лікер, 14%).

Також він має бути виготовлений безпосередньо шляхом дистиляції природно зброджених продуктів; мацерації (або аналогічної обробки) рослинної сировини в етиловому спирті сільськогосподарського походження, дистилятах сільськогосподарського походження або спиртних напоїв (їх поєднання); додавання ароматизаторів, барвників, підсолоджувачів, інших сільськогосподарських і харчових продуктів до етилового спирту, дистилятів сільськогосподарського походження або спиртних напоїв або вироблений шляхом додавання спиртного напою до (одного чи більше) інших спиртних напоїв, етилового спирту сільськогосподарського походження, дистилятів сільськогосподарського походження й інших харчових продуктів.

Етиловий спирт і дистиляти, що використовуються в алкогольних напоях

Етиловий спирт і дистиляти, що використовуються у виробництві спиртних напоїв, мають бути виключно сільськогосподарського походження у значенні Додатка І.

Для розведення або розчинення барвників, ароматизаторів або будь-яких інших дозволених інгредієнтів, що використовуються у виробництві алкогольних напоїв, не повинен використовуватися жоден спирт, крім етилового спирту сільськогосподарського походження, дистилятів сільськогосподарського походження або спиртних напоїв з категорій 1-14 Додатка І. Такий спирт, який використовується для розведення або розчинення барвників, ароматизаторів або будь-яких інших дозволених інгредієнтів, може використовуватися тільки в кількостях, суворо необхідних для цієї мети.

Алкогольні напої не повинні містити спирт синтетичного походження або інший спирт несільськогосподарського походження в значенні Додатка I.

Читайте також:
ДЕГУСТАЦІЯ: ОСНОВИ ПРОЦЕСУ

Категорії спиртних напоїв

Спиртні напої класифікуються за категоріями, кожна з яких має свою специфікацію: визначення (враховуючи сировину, спосіб виробництва тощо); мінімальну міцність за об’ємною часткою спирту; положення, що стосуються додавання спирту; положення щодо використання ароматизаторів, барвників або підсолоджувачів; торгову назву та інші дозволені терміни.

Перелік спиртних напоїв (додаток ІІ)

1. Ром; 2. віскі (Whisky або whiskey); 3. зерновий спиртний напій; 4. wine spirit; 5. brandy або weinbrand; 6. спиртний напій із виноградної м’язги або виноградна м’язга; 7. спиртний напій із фруктової м’язги; 8. родзинковий спиртний напій або raisin brandy; 9. фруктовий спиртний напій; 10. спиртний напій на основі яблучного та грушевого сидру; 11. медовий спиртний напій;12. hefebrand або спиртний напій з осаду; 13. пивний спиртний напій; 14. topinambur або спиртний напій з топінамбуру; водка; 16. спиртний напій (якому передує назва фрукта), отриманий методом мацерації та дистиляції; 17. geist (разом із назвою використаних фруктів або сировини); 18. gentian cпиртний напій з тирличу; 19. спиртні напої зі смаком і ароматом ялівцю; 20. Gin; 21. дистильований gin; 22. london gin; 23. спиртний напій зі смаком та ароматом кмину або Kümmel; 24. akvavit або aquavit; 25. спиртні напої зі смаком і ароматом насіння анісу; pastis; 27. pastis de Marseille; anis або janeževec; 29. дистильований anis; 30. гіркий спиртний напій або bitter; 31. водка з доданим смаком і ароматом; спиртний напій з доданими
смаком та ароматом терену або pacharán; 33. лікер; 34. сrème de (доповнене найменуванням плоду чи іншої використаної сировини); 35. sloe gin; 36. sambuca; maraschino, marrasquino або maraskino; 38. nocino або orehovec;яєчний лікер або advocaat або avocat або advokat; 40. лікер з яйцем; 41. Mistrà; 42. Väkevä glögi або spritglögg; 43. berenburg або beerenburg$ 44. медовий нектар або нектар з медовухи.

Терміни, написані курсивом не повинні перекладатися ні на етикетці, ні в описі та презентації спиртних напоїв.

Поділ на дві групи категорій

З 1 до 14 – напої, виготовлені шляхом спиртового бродіння та дистиляції виключно на основі сировини, передбаченої вимогами для цієї категорії. Вони не повинні містити доданого спирту розбавленого чи нерозбавленого; можуть бути підсолодженими виключно для заокруглення фінального смаку продукту з урахуванням допустимих рівнів у ЄС або держав-членів (якщо застосовано); не повинні містити доданих смако-ароматичних речовин; можуть містити додану карамель тільки як засіб для коригування кольору.

З 15 до 44 – напої, які можуть бути отримані з будь-якої сільськогосподарської сировини, наведеної в Додатку І. Вони можуть мати доданий спирт і містити смако-ароматичні речовини, смако-ароматичні препарати та деякі харчові інгредієнти зі смако-ароматичними властивостями; можуть бути забарвлені та підсолоджені.

Спиртні напої, які не відповідають спеціальним правилам, встановленим для кожної з категорій, можуть бути вироблені з будь-яких сільськогосподарських продуктів, зазначених у Додатку I, та/або з будь-яких харчових продуктів, придатних для споживання людиною; можуть мати доданий спирт; можуть містити одну або більше смако-ароматичних добавок; можуть бути забарвлені та підсолоджені.

Читайте також:
BALCO CIDER: як виготовляють високоякісні сидри у Дніпропетровській області

Обов’язкова інформація про харчові продукти для спиртних напоїв:
• назва харчового продукту;
• кількість нетто харчового продукту;
• для напоїв, міцність яких за об’ємною часткою спирту перевищує 1,2 % об., фактична алкогольна міцність за об’ємною часткою спирту;
• «поле видимості» означає всі поверхні упаковки, які можна прочитати з однієї точки огляду.

Виклики відповідності законодавству ЄС: більше позитивного, ніж негативного досвіду; нерозуміння виробників та адміністрації; сприяє початку виробництва для невеликих виробників; скорочує розмір сірого ринку; спрощений експорт; зміни у представленні та маркуванні.

В.М. ПОПОВА, кандидат технічних наук, доцент кафедри хлібопекарського, кондитерського та
бродильних виробництв Інституту післядипломної освіти НУХТ; М.Г. ЧЕХУН, старший викладач кафедри
хлібопекарського, кондитерського та бродильних виробництв Інституту післядипломної освіти НУХТ.

Більше інформації читайте в журналі BEER. Technologies&Innovations №2 (20) 2021. Також читайте журнал «Напої. Технології та Інновації» № 2, які можна завантажити безкоштовно за посиланням.

Аби придбати друковані випуски журналів, оформити передплату на рік або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net; Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com.

Читайте також:

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті