Галузь українського пивоваріння в умовах воєнного стану

 Галузь українського пивоваріння в умовах воєнного стану

Початок повномасштабної війни не тільки перевернув життя кожного з нас, а й змусив переоцінити наявні цінності. Українці більше згуртовуються, демонструють незламність на всіх фронтах. Не стоїть осторонь і галузь пивоваріння. Доводиться інколи дивуватися тому, наскільки креативні проєкти виникають у пивоварів, мета яких – зібрати кошти на підтримку армії. Попри все, на полицях супермаркетів з’являються нові сорти пива, засновники і керівники пивоварень намагаються зберегти робочі місця, знаходять можливості для вдосконалення виробництв, для розвитку, – вони впевнено рухаються вперед, підтримуючи українську економіку. Як українські пивоварні й технологічні компанії з різних регіонів працюють в умовах воєнного стану, дізнавався журнал «Напої & Пиво. Технології та Інновації».

Пивоварня Underwood розташована у селі Старі Петрівці Вишгородського району на Київщині. Тому з перших годин військового вторгнення там було дуже гаряче. За словами маркетинг-директора компанії Павла ЛІНЄВИЧА, подумки всі вже попрощалися з пивоварнею, але завдяки успішним діям ЗСУ виробництво таки вціліло. Хоча кілька російських ракет та авіабомб прилетіли зовсім поруч, будівля майже не постраждала.

– Наприкінці 2022 року, як і всюди, в нас була гостра нестача електроенергії. Пивоварня потребує багато електрики для повноцінної роботи, тож більшу частину часу все працювало не генераторі, що позначилося на собівартості. Наприклад, одна варка пива – це близько 8 годин. Генератор «споживає» до 20 літрів дизпалива на годину, тож знаючи вартість пального, можна підрахувати, наскільки це дорого. Зараз трішки легше, ми працюємо на повну потужність і намагаємося підтримувати якість та стабільність. Також суттєво здорожчала сировина. Для такого маленького виробництва, як у нас, сировина становить велику частину собівартості пива. Тому нам довелося підвищити ціни на продукцію. Але ми все ж намагаємося залишати київське крафтове пиво доступним. Доступним також і з погляду легкого доступу до нього: розширюється представленість наших напоїв у магазинах, барах та ресторанах, активно працює інтернет-магазин. На щастя, нам вдалося зберегти команду. Пивоварня також потроху розширюється – поступово впродовж 2022 року та на початку 2023-го в нас з’явилося кілька нових ЦКТ, тож об’єми теж ростуть, – каже Павло Лінєвич.

В цілому ж, основна лінійка Underwood залишилася без змін. Це візитівка столиці KYIV LAGER, MILKY MANGO, охмелені та фруктові зразки тощо. Також пивоварня регулярно випускає новинки. Деякі настільки подобаються людям, що їх вводять в основну лінійку. Також тут часто проводять колабораційні варки та створюють цікаві проєкти з пошуку нових смаків – лимонадів, кавових напоїв тощо.

Головний технолог лабораторної пивоварні компанії UniTec, офіційного дистрибʼютора солоду Weyermann в Україні, Сергій НАЗАРЕНКО розповідає, що проблем із сировиною не було, оскільки виробник є імпортером сировини.

– ПЕТ-тара на початку війни була недоступна. Тому після того, як перестала діяти заборона на продаж алкоголю, довелося більше розливати в кеги. Загалом варимо 6–8 сортів пива на місяць. 2 з них стандартні (М-лагер, пшеничне пиво), а інші – експерименти. Інколи варимо наші стандартні сорти, але з новими хмелями чи комбінацією солодів, інколи додаємо спеції, трави, замутнювачі, варимо сиропи тощо. Нещодавно пропрацьовували 2 експериментальні пива для великих пивзаводів. Понад 50 % звареного пива продаємо в О-маркетах, є ще декілька барів, піцерій та більярдних, де можна спробувати наш продукт, – ділиться Сергій Назаренко.

Київська пивоварня Andersen Brand Pubs, як і до війни, нині пропонує споживачам традиційну лінійку пива, що складається з 6 сортів. Влітку тут також варять сезонні сорти. За словами головного технолога пивоварні Олександра ПОЛІЩУКА, нині на пивоварні працює 2 працівників. 1 працівник служить у Нацгвардії України.

Виробництво пивоварні Rebrew розташоване в Броварах, тому війну тут також зустріли одразу з ракетними обстрілами вночі 24 лютого 2022 року. Під звуки обстрілів і минув лютий та березень 2022. Бою, що мав ключове значення в битві за Бровари, виробники навіть присвятили пиво — Skybyn Killbox, адже селище Скибин, де це відбувалося, розташоване менш ніж за 10 км від броварні. На щастя, пивоварня залишилася неушкодженою, хоча кілька разів вибухи лунали доволі близько.

– Частина команди на чолі з головним пивоваром Євгеном СМУРИГІНИМ залишилася в місті та підтримувала поточні процеси в броварні. Вони ж змогли в середині березня завантажити та відправити велику кількість нашого пива до Європи. Найскладніше в цьому було знайти машину, яка погодиться приїхати в Бровари. Коли стало зрозуміло, що деокупація Київщини вже близько, то броварня почала варити пиво, можна навіть сказати, під обстрілами. Це стало конкурентною перевагою на ринку, коли згодом почалося послаблення заборони на продаж алкоголю в різних регіонах України, а далеко не всі наші колеги мали готову продукцію. Власне, обмеження на продаж алкоголю, графіки роботи закладів, зменшення кількості самих закладів та людей у них і були головними проблемами для пивоварні минулого року. Частково це вдалося вирішити через побудову своїх точок продажу, – діляться представники компанії.

Проблем із сировиною пивоварня Rebrew не зазнала. Вже з середини квітня 2022 року основні українські виробники солоду відновили роботу. Також з квітня-травня запрацювали й імпортери солоду та хмелю, виробники пет-кег для пива з Харкова.

– Кардинальних змін у лінійці пива за останній час не відбулося. Асортимент нашого пива широкий — від класичних традиційних сортів до різноманітних експериментів з фруктами та овочами, дикими та кислими сортами, витримкою пива в бочках тощо. Наші флагманські сорти — це варіації IPA (APA, Sessions IPA, New England IPA, Double-Triple IPA тощо). Власне, знаючи, що пиво піде на експорт, ми намагаємося через концепції (ідеї, назви, етикетки, описи) пива, що виробляється, розповідати європейцям про нашу війну та ситуацію в Україні. Такий спосіб комунікації та донесення інформації є дуже ефективним. Тому продовжуємо поставки та збільшуємо експорт нашого пива в країни ЄС. Хвиля інтересу до всього українського не оминула і пиво від незалежних броварень, – зазначають виробники

Практично без зупинок працює і харківський виробник пива «Пивна легенда».

– В Харкові до червня 2022 року діяла заборона на продаж алкоголю, тому ми постачали пиво в інші області України. Більшість наших працівників виїхали з міста, і наш колектив скоротився від 12 працівників до 4. Але ці четверо докладали всіх зусиль, щоб врятувати виробництво. Практично, завдяки команді нам удалося втриматися на ринку. З червня ми відновили роботу наших фірмових крамниць. Ціле літо ми працювали під обстрілами. Значно легше стало після контрнаступу, коли в місто почали повертатися люди, – тоді ми збільшили виробництво та кількість фірмових крамниць. Їх тепер у Харкові 8. А працівників у нас тепер майже вдвічі більше, ніж до повномасштабного вторгнення, – аж 25, – ділиться директор броварні «Пивна легенда» Роман УНРАУ.

За словами директора пивоварні, на початку повномасштабної війни були значні труднощі з сировиною:

– Дистриб’ютори солоду Weyermann та BESTMALZ у Києві призупинили роботу. Перестала працювати і Куп’янська солодовня «БелГер». Сподіваємося, вона відновить роботу. Випадково, коли вивозив родину на Черкащину, познайомився з власником компанії «Канів-солод», з яким ми почали співпрацювати та продовжуємо працювати й зараз. Хоча стикнулися з іншою проблемою – від Канева до Харкова дуже важко знайти вантажівку, яка б привезла сировину, тому транспортуємо через Кропивницький. Згодом компанії Weyermann та BESTMALZ теж відновили роботу. З ними ми також співпрацюємо й далі. Компанія «Віапласт», де ми закуповували тару, призупинила роботу. Працювали з чернігівською компанією «Пет-технолоджіз». Пізніше відновили співпрацю з харківським виробником «Пет-трейд», де нам виготовляють брендовану пляшку. Загалом, ціни на пиво зросли на 30–40 %, якщо порівнювати з довоєнним періодом. Але кількість клієнтів у нас не зменшилася. Адже постачаємо пиво в 10 областей України, серед яких – Київська, Дніпропетровська, Рівненська, Волинська, Хмельницька, Львівська, Чернівецька тощо.

Повний матеріал про те, як українські пивоварні з різних регіонів України живуть і працюють в умовах воєнного стану, читайте в новому номері журналу «Пиво. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті. 

Нагадаємо, що це перший друкований випуск журналу від початку воєнного стану в Україні. До цього всі номери журналів виходили в PDF-форматі, і їх можна безкоштовно завантажити на сайті techdrinks.info. Журнал можна завантажити на сайті.

Щоб придбати друкований випуск, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті