Кращі вина Закарпаття за результатами винного конкурсу «Вина Срібної Землі»
FRUMUSHIKA NOVA family winery – успішний досвід інтенсивного виноградарства

У господарстві FRUMUSHIKA NOVA family winery виноградарством почали займатися ще у 2006 році. Однак кілька років тому вирішили оновити насадження, тому у 2019–2020 роках почали висаджувати молоді виноградники. Нині це 11 гектарів саду, на яких росте 9 сортів винограду. Валовий збір врожаю поки невеликий, адже насадження ще доволі молоді, проте з кожним роком він збільшується. Наразі тут проходять необхідну сертифікацію відповідно до європейського та українського законодавства для підтвердження статусу органічного господарства.
Який виноград вирощують у FRUMUSHIKA NOVA, які технології використовують розповів виданню «Садівництво та Овочівництво. Т. І.» винороб та співвласник господарства Володимир ПАЛАРІЄВ.
– У «Фрумушика-Нова» ми займаємося інтенсивним виноградарством: на 1 гектарі росте 5291 кущ, ширина міжрядь на всіх ділянках – 2,1 метра, відстань між рос линами – 0,9 метра. Це все молоді виноградники, які ми почали закладати у 2019 році. Лишили 1 гектар у пам’ять про дідуся – Олександра Паларієва, який заклав 10 га виноградників ще 20 років тому. Після консультацій з професоркою кафедри технології вина та сенсорного аналізу Одеського національного технологічного університету Наталією Каменевою, вирішили запустити програму реконструкцій, під час якої викорчували майже весь старий виноградник, натомість посадили новий, – пригадує Володимир ПАЛАРІЄВ.
Господарство FRUMUSHIKA NOVA family winery розташоване в Буджацькій територіальній громаді Одеської області, в природно-виноградарському районі «Південні Кодри». Виноградники розміщені на пологому схилі, стрімкістю до 3 градусів, південної експозиції. Сума активних температур за вегетаційний період у середньому становить 3250 °С. Цього достатньо для достигання найпізніших сортів винограду.
Від самого початку виноградник закладався з використанням італійської шпалери Prestil, комплектація якої полегшує зелену підв’язку. Матеріалом слугували металеві оцинковані стійки довжиною 2,2 метра та дріт діаметром 1,8–2,5 міліметра. Матеріал стовпчиків на третину жорсткіший від звичайних, що дозволяє уникнути загинання шпалери під час сильних вітрів.
– Шпалера обладнана 5 рядами дроту. Перший, другий для формування насадження, далі йдуть подвійні – третій та четвертий ряди, які використовуються для заведення пагонів, і останній – щоб зачепився вино град, – розповідає співвласник господарства Володимир ПАЛАРІЄВ.
За період вегетації, відповідно до росту пагонів, за допомогою спеціальних пристосувань два рази їх заводять за спарені дроти шпалери. Завдяки цьому досягається рівномірне розміщення зеленої маси куща по верти кальній площині. Своєчасне проведення такої операції спрощує обробіток ґрунту, проведення заходів захисту рослин, оберігає зелені пагони від поломки.
– Висота нашої шпалери орієнтовно 70–80 см. Це значно полегшує ручне збирання врожаю для наших працівників, – зауважив Володимир ПАЛАРІЄВ.
Виноградники обладнані системою краплинного зрошення із власною артезіанською свердловиною.
Для захисту рослин тут використовують виключно препарати, які дозволені органічним стандартом. На виноградниках господарства шкідники трапляються рідко, тому боротьба з ними не становить особливих труднощів.
Із сезонних хвороб винограду небезпечні мільдью та оїдіум. Тому у вегетаційний період його не менше як три рази обприскують мідь- та сірковмісними препаратами.
– У наших ґрунтах достатньо всіх необхідних мінеральних речовин, тому ми не вносимо додаткові добрива, лише мікроелементи по листу відповідно до потреби. Таким чином нам вдається дотримуватися вимог органічного протоколу у FRUMUSHIKA NOVA, – підкреслив співвласник господарства.
На сьогодні у виноградниках «Фрумушика-Нова» ростуть Каберне Совіньйон, Піно чорне, Рислінг Рейнський, Мускат Адоней, Совіньйон Ритос. А також українські автохтонні сорти – Цитронний Магарача, Одеський чорний та Сухолиманський білий, які адаптовані до місцевих ґрунтово-кліматичних умов, і вдало поєднують добрі врожаї зі стійкістю до шкідників і хвороб.
Контакти: ТОВ «ЄФТ ПЛЮС»
(044)333-33-45, (067)447-20-20,
Читайте також: Новий випуск журналу «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком: що у номері?
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Детальніше про ціни та передплату читайте тут.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Ціна одного примірника журналу «Напої & Пиво. Технології та Інновації» – 300 грн. Ціна одного примірника журналу «Ягідник» – 240 грн. Ціна одного примірника журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І. & Горішник» – 240 грн.
Передплата триває!