Форум «Міцний крафт 2024» відбувся в Києві
У Києві, у приміщенні Торгово-промислової палати, відбувся наймасштабніший з’їзд крафтових винокурів та спеціалістів галузі – форум «Міцний крафт 2024». Програма форуму була розрахована на 2 дні – 16–17 травня. Організатор форуму – Асоціація крафтових дистилерів України. Журнал «Напої. Технології та Інновації» – інформаційний партнер події.
На два дні, 16 і 17 травня 2024 року, приміщення Торгово-промислової палати в Києві перетворилося на майданчик для обговорення законодавчих і виробничих аспектів роботи українських підприємців, а також на місце для бізнес-зустрічей усіх, хто дотичний до крафтової справи. Зокрема, на форум завітали виробники крафтових напоїв; виробники й імпортери обладнання, інгредієнтів, сировини та аксесуарів для дистиляції; ритейлери, зацікавлені в ексклюзивному якісному українському крафтовому продукті; ресторатори, які хочуть збагатити барне меню закладів українськими міцними напоями.
У програмі форуму – доповіді, презентації та дискусійні панелі, присвячені таким питанням, як впровадження та реалізація профільного закону, що наприкінці минулого року легалізував малих виробників спиртових дистилятів в Україні; організація виробництва спиртових дистилятів; аналіз ринку крафтових міцних напоїв.
Серед запрошених спікерів були:
- Данило Гетманцев, народний депутат, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики;
- Людмила Хомічак, заступник директора департаменту – начальник управління з питань продовольчої безпеки та підакцизної продукції Департаменту державної політики у сфері санітарних та фітосанітарних заходів;
- Сергій Ткачук, голова Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів;
- Ігор Марчук, народний депутат України, голова підкомітету з питань взаємодії держави і бізнесу та інвестицій Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку;
- Представники Департаменту контролю за підакцизними товарами ДПС України, Державної служби України з питань праці, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», Полтавської й інших територіальних Громад;
- Сергій Степанов, дистилер, який проходить шлях створення винокурні за новими законодавчими вимогами;
- Іван Слободяник, виконавчий директор Всеукраїнської асоціації громад, голова Всеукраїнського конгресу фермерів;
- Катерина Камишева, голова ГС «Асоціація крафтових дистилерів України»;
- Володимир Бєда, технічний директор Української Академії дистиляції, інженер-механік харчової промисловості, інженер-технолог проєктування харчових виробництв, з Європейською ліцензією на проєктування харчових виробництв (виноробство та дистилерії).
На Форумі було порушено пласт нагальних і дуже важливих тем. Ідеться про імплементацію нового законодавства, налагодження бізнес-контактів, глибоку експертну аналітику і «дорожню карту» для швидкого зростання нової крафтової ніші. Наприклад, грамотний підхід до організації дистилерії як до туристичної родзинки регіону надає багато можливостей для розвитку територіальних громад, місцевої інфраструктури, бізнесу, створює нові робочі місця та забезпечує надійне надходження податків до місцевого бюджету. На Форумі розкрити цей аспект допомогли колеги з Ірландії, що доєдналися до обговорення за допомогою прямого включення.
Водночас організаторам форуму було дуже важливо показати, що організація виробництва крафтових напоїв як туристичного магніту в Україні в нинішніх реаліях потребує не тільки надихаючого європейського досвіду, а й уважного аналізу ситуації. Участь у дискусії представників територіальних громад, зокрема з Полтавщини, дозволила побачити картинку об’ємно та неупереджено, щоб мати змогу далі будувати взаємодію між владою, бізнесом та громадою найефективніше.
– На мою думку, існування масштабного дискусійного майданчика допомагає створити дієве професійне середовище, яке зараз дуже потрібне малим українським дистилерам. Вони виготовляють унікальні напої з великим потенціалом, і наше завдання – сприяти їхньому розвитку, – зазначила Катерина Камишева.
Потенціал напоїв зростає з року в рік разом з якістю та різноманітністю. Це вкотре довели результати професійного дегустаційного конкурсу INDEPENDENT CRAFT премія UKRAINIAN CRAFT SPIRITS AWARDS 2024, урочисте нагородження лауреатів котрого заплановане під час виставки-форуму. На честь п’ятого, ювілейного конкурсу оргкомітет запровадив нову нагороду – «Кращий у категорії». Відкрита дегустація та обговорення стала родзинкою першого дня виставки-форуму. Автори трійки кращих серед найкращих отримали дипломи та унікальні призи від Асоціації крафтових дистилерів – шкіряний фартух та блокноти з надписом «Майстер-дистилер».
Учасники дегустаційного сету та дискусійної панелі:
- Іван Бачурін – Президент Асоціації сомельє України, керівних дегустаційної комісії конкурсу INDEPENDENT CRAFT Премія Ukrainian Craft Spirits Awards;
- Світлана Яструбенко – ресторатор, засновник та управляючий партнер легендарних пабів «Докер», власниця ресторанно-готельного комплексу «Краків», керуючий партнер «Гарнізон Паб»;
- Тимур Ражабов – партнер Paravoz BarScience, Brand Ambassador WTeam, викладач Wine Time Academy та «Української Академії дистиляції», організатор Ukrainian Spirit Course;
- Олеся Полторацька – представниця українського інтернет-магазину і маркетплейсу «Розетка»;
- Валерій Яворський – представник торгового дому «Вина світу»;
- Богдан Дубовой – представник мережі магазинів WINETIME;
- Майя Степова – ресторатор, співвласниця ресторану «Глек»;
- Олег Козловський – представник ресторану WHISKY CORNER;
- Платон Близнюк – 15 років в індустрії міцного алкоголю, учасник проекту Scyfion (український незалежний ботлер), закінчив Burn Stewart Whisky Academу в Шотландії;
- Станіслав Лапін – представник мережі магазинів GoodWine;
- Роман Коляда – креативний продюсер, ведучий програм в «Українське радіо», лідер думок.
Другий день було присвячено презентаціям та лекціям партнерів та учасників виставки-форуму. Вікторія Савчук, менеджерка по роботі з експортерами та імпортерами Nazovni МЗС України, прочитала лекцію: «Нові горизонти для бізнесу від платформи Nazovni». Інженер-розробник компанії «ПРОМІНВЕСТТРЕЙД», науково-виробничого підприємства, яке спеціалізується на виробництві дистиляційного, ректифікаційного, хімічного, фармацевтичного та технологічного обладнання, Олег Тищенко виступив з лекцією: «Підбір обладнання для дистилерії»
Лекцію на тему «Витримка міцних напоїв. Нові можливості дубової деревини» підготував голова компанії ТОВ «СП КОНТ-2» Юрій Кепканов. Компанію Enzym Group представив Юрій Пиняга, науковий співробітник R&D center з лекцією «Дріжджі, як основний компонент у виробництві крафтових спиртних напоїв»
Тему «Пакування. Рішення для малих виробників» розкрив В’ячеслав Шиш, представник компанії «ТАПІ» та засновник компанії «Мекогласс». Офіційний представник в Україні компанії «KOVODĚL JANCA» (виробник обладнання для дистиляції) Олександр Ковач виступив з лекцією: «Перспектива переробки фруктів та ягід на дистиляти».
– Організатори заходу вдячні усім, хто зміг доєднатися до події наживо або онлайн. Впевнені – кожен присутній отримав багато корисної інформації та нових бізнесових контактів, – зазначають організатори.
Читайте також:
Чорний горіх і не тільки: як дистилер із Закарпаття Михайло Дробок створює унікальні продукти на власному виробництві
XII Форум пивоварів, дистиляторів і виробників напоїв: український крафт має силу!