Fresh Business Expo-2017: підбиваючи підсумки сезону

 Fresh Business Expo-2017: підбиваючи підсумки сезону

Початок грудня вже традиційно ознаменувався для учасників плодоовочевого ринку вагомою подією – Міжнародною спеціалізованою виставкою Fresh Business Expo. Цього року виставка, присвячена
технологіям вирощування, обробки, зберігання, переробки та маркетингу плодоовочевої продукції, відбулася вже вшосте. За три дні захід зібрав більше п’яти тисяч відвідувачів з 30 країн світу. Журнал
«Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» традиційно виступив медіа-партнером Fresh Business Expo-2017. Про найцікавіше на виставці читайте в нашому репортажі.

Fresh Business Expo – це виставка, яка орієнтується на професійну аудиторію відвідувачів. За роки свого існування вона зарекомендувала себе як ефективний комунікативний майданчик для налагоджування зв’язків між керівниками плодоовочевих компаній, готових інвестувати у власний розвиток і технології, та постачальниками товарів і послуг для виробництва, переробки та продажу фруктів, ягід та овочів. Для журналістів професійного видання «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» участь у такому масштабному спеціалізованому заході означає можливість поспілкуватися з різними гравцями ринку, аби з їхньою допомогою підбити підсумки сезону та вималювати основні тенденції в галузі.

Ягідництво набирає обертів
Попри те, що сезон 2017 року став одним із найскладніших для сільгоспвиробників, він продемонстрував
досить серйозний курс на зростання та розвиток плодоовочевого ринку. Чи не найстрімкішими темпами розвивається сьогодні ягідництво.
– Сезон 2017 року для нас, як і для інших садівників та ягідників, був дуже непростим,  – розповідає головний агроном Агрофірми «Весна-2011» Євген ПИЛИПОНЧИК.  – Частина урожаю була пошкоджена та
знищена весняними заморозками, перші літні місяці видалися надзвичайно спекотними, а серпень охарактеризувався великою кількістю опадів. Усе це, звісно, вплинуло і на кількість, і на якість ягоди. Однак на наступний сезон ми маємо досить великі плани з розширення площ під суницею садовою та лохиною, розглядаємо нову для нас культуру – ожину, яка дозволить збільшити асортимент та пропонувати на ринку повний спектр цікавих для споживачів ягідних культур. Наша компанія постійно перебуває у пошуку нових партнерів та однодумців задля спільного вирощування та збуту ягід. Для цього ми і відвідуємо всі спеціалізовані галузеві заходи. Вже сьогодні досвід роботи в кооперативі показує себе як успішний та перспективний.

У тому, що розвиток галузі неможливий без об’єднання, обміну досвідом та інформацією, переконані і в новоствореному кластері «Українські свіжі та заморожені продукти»:
– Ми маємо групу компаній, які займаються вирощуванням та переробкою органічних ягід,  – розповів засновник кластера Іван КОТЯШ. – Також до цієї групи компаній входять транспортні фірми в Україні та Польщі і компанія-трейдер. Наша діяльність зосереджена на розвитку не лише власних підприємств, але й галузі загалом. Так був сформований наш кластер, основна мета якого полягає в тому, аби фермери, агрономи та постачальники рішень для вирощування, переробки та зберігання ягід могли підтримувати ефективний зв’язок один з одним. Наш принциповий підхід  – ділитися інформацією та рекомендаціями абсолютно безкоштовно, аби стимулювати більш стрімкий розвиток галузі ягідництва.

Зростання попиту на садивний матеріал ягідних культур є чи не найяскравішим підтвердженням того факту,
що галузь набирає обертів, приваблюючи все більшу кількість нових гравців. Своїми спостереженнями поділився фахівець компанії «ФруТек» Тарас МАСЛОВАТИЙ:
– Ягідництво стає дедалі популярнішим. Велика кількість сільгоспвиробників, які раніше займалися лише
зерновими або технічними культурами, починають сьогодні інвестувати в ягоди. Для нашої компанії цей сезон був дуже насиченим і активним: садивний матеріал деяких ягідних культур був повністю заброньований ще до моменту його фактичного вирощування. Наразі саджанці активно замовляють уже на наступний сезон. Ми, в свою чергу, також активно розвиваємося, нарощуємо наші виробничі потужності: будуємо нові теплиці, розширюємо площі контейнерних ділянок, впроваджуємо в виробництво сучасне обладнання для автоматизації виробничих процесів. Деякі тенденції попиту у 2017 році нас, відверто
кажучи, навіть дещо здивували. Наприклад, ми не очікували, що таких обертів набиратиме жимолость: саджанці певних сортів були заздалегідь заброньовані, а вже зараз садивний матеріал замовляють на рік наперед. Саджанці лохини протягом останніх трьох-чотирьох років продовжують лідирувати в попиті. На стабільно високому рівні залишається попит на саджанці малини. Приємно спостерігати, що після певного спаду знову починає зростати інтерес до суниці садової. Ми дуже ретельно підходимо до вибору сортів, випробовуємо нові різновиди на демо-ділянці «ФруТек» і впроваджуємо в комерційне виробництво лише ті з них, які продемонстрували найкращі результати.

Ринок диктує не лише підвищений інтерес до ягідництва як такого, але і формування певних течій всередині
галузі.
– Сезон 2017 року підтвердив тенденцію, яка спостерігалася протягом останніх років: усе більше ягідників
цікавиться лохиною,  – коментує директор розсадника ягідних культур «Кліома Сервіс» Максим КЛИМЧУК.  – Гарний попит цього року спостерігався також на червону порічку. Розмови про те, що малина втрачає свої позиції, я назвав би некоректними: вона залишається популярною, є люди, які розуміють, чому і навіщо роблять ставку саме на неї. Завдяки тому, що наш розсадник орієнтується не лише на промислові насадження, але й через інтернет-магазин співпрацює з невеликими роздрібними покупцями, ми можемо зробити висновки, що ягідництво набирає обертів, приваблює все більше зацікавлених людей навіть серед тих, хто поки що не думає робити на ягоді серйозний бізнес. Зростає також попит на нішеві культури на кшталт жимолості, аґрусу, актинідії.

Розвиток ягідництва провокує закономірне зростання вимог до якості ягід та їхніх товарних властивостей. Експерти з вирощування ягід одноголосно стверджують, що лише «правильний» садивний матеріал може забезпечити якість і гарантувати виправдання очікувань фермера.
– Створення якісного садивного матеріалу для професійного вирощування обов’язково передбачає ретельний вибір маточого матеріалу та сортового складу,  – розповідає генеральний директор компанії
«Декоплант» Олександр ДУСАНЮК
. – Ягода для комерційного вирощування має ряд вимог до транспортабельності, лежкості, урожайності, однорідності. Окрім того, велике значення при виборі сорту має те, в яких умовах ягоди будуть вирощуватися. Перед тим, як рекомендувати той чи інший сорт покупцеві, ми обов’язково цікавимося особливостями майбутньої плантації. Наприклад, якщо саджанці будуть висаджуватися у місцевості, де можливе скупчення холодного повітря, підтоплення або, навпаки, дефіцит вологи, то потрібно зосереджуватися не на розрекламованих високопродуктивних, але примхливих сортах, а на тих, які зможуть комфортно існувати і плодоносити навіть у таких умовах. Але якщо власник плантації готовий вести інтенсивне виробництво, з допомогою сучасних технологій мінімізуючи вплив природних несприятливих факторів, то ми, відповідно, пропонуємо більш вимогливі та технологічні сорти, які при гідному догляді зможуть давати більший урожай.

Окрім ягідництва, ще один напрямок у рослинництві сьогодні зростає особливо стрімко. Йдеться про горіхівництво, потенціал якого (зокрема, експортний) для України називають надзвичайно серйозним з огляду на природно-кліматичні умови, що прекрасно підходять для вирощування волоського горіха. Попит на саджанці цієї культури надзвичайно високий, констатує керівник відділу з реалізації саджанців ПП «Імпак» Дмитро ГРИНЕНКО:
– Наша компанія давно займається овочевим та зерновим напрямками, а в якості виробника саджанців горіху ми презентуємо себе на галузевій виставці вперше. Підбиваючи підсумки сезону, хочу зазначити, що для нас несподіванкою став ажіотаж довкола саджанців волоського горіха. Наші саджанці, враховуючи їхню якість, користувалися великим попитом. Ми забезпечуємо повний цикл їх виробництва: від щеплення до дорощування в теплиці, адаптації та збуту саджанців волоського горіха із закритою кореневою системою. Велике значення для продуктивності горіхового саду має сортова відповідність. З власниками сортів, які ми пропонуємо, ми працюємо за ліцензійними угодами, маємо всі відповідні сертифікати.

Технології – основа ефективного виробництва
Разом з інтересом до плодоовочевого та ягідного сектору зростає і конкуренція всередині галузі. Виробництво конкурентоспроможної продукції, зниження її собівартості при високій якості – це те, що можна забезпечити лише через впровадження технологій та інновацій у виробничі та переробні процеси. Про те, як сучасні технології дозволяють збирати вдвічі, а то і втричі більший урожай, розповів менеджер
компанії Stanflex (Польща) Матеуш АНТАС
:
– Наша компанія займається виробництвом, продажем та монтажем тунельних конструкцій та інших видів
укриття здебільшого для суниці садової. Одним із найактуальніших для суниці видів укриття, окрім тунелів, є
навіси. Це дуже легкі конструкції, які захищають ягідні плантації від дощу та сонця. В цій технології рослини
розташовуються на висоті 1,2-1,4 метра над рівнем ґрунту у жерстяних жолобах, в яких розміщений кокосовий  субстрат. Така технологія дозволяє збирати 60-70 тонн ягоди з гектара, оскільки вона мінімізує вплив захворювань, робить виробництво повністю контрольованим, при цьому ягоди легко збираються, залишаються чистими та мають гарний товарний вигляд. Така технологія є досить новою, однак вона вже встигла гарно себе зарекомендувати.

Технологія вирощування ягід у тунелях набирає популярності через переваги, які вона гарантує. Перш за все,
це можливість розтягувати сезон, починати його раніше та закінчувати пізніше, отримуючи змогу продавати свою продукцію за максимально високими цінами. Окрім того, вирощування в тунелях є більш контрольованим, ніж у відкритому ґрунті. Про те, якими мають бути якісні тунелі, розповів власник компанії WDK Tunnels (Польща) Войчех КУБАЄК:
– Ми виготовляємо теплиці тунельного типу, призначені для вирощування різних ягідних культур. Наші тунелі
виробляються зі сталевих труб. Ми використовуємо сталь S 350  – це конструкційна оцинкована сталь, виготовлена у Великобританії. Опори та інші компоненти тунелів з цієї високоякісної сталі виготовляються у Польщі. Для покриття ми використовуємо багатосезонну плівку, стандартна товщина якої становить 150 мікрон. Така плівка може використовуватися упродовж трьох-п’яти років. Окрім звичайної плівки, ми пропонуємо також дифузійну. Завдяки особливому складу та будові вона розпорошує та рівномірно розподіляє сонячне світло всередині тунелю, дозволяючи отримувати ягоди з кращим смаком та забарвленням.

На важливості вибору якісних матеріалів для будівництва теплиць наголошує директор компанії «Промітенс» Юрій ДУБАС
:– Враховуючи темпи розвитку ягідництва, наша компанія готова запропонувати ягідникам ряд ефективних
рішень з вирощування їхньої продукції у теплицях. Ми використовуємо всі комплектуючі лише європейського виробництва, аби гарантувати якість. Особливість матеріалів для будівництва теплиць полягає у тому, що на вигляд важко, або і зовсім неможливо визначити якість. Все пізнається лише в експлуатації, тому важливо
довіряти досвіду постачальника. До прикладу, якщо ми гарантуємо, що наша плівка слугуватиме 7 років, то вона справді зберігатиме свої властивості мінімум 7 років. При цьому, звичайно, вона коштуватиме дорожче, ніж та, яка стане непридатною вже через кілька сезонів.

Для того, щоб продати свою продукцію за гарною ціною, не завжди достатньо лише виростити її. Сортування та калібрування дедалі частіше стає обов’язковою умовою співпраці з торгівельними мережами.
– Перший етап сортування завжди передбачає відділення всіх сторонніх домішок у продукції, яка надходить з поля, – пояснює представник італійського виробника сортувального обладнання Protec. – Це може бути
листя, комахи, каміння, пісок чи ґрунт. На другому етапі сортування з допомогою спеціальних камер відбувається відсортовування пошкоджених, вражених хворобами чи гнилями та інших некондиційних плодів. Завдяки тому, що у нашому обладнанні встановлені дві камери (одна згори, а інша знизу), кут їхнього огляду становить 360 градусів, тож продукція сканується надзвичайно ретельно. Для особливих потреб деяких клієнтів ми встановлюємо на наше обладнання до п’яти камер, щоб зробити процес сортування досконалим.

Автоматизація виробничих процесів дозволяє не лише підвищити ефективність виробництва, але й вирішити ряд інших питань. У цьому переконаний директор компанії Foradex Plus (Молдова) Віталій ШАПОШНИКОВ:
– Наша компанія зосереджена на виробництві обладнання для харчової промисловості, зокрема, для фруктів. Це обладнання для калібрування, сортування, миття, пакування тощо. За шість років існування підприємства наше обладнання постачалося різним виробникам з Молдови, Румунії, Болгарії, зараз сподіваємось вийти і на український ринок. Все обладнання, яке ми випускаємо, є автоматичним. Основним його завданням є мінімізація людської праці. Одна автоматична лінія може замінити кілька десятків працівників. Це дозволяє суттєво зменшити собівартість продукції та підвищити ефективність виробництва.

Ще кілька років тому українське яблуко у грудні-січні вже починало здавати позиції на користь імпортного.
Нині зростання обсягів виробництва плодоовочевої продукції стає очевидним: в українських торгівельних мережах стає все більше вітчизняних фруктів, ягід та овочів. Не дивно, що все активніше виробники говорять про експорт та шукають шляхи виходу на міжнародний ринок:
– Попри скептицизм деяких виробників, зацікавленість у нашій продукції у світі є, і вона досить значна, – розповідає спеціаліст компанії «Контейнери України» Галина ПОЛЯКОВА. – Наша компанія займається постачанням контейнерного обладнання, а також логістикою, зокрема, експортом плодово-ягідної продукції. Мова йде і про морську, і про залізничну, і про автомобільну логістику. Окрім того, ми вже маємо певні контакти з покупцями та допомагаємо українським виробникам виходити на нові ринки збуту. Цього року досить великі обсяги української замороженої та фасованої суниці були відправлені морем до Ізраїлю.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар