ФАО: з увагою до культури винограду

 ФАО: з увагою до культури винограду

Ніна МУЛЮКІНА, заступник директора з наукової роботи ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» НААН України, д-р с.-г. наук, член-кореспондент

Що єднає ФАО та культуру винограду? Те саме, що й багато інших культур – результатом культивування винограду є харчові продукти, і ФАО робить усе можливе, щоб це культивування було ефективнішим. Основні напрямки для цього – науково-практичні, законодавчі, нормативні та інформаційні.

Безпосередні практичні заходи

Вони включають практичні семінари та тренінги. Так, у 2021 році, наприклад, в кількох регіонах Кахетії, традиційного виноробного регіону Грузії, відбувся тренінг для грузинських виноробів, який проводив експерт Міністерства сільського господарства Іспанії в межах програми EU4Business. Ці навчання охоплювали весь процес вирощування винограду – від вирощування саджанців до збору винограду. В них взяли участь 20 виробників винограду в кількох локаціях Кахетії. Навчальні заняття включали такі теми, як загальне управління різними типами виноградників, планування обрізки, внесення добрив, а також зрошення, органічне виробництво виноградної лози та інтегрована боротьба зі шкідниками. Так ЄС і ФАО продовжують підтримувати виробників вина в Грузії, щоб зробити сільськогосподарський сектор більш конкурентоспроможним, прибутковим і більш стійким до нових викликів.

Є приклад подібної діяльності ФАО і в ближчих нам регіонах – в Україні та Молдові. В Молдові культура винограду увійшла до спеціального звіту ФАО 2021–2022 років, а щодо України – у 2022 році під егідою ФАО та ЄБРР відбулася конференція «Столовий виноград України 2022: вивчаємо дослід Молдови». Українські учасники заходу ознайомилися із вирощуванням столового винограду в Молдові – країні, яка посідає третє місце в Європі щодо експорту винограду. Такі заходи під егідою ФАО відбуваються регулярно у багатьох виноградарських країнах світу.

Нормативні документи

Щодо нормативних документів, ФАО надає безкоштовний доступ до ФАОЛЕКС – всеосяжної та сучасної бази даних із законодавства та політики, одним із найбільших світових зборів національних законів, постанов та заходів політики щодо продовольства, сільського господарства та управління природними ресурсами (https://www.fao.org/faolex/en/). Користувачі ФАОЛЕКС мають прямий доступ до витягів та індексування інформації про кожен текст, а також до повного тексту законодавства та заходів політики, що містяться в базі даних.

База даних ФАОЛЕКС містить понад 16 тисяч документів, що надають інформацію в розрізі окремих країн. Один з останніх, наприклад, презентує результати розробки методу боротьби з гроновою листокруткою завдяки застосуванню гормонального регулювання розмноження шкідника (технологія SIT) в умовах Чилі (до речі, зазначений вище тренінг дав можливість виноградарям Грузії користуватися цією технологією під наглядом фахівців ФАО). Метод SIT (з англ. – sterile insect technique) – біологічний метод боротьби з комахами, у якому переважна кількість стерильних комах (зазвичай самців) випускається в дику природу. Стерильні самці конкурують із дикими самцями за спарювання із самками, істотно знижуючи розмноження шкідника. Результатом цих зусиль став пакет SIT для Чилі, який був інтегрований з іншими заходами моніторингу та боротьби зі шкідниками. Це включало і створення виробничих приміщень, і відповідної техніки для штучного вирощування гронової листокрутки – L. botrana, система збору особин, протоколи стерилізації дорослих особин тощо

Багато документів містить законодавчі основи роботи з географічними зазначеннями винограду в межах окремих країн (наприклад, із нових – Хорватія). Для Хорватії також розроблений документ щодо регулювання виробництва європейських категорій садивного матеріалу винограду.

База даних ФАО може надати також дані в розрізі окремих країн чи зробити тематичні добірки. Існує й база даних медіафайлів, якими, до речі, ілюстровано цю статтю (https://mediabase.fao.org/ search/page-1/grapevine).

Має свій профіль на сайті ФАО Україна (https://www.fao.org/faolex/ country-profiles/general-profile/ en/?iso3=UKR), проте він представлений переважно документами загального плану – стратегіями розвитку аграрного сектору тощо. Проте є надія, що невдовзі цей блок поповниться документами щодо виноградарства та виноробства.

Наукова інформація

ФАО активно сприяє доступу до наукової інформації та цифрових даних у сфері продовольства та сільського господарства. Починаючи з 1974 року, Продовольча та сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй (ФАО) надає підтримку своїм країнам-членам у забезпеченні полегшеного та широкого доступу до результатів наукових досліджень через АГРІС (AGRISP – Міжнародна інформаційна система для сільськогосподарських наук та технологій). АГРІС є однією з найповніших пошукових систем науково-технічної літератури в галузі продовольства та сільського господарства, що забезпечує безкоштовний доступ до мільйонів бібліографічних записів 90 мовами. У той час як в інших наукових галузях англійська є ключовою мовою викладу знань, науково-технічна інформація у сфері продовольства та сільського господарства часто представлена різними мовами, що передбачає необхідність розгляду багатомовних та семантичних стратегій як метод забезпечення доступу до цієї інформації. Нині АГРІС індексує книги, журнальні статті, монографії, розділи книг, набори даних та сіру літературу, включаючи неопубліковані наукові та технічні звіти, дисертації, доповіді конференцій у галузі продовольства та сільського господарства. І, звісно, тут можемо знайти багато інформації стосовно винограду, але вже більш наукового характеру (https://agris.fao.org/agris-search/ searchIndex.do?query=grapevine).

Наукові конференції та симпозіуми

Численні заходи ФАО – це наукові конференції та симпозіуми, які інколи мають опосередковане відношення до винограду, але дуже важливі для нашої галузі.

Продовження читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно. 

Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.

Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті