ВПРОВАДЖУВАТИ ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ, ЕКСПЕРИМЕНТУВАТИ Й ЗАВОЙОВУВАТИ НОВИХ СПОЖИВАЧІВ!
«ЕЛІТА ХМІЛЬ»: ДАВНІ ТРАДИЦІЇ ХМЕЛЯРСТВА РОЗВИВАЮТЬ ВИРОБНИКИ НА ЖИТОМИРЩИНІ
Кожен майстер-пивовар шукає якісний хміль для свого пива. Майже 100 тонн хмелю вирощують у фермерському господарстві «Еліта Хміль», де традиція вирощування цієї культури тягнеться від далекого 1900 року. Популярні тут і українські, і закордонні сорти. До того ж компанія повністю забезпечує виробничі потреби у хмелеві чотирьох великих пивзаводів України. Про історію підприємства «Еліта Хміль» та технології вирощування цієї культури читачам журналу «Пиво. Технології та Інновації» розповідає голова господарства Григорій СКРИПНИК.
Підприємство «Еліта Хміль» працює в селі Рея Житомирської області на базі колишнього хмелерадгоспу «Рея», що веде історію майже від 1900 року. Безпосередньо господарство «Еліта Хміль» почало працювати з 2006 року. На площі 70 гектарів тут вирощують майже 10 сортів хмелю із валовим виробництвом у межах 100 тонн. Чільне місце відведене сортам української селекції. Господарство «Еліта Хміль» майже повністю забезпечує виробничі потреби чотирьох великих пивзаводів України. Використовують хміль, вирощений на Житомирщині, і крафтові пивовари.
Які ж це сорти?
АЛЬТА – гіркий сорт хмелю. Через високий вміст альфа-кислот хміль підходить для раннього внесення у процесі варіння сусла, тому його використовують у виробництві пива в ролі базової гіркоти. Альта має пряний характер і гіркоти, і аромату. Аромат в пиві – помірний, пряно-фруктовий, в якому домінує тон смородини.
ГАЙДАМАЦЬКИЙ – ароматичний сорт із помірною ніжною гіркотою. Цей хміль можна використовувати впродовж усього процесу пивоваріння як для гіркоти, так і для аромату. Збалансований склад ефірної олії фарнезенового типу забезпечує класичний аромат хмелю з трав’яними та квітковими тонами. Хміль також містить багато поліфенолів, які знижують окислення і процеси старіння в пиві, надаючи йому більш тривалий термін зберігання.
ЗАГРАВА – високосмольний високопродуктивний ароматичний сорт. Унікальний характер гіркоти і смаку зумовлений низьким вмістом когумулону в складі альфа-кислот. Це один з ароматичних сортів, який має найбільшу кількість ефірної олії – до 2,5 мг на 100 г сухого хмелю. Збалансований склад ароматичної олії з достатньою кількістю фарнезену сприяє утворенню пряно-квіткового аромату з яскраво вираженим трав’янистим характером і фруктовими нотками. Заграва – універсальний сорт у пивоварінні, який використовують під час виробництва пива традиційних типів. Він підходить для застосування в низовому і верховому бродінні пива.
ЗЛАТО ПОЛІССЯ – тонкоароматичний сорт. Він гармонійно поєднує помірну гіркоту з ніжним і приємним ароматом. Цей хміль і за гіркотою, і за ароматом дуже м’який і запашний. Аромат Злато Полісся зумовлений збалансованим складом ефірної олії фарнезенового типу, в якому співвідношення гумулену і каріофілену більше як 3, що характерно для благородного хмелю та сприяє формуванню трав’яного аромату. Цей сорт використовують, щоб надати пиву традиційних сортів і гіркоти, і аромату.
КЛОН 18 – тонкоароматичний сорт. Вміст альфа-кислот невеликий. Клон 18 має дуже тонкий аромат з трав’янистими, фруктовими і квітковими нотками. Цей сорт використовують у лагерах в українському стилі, найчастіше – у світлих сортах пива, що надати приємного благородного аромату з трав’яними і квітковими відтінками.
КСАНТА – універсальний гіркоароматичний хміль з унікальним складом гірких речовин, ефірної олії та поліфенолів, який підійде для застосування в верховому і низовому бродінні пива для надання гіркоти та аромату. Утворює дивовижний букет благородної пікантної гіркоти. Має насичений пряно-квітковий і цитрусовий аромат, який домінує з солодкими тонами тропіків. Смакові характеристики найкраще відчуваються, якщо використовувати цей хміль в кінці кип’ятіння або під час «холодного» охмелення, тому його можна використовувати для зміни ароматичного профілю в пиві. Хміль Ксанта можна використовувати також для виробництва безалкогольних напоїв.
НАЦІОНАЛЬНИЙ – ароматичний сорт, який використовують переважно для виробництва лагерів та елів. Серед українських сортів має найнижчий вміст когумулону (20–23 %) в складі альфа-кислот, зі співвідношенням бета-альфа 1:1. Цей хміль цінують за благородний характер гіркоти. Його можна використовувати впродовж усього процесу пивоваріння і для гіркоти, і для аромату. Шишки забезпечують пряно-трав’яний аромат з легким відтінком лаванди та лісових тонів. Особливі ароматичні характеристики відкриваються під час додавання хмелю в кінці кип’ятіння сусла або після нього. У пиві з’являється пряний аромат пікантних спецій з відтінком імбиру.
ПОЛІСЬКИЙ – універсальний сорт хмелю приємного аромату і помірної гіркоти. Його можна використовувати на всіх стадіях виробництва пива як для гіркоти, так і для аромату. Достатня кількість гумулену і мірцену забезпечують пиву трав’янистий характер аромату.
ПРОМІНЬ – сорт, який належить до гіркоароматичного високосмольного типу хмелю. Невисокий вміст когумулону в складі альфа-кислот в поєднанні з іншими типовими характеристиками сприяє утворенню в пиві приємної благородно-пікантної гіркоти. Використовується як для гіркоти, так і для аромату. Сорт має збалансований склад ефірної олії. Аромат – благородний, пряно-квітковий з солодкими фруктовими тонами.
РУСЛАН – високосмольний гіркоароматичний тип хмелю. Утворює в пиві приємну благородно-пікантну гіркоту. Збалансований склад ефірної олії з достатнім вмістом мірцену додадуть у пиво поєднання квіткового аромату з цитрусовими нотками. Кращі ароматичні характеристики з нотками м’яти, цитрусів і пряних спецій простежуються, якщо хміль використовувати в кінці кип’ятіння сусла або якщо працювати за технікою «хоодного охмелення».
СЛОВ’ЯНКА – тонкоароматичний сорт, що цінують завдяки унікальному складу гірких речовин та ефірної олії фарнезенового типу. Характеризується найвищим в тонкоароматичній групі вмістом альфа-кислот і гірких речовин. Цей хміль придатний для всіх типів пива, але найкраще він розкривається у світлих сортах і пшеничних стилях та надає їм благородного аромату з трав’янистим і квітково-фруктовим відтінком з нотками нектару.
Вирощують у ФГ «Еліта Хміль» і закордонні сорти хмелю. Працюють за контрактами, які укладають перед початком сезону з пивзаводами. Тому проблем із реалізацією немає. Пивзаводи забирають хміль одразу після перероблення. Буває, що клієнти купують хміль, проте холодильників для зберігання у себе на підприємстві не мають. У такому разі хміль зберігається в сучасних холодильниках господарства «Еліта Хміль».
Прогресивні технології
– У вирощуванні хмелю немає дрібниць. Головне – всі роботи проводити вчасно і відповідно до стандартів. Наші працівники навчені правильно обходитися з хмелем, бережно доглядати за ним. Також наше підприємство відвідують спеціалісти компаній-виробників засобів захисту та живлення. Маємо укладені договори із фахівцями Інституту сільського господарства Полісся НААН України. Вони регулярно приїжджають та оглядають хмільник, дають рекомендації щодо правильного догляду за рослинами, – ділиться Григорій Скрипник.
Збирання хмелю повністю механізоване. Після збирання хміль потрапляє до стаціонарних хмелекомбайнів, де відповідні механізми обробляють його та сортують: шишку – в одну сторону, а сміття – в іншу. Після цього хміль сушать і транспортують на гранулятор. Перед переробленням хміль відправляють на аналізи в Інститут сільського господарства Полісся НААН України, де його перевіряють на вміст альфакислот і відповідність сорту.
– Після того, як на грануляторі ми отримали хмелеві гранули, пакуємо їх в паковання по 10 кг. Паковання складається із тонкої фольги, обклеєне воно поліетиленовою плівкою. Вакуумна машина витягує повітря і запаковує хміль герметично. Перед цим паковання з гранулами наповнюють сумішшю вуглекислоти й азоту, щоб продукт не псувався. Пакунки лишаємо на добу. Якщо за цей час їхня герметичність не порушилася, пакуємо їх у ящики по 40 кг, – ділиться голова господарства.
Працюють у господарстві «Еліта Хміль» на обладнанні чеського та німецького виробництва. Всі процеси відповідають європейським стандартам.
– Маємо на виробництві всі необхідні сертифікати, що підтверджують якість нашої продукції. Це і ДСТУ, і НАССР. Наш пріоритет – виготовляти продукт відповідно до державних стандартів, щоб пивовар, купуючи хміль, був впевнений у його якості та в якості свого майбутнього пива. Прикметно, що за стільки часу роботу не отримали ні однієї скарги від своїх клієнтів. А це – свідчення високої якості, – каже Григорій Скрипник.
Щоб отримати детальнішу інформацію щодо хмелів та домовитися про співпрацю
– звертайтеся за контактами:
ФГ «Еліта, Хміль»,
вул. Перемоги 9, с. Рея, Бердичівський р-н, Житомирська обл.
E-mail: hmilua@ukr.net,
тел.: +38 097 386 25 48
Читайте також: Вплив фізичних чинників на активацію ферментів солоду при занижених показниках нутрієнтів сировини
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Пиво. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Напої. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95
16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92
583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16
692, oksana.buh.ti@gmail.com
Передплата триває!