Експорт яблук у цьому сезоні зріс у 3,7 рази

 Експорт яблук у цьому сезоні зріс у 3,7 рази

Експорт українських яблук у липні-серпні 2018 року збільшився в 3,7 рази порівняно з аналогічним періодом минулого року. За кордон протягом останніх двох місяців літа потрапило близько 3,3 тис. тонн яблука на суму близько $940 тис. доларів США, в той час як в липні-серпні 2017 року — лише близько 480 тонн на суму $139 тис. доларів США, зазначають аналітики Української плодоовочевої асоціації, звертаючи увагу на те, що середня ціна експортованого яблука в поточному сезоні значно вища, ніж рік тому.

— Більшу частину експорту українського яблука в серпні складали різні клони яблук сорту Гала, який в цьому році почав дозрівати в середині місяця. Крім цього сорту, експортувалися також яблука літніх ранніх сортів. В липні, крім яблук літніх сортів, експортувалися досить значні обсяги яблука врожаю 2017 року. Вищу ціну виробники змогли отримати завдяки високій якості яблука, гарному його забарвленню та великій роботі з пошуку ринків збуту, — повідомили в асоціації.

За прогнозами експертів УПА, експорт яблук впродовж сезону 2018/19 років може подвоїтися та становити 80-90 тис. тонн. При цьому аналітики вважають, що врожай яблук в поточному році буде таким, що дозволив би експортувати майже вдвічі більше яблука, ніж прогнозується, однак зробити це буде складно внаслідок невідповідності сортів, що вирощуються в Україні, потребам споживачів поза межами Росії та інших країн
колишнього СРСР.

Ще однією проблемою є невисокий рівень оснащення виробників сучасними оптичними сортувальними лініями відповідної потужності та дефіцит якісної упаковки для яблук. Як наслідок значна частина рекордного врожаю яблук в сезоні 2018/19 років потрапить на переробку та не принесе високих прибутків. Водночас доступні ціни на яблука в поточному сезоні будуть сприяти збільшенню внутрішнього споживання цих фруктів в Україні. При цьому виробники, які мають яблуко високої якості, будуть продавати основну частину продукції на експорт, оскільки внутрішні ціни будуть відносно низькими протягом всього сезону.

Джерело: growhow.in.ua

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар