Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Фаховість, якість та інновації – завдяки цьому технології компанії «Крафт Інновейшн» визнають у Європі
Універсальність та інноваційність – характеристики, які в сучасному світі є беззаперечною перевагою будь-якого обладнання для виробництва. До цього переліку означень продукції української інжинірингової компанії «Крафт Інновейшн» варто додати ще й перевірену роками якість. Відлік історії розвитку підприємства розпочався з 2016-го, коли друзі-ентузіасти вирішили самостійно створити власну мініпивоварню. Відтоді пройшли великий шлях, здобувши неоціненний досвід. Нині компанія виготовляє устаткування для фармацевтичної, харчової, хімічної та інших сфер. Проте обладнання для пивоваріння залишається тим сегментом, де досвід і вміння дають змогу впоратися практично з будь-якими, навіть, здавалося б, неможливими завданнями. Нині львівська компанія серед іншого виробляє технологічні ємності та пивоварні під ключ, а також є офіційним представником в Україні провідних світових виробників. Завдяки чому устаткування від українських виробників здатне конкурувати з європейськими аналогами та як поступовий розвиток дав змогу здобути репутацію, співвласники ТОВ «Крафт Інновейшн» розповіли засновниці медіагрупи «Технології та Інновації» Катерині КОНЄВІЙ.
Починали з власної пивоварні
Німецькою мовою «крафт» означає «сила», англійською – «ремесло». Натомість «інновейшн» – це вже про технологічність та сучасність. Саме синергія цих понять і стала назвою для компанії, розповідають її співзасновники. А нині велике підприємство розпочалося колись з маленького кабінету та великого ентузіазму.
За сім років роботи компанії фахівці вже облаштували десятки пивоварень у різних куточках України, встановлюючи устаткування «під ключ» і проводячи модернізацію. Нині обладнання виробництва ТОВ «Крафт Інновейшн» використовують у багатьох галузях. Однак розвиток компанії розпочався з пива, зокрема з ідеї створити власну невеличку пивоварню, зауважує директор ТОВ «Крафт Інновейшн» Роман ВОЛОВИЧ.
– Багато років поспіль пропрацювавши на пивзаводі, мав мрію про власну пивоварню. Згодом, у процесі її створення, зрозуміли, що попит на устаткування для таких виробництв є і в Україні, і в Європі. Тому взялися за цю справу й упродовж 2–3 років в основному виготовляли обладнання для пивоваріння. Власне, першим досвідом виробництва стала наша пивоварня, на якій ми прагнули варити хороший продукт. А для цього потрібне було хороше обладнання. Звісно, могли придбати його в європейських виробників, проте хотілося зробити своє – таке, що буде конкурентним у Європі. Відтоді у виробництві дотримуємося європейських стандартів, використовуємо лише якісний метал з Європи, – розповідає Роман Волович.
Підприємці одразу мали на меті виготовляти обладнання, здатне виходити на європейський ринок. Тому в процесі виробництва кожної наступної пивоварні втілюються нові розробки та вдосконалення, які, серед іншого, спрямовані й на енергоощадність.
– Ми виготовляємо ємнісне обладнання: ЦКТ, форфаси, резервуари для дріжджів, танки для води, дробарки, бойлери, резервуари – загалом перелік великий. Пивоварень зараз багато, й об’єми у них різні – 10, 20 гектолітрів, ось зараз робимо на 70… Особливості обладнання також залежать від пивовара – кожен хоче ексклюзив, щоб створювати нові сорти і дивувати. Тому на етапі укладання угод ми надаємо базову інформацію, але водночас тісно спілкуємося з замовником, щоб максимально підлаштуватися під його потреби – починаючи від металу і завершуючи програмним забезпеченням, – зазначає директор підприємства.
Автоматизація гарантує стабільність
У сучасному пивоварінні чи не найголовнішим аспектом є автоматизація, що дає змогу зменшити обсяги фізичної праці. Фактично керувати всіма процесами можна, натиснувши відповідні кнопки, запевняє технічний директор компанії Віталій ДІДУН.
Важливо й те, що завдяки автоматизації обладнання скорочуються витрати енергоресурсу: скажімо, для автоматизованої мийки потрібна менша кількість води. Зрештою, автоматизація процесів гарантує стабільність кінцевого результату. Лише за умови сталості на всіх етапах пивовар може постійно отримувати продукт з ідентичними смаковими властивостями.
Ємності та устаткування виготовляють із нержавіючої сталі для харчової промисловості, окремі елементи – з кислотостійкої нержавійки. Обираючи матеріали, також застосовують індивідуальний підхід, оскільки це впливає на кінцеву вартість замовлення. Перед використанням сталі обов’язково проводять її попередню підготовку.
– Фактично, метал – це як тісто, а автоматизація – як начинка, яка робить продукт значно цікавішим, – зауважує Віталій Дідун, розповідаючи про виробництво «зсередини».
За умови обмежених фінансових можливостей пивоварам-початківцям пропонують співпрацювати поетапно – за модульною схемою. Для початку достатньо встановити мінімальне оснащення, яке дає змогу варити пиво. Далі, за мірою набуття досвіду та розвитку підприємства, пивовар може розширювати виробництво та вдосконалювати лінію, замовляючи встановлення необхідного «апгрейду».
Виробництво пива традиційно розпочинається з солоду та води. Важливим початковим етапом є система водопідотовки та зворотного осмосу, завдяки чому вода пом’якшується та очищується. Солод переробляється в дробарці, далі відбувається його попереднє зволоження і транспортування. Наступний етап – заторний чан, де змішують подрібнений солод із водою.
Фільтр-чан, до якого змішана сировина потрапляє потому, – не менш важлива частина обладнання. У «Крафт Інновейшн» такі чани виготовляють у кількох конструкціях, залежно від побажань пивоварів.
Далі сусло транспортується до сусловарильного котла та вірпула. А в процесі трансферу сусла з вірпула в ЦКТ можливе його проходження через спеціальну місткість для вимивання дріжджів. На етапі транспортування в ЦКТ сусло проходить через аератор, який збагачує сусло киснем задля покращення процесу бродіння.
Проєктування та виготовлення устаткування проводять з огляду на потреби та побажання клієнта. Фахівці можуть запропонувати багато інноваційних рішень, які дадуть пивоварам змогу розширювати асортимент. До прикладу, в компанії розробили особливу ємність, котру поміж собою називають «ракета». У ній можна проводити холодне охмелення, в процесі якого до сусла додаються фрукти, трави та інші ароматичні речовини. Це пристосування застосовують на етапі бродіння пива в ЦКТ. Тому за бажанням завжди можна розширити можливості устаткування броварні.
– Найчастіше модернізація обладнання на пивоварнях, яку проводять наші фахівці, полягає у збільшенні потужностей. Іноді потрібно замінити певні компоненти або змінити локацію. Проводимо й повну автоматизацію обладнання. Взагалі ж робота з замовниками передбачає певну послідовність процесів. Як правило, підготовка займає більше часу, аніж безпосереднє виконання замовлення. За час роботи ми впевнилися, що краще ретельно розібратися з побажаннями клієнта, аніж швидко виконати замовлення й згодом вносити певні корективи. Звертаються до нас і ті, кому потрібно модернізувати обладнання від інших виробників. Адже кожен пивовар має власні філософію й бачення, і в процесі розвитку поступово розуміє, що саме можна поліпшити. Але за будь-яких обставин ми вболіваємо за ефективність обладнання, – розповідає Віталій Дідун.
Дістати з-під землі – будь ласка!
Протягом семи років в активі «Крафт Інновейшн» назбиралося чимало непересічних історій із професійного життя. Справжнім «екшном» для львів’ян був процес перевезення потужностей Театру пива «Правда». До слова, свого часу саме власник цієї пивоварні Юрій ЗАСТАВНИЙ став найпершим клієнтом «Крафт Інновейшн». Виконавши замовлення цього підприємства, молоді фахівці водночас переконали й інших пивоварів, що в Україні можна робити якісне устаткування для пивоваріння.
Обладнання перевозили з історичного центру міста, тож довелося отримувати низку дозволів, перекривати вулиці й розбирати фасад приміщення. Попри це демонтаж, перевезення та подальший монтаж і доукомплектацію устаткування фахівці компанії здійснили за рекордні чотири тижні, розповідає керівник проєктів компанії Ярослав ГЕВКО.
– Коли у старому приміщенні пивоварні встановлювали обладнання, будівля була інакшою. Згодом там зробили ремонт, і коли постало питання про перенесення устаткування з підвалу, єдиним шляхом це зробити була шахта вантажного ліфта. Тому доводилося проводити різні маніпуляції – застосовувати кран, обрізувати ніжки у ємностей. Натомість вірпул розрізали на частини, а згодом зварювали. Тож дивували перехожих, дістаючи обладнання з-під землі, – пригадує Ярослав Гевко. – Завдяки нашій роботі маємо багато цікавих історій та унікальних знайомств, добре знаємо пивоварні у різних регіонах. Працюючи, постійно вдосконалюємося технічно. Мабуть, за сім років двох однакових виробів у нас не було, хіба що ЦКТ. Більшість прагне індивідуального підходу, хоч, звісно, ми чітко дотримуємося стандартів. Так само індивідуально здійснюємо технічне обслуговування. Скажімо, у нас є опція дистанційного обслуговування. Пивовар дає доступ, і наш технолог може дистанційно проводити діагностику, визначати проблеми, коригувати коди програм… Іноді отримуємо дзвінки й серед ночі і реагуємо на них, бо розуміємо, що майбутня продукція – під загрозою.
Не «живе», а «здорове»
Один з важливих принципів діяльності «Крафт Інновейшн» – не припиняти навчатися. Адже інноваційна діяльність неможлива без постійного вдосконалення.
– Ми свідомі того, що інновації – це ризик. Проте на них є попит серед замовників, які прагнуть випускати щось унікальне. Але у будь-якому разі першочергово важлива саме якість обладнання – це близько 50 % успіху справи. Інші 50 % приділив би якості сировини та майстерності пивовара. І хоч зараз доступне менш потужне устаткування для домашніх пивоварень, тим, хто прагне розбудовувати бізнес, необхідно встановлювати професійну лінію виробництва, – переконаний Віталій Дідун.
Ще один важливий аспект, який враховують під час виробництва устаткування, – мікробіологічний. Далеко не завжди на маленьких броварнях є пастеризатор. Проте технологія виробництва ліній «Крафт Інновейшн» дає змогу гарантувати, що виготовлене на них пиво зберігатиметься протягом кількох місяців.
До відомого слогана про «живе» пиво фахівці компанії ставляться скептично. Мовляв, якщо воно «живе» – отже, заражене. А от запорукою «здоров’я» пива є герметичність устаткування, що запобігає контакту вмісту з повітрям. Дуже важливо, щоб у системі не було так званих застійних зон, де може накопичуватися мікроорганізми, застоюватися рідина, яка згодом потрапляє в наступну порцію пива і псує його якість. Усунення застійних зон – один із тих проєктів, які фахівцям компанії не раз доводилося втілювати на великих пивзаводах. Для цього проводили ревізію всього обладнання й усували недоліки.
Втілюючи проєкти на пивоварнях, спеціалісти компанії дають рекомендації і щодо оптимальних місць встановлення елементів каналізації, витяжок, вузлів живлення. Адже правильно організований простір також визначає успіх подальшого виробництва.
У компанії пишаються багатьма вдалими проєктами, серед яких – крафтова пивоварня в Красові на Львівщині, ShoBrewery в Миколаєві, «Пивне ремесло» у Харкові… Проте багато проєктів довелося відкласти через повномасштабне вторгнення.
Обладнання для дистилятів і не тільки
Нещодавно на підприємстві взялися й до виробництва обладнання для популярних нині дистилятів. Ідею «підхопили» від іноземних виробників, адже чимало з них зараз пропонують таке обладнання. В Україні компанія «Крафт Інновейшн» розпочала такий проєкт однією з перших.
– Дистиляти – новий для нас напрямок. Але таке устаткування зараз цікавить і пивоварів, і садівників та ягідівників. Тому спочатку ми ретельно вивчили основи технології, розробили рецепти. Зараз у роботі невелика лінія для виготовлення дистиляту, яка забезпечить перегонку та відбір фракцій. Модульно до цієї лінії можна буде додавати інші елементи, – розповідає Роман Волович.
Обладнання для дистилятів виготовляють із міді. Об’єми – від 200 л і до тих, що побажає замовник. Фахівці продовжують вивчати тонкощі процесів, оскільки, як і в інших напрямках, прагнуть робити устаткування, що конкуруватиме з європейським. У лінійці підприємства є й професійне оснащення для виноробства, перспективи попиту на яке в Україні також доволі обнадійливі. Також розробили доволі специфічне обладнання для столичного заводу з виробництва комбучі.
– Ми не стверджуємо, що пропонуємо дешеве, зате гарантуємо якість завдяки першокласному матеріалу, фаховим працівникам й відпрацьованому інженерному складнику. Пишаємося, що наші фахівці працювали за кордоном, на атомних станціях. Співпрацюємо з кафедрами наукових інститутів та пропонуємо роботу талановитим випускникам. І завдяки цьому розвиваємося, – каже Ярослав Гевко.
Співпраця з іноземними партнерами
ТОВ «Крафт Інновейшн» – офіційний представник в Україні багатьох провідних європейських компаній. Серед них – німецький виробник холодильного обладнання WTG-Quantor GmbH; англійська компанія-виробник ліній наливу напоїв у банку Micro Can Limited, італійська компанія Fratelli Laveggi S.N.C., що виробляє люки та кришки люків для різних секторів промисловості. «Крафт Інновейшн» – партнер ДП «Сіменс Україна» за такими напрямками: компоненти для систем автоматизації SIMATIC (FA), контрольно-вимірювальні прилади (PI), низьковольтна комутаційна апаратура SIRIUS, SIMOCODE (EP I).
Німецький виробник WTG-Quantor GmbH добре відомий у світі завдяки своїм брендам Quantor, Kreyer, Vininfo та FermLine. Компанія спеціалізується на виробництві широкого спектру холодильного обладнання. Тут є обладнання і для мікропивоварень, і для потужних промислових пивоварень, винзаводів та заводів з виробництва безалкогольних напоїв. Нещодавно компанія «Крафт Інновейшн» запустила пивоварні у Луцьку та Славуті, де встановила потужне холодильне енергоефективне обладнання Quantor за технологією фрікулінгу (природне охолодження), що дозволяє економити до 50 % електроенергії у холодний період року.
Компанія Fratelli Laveggi S.N.C. (Італія) – давній надійний партнер «Крафт Інновейшн». Fratelli Laveggi – це сімейна компанія, де традиції передаються з покоління в покоління. Люки Fratelli Laveggi – це традиційна якість, перевірена поколіннями.
Надійність та простота в обслуговуванні – кредо англійського партнера «Крафт Інновейшн» – компанії Micro Can Limited (Велика Британія). Підприємство виробляє надійні та ефективні лінії наливу напоїв у банку продуктивністю від 700 до 4 000 банок за год., які популярні серед крафтових пивоварів. Компанія «Крафт Інновейшн» пропонує на вибір прості лінії з атмосферним наливом, які може обслуговувати один оператор, лінії з обертальним обдувом та/або ополіскуванням банок та додаванням рідкого азоту. Обладнання Micro Can тепер стало доступнішим в Україні. Фахівці «Крафт Інновейшн» зорієнтують щодо розміщення лінії в цеху, дадуть поради щодо конфігурації, поставлять, змонтують, налаштують обладнання та проведуть навчання персоналу.
Тел. +38 097 418 64 54
www.craft.in.ua
Більше читайте в новому номері журналу «Пиво. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті. Переходьте за посиланням і поринайте у світ вина.
Нагадаємо, що це перший друкований випуск журналу від початку воєнного стану в Україні. До цього всі номери журналів виходили в пдф-форматі, і їх можна безкоштовно завантажити на сайті techdrinks.info. Новий випуск приурочений до XI Міжнародного Форуму пивоварів, дистиляторів і виробників напоїв (7–8 вересня 2023 р., м.Львів, ресторан-пивоварня «Старгород») і буде розповсюджуватися серед учасників цього заходу. Журнал можна завантажити на сайті.
Щоб придбати друкований випуск, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com