Ефективний механізм захисту прав на інтелектуальну власність – це володіння цими правами

Теми законодавчих норм у галузі виробництва фрешпродукції та продуктів переробки обговорювали під час ексклюзивного авторського семінару «Конкуренційні виклики та монопольні права» від лідерів українського юридичного ринку в сфері інтелектуальної власності – компанії «Пахаренко і партнери».

Відкриваючи семінар, керуючий партнер, генеральний директор компанії «Пахаренко і партнери», патентний повірений Антоніна ПАХАРЕНКО-АНДЕРСОН привітала присутніх і зазначила, що сьогодні ягідництво, садівництво, виноробство та переробка в Україні розвиваються потужними кроками та можуть мати великі перспективи за кордоном. «Оглянувши виставку, я можу впевнено сказати, що садівники, ягідники та винороби не просто розуміються на останніх тенденціях, але й сміливо впроваджують органічне виробництво, інноваційні види вирощування та переробки фруктів, ягід, овочів. Усе це дозволить вітчизняним підприємцям з їхньою продукцією зайняти свою нішу не тільки на внутрішньому, а й на зовнішніх ринках. У той же час українські підприємці зазначених галузей використовують у своїй діяльності численні об’єкти інтелектуальної власності, які потрібно охороняти та захищати від конкурентів. Одним із ефективних законодавчо встановлених механізмів захисту інвестицій для власників бізнесу є використання об’єктів прав інтелектуальної власності. Адже володіння майновими правами інтелектуальної власності дозволяє не тільки їх використовувати, але й надає виняткове право дозволяти таке використання іншим особам та перешкоджати неправомірному використанню, зокрема забороняти його», – наголосила Антоніна Пахаренко-Андерсон.

Модератор семінару, координатор з підтримки громадських проектів компанії «Пахаренко і партнери», голова комісії з питань інтелектуальної власності та недобросовісної конкуренції ICC Ukraine Вероніка БЕРЕЗАНСЬКА наголосила, що для досягнення успіху на ринку та отримання прибутку необхідно мати стратегію захисту об’єктів прав інтелектуальної власності, які забезпечують конкурентні переваги своїм власникам.

Семінар розпочався із виступу на актуальну для садівників і представників переробної галузі тему «Реєстрація та відкриття виробництва терруарних вин та натуральних медових напоїв». Юрист компанії «Пахаренко і партнери» Вікторія ПОСВИСТАК розповіла учасникам про нюанси «Реєстрації та відкриття
виробництва теруарних вин та натуральних медових напоїв» у контексті останніх змін щодо розвитку виробництва теруарних вин та натуральних медових напоїв, внесених Законом України від 20.03.2018 № 2360-VIII. Зокрема, фахівець наголосила, що внесення змін до чинного законодавства України щодо введення декларування матеріально-технічної бази малих виробництв виноробної продукції замість складної процедури проведення атестації виробництва, а також скасування оптової ліцензії на продаж алкогольних напоїв для виноробів, що здійснюють їх виробництво виключно з виноматеріалів власного виробництва, безперечно,  є позитивним кроком назустріч малим виробникам. Це також значно спрощує процес оформлення дозвільних документів тавимагає набагато менших для цього фінансових витрат.

Окрім того, незважаючи на спрощений порядок декларування відповідності матеріально-технічної бази, законодавством досить детально врегульовані санітарні, пожежні, екологічні правила, а також вимоги щодо охорони праці для виноробних підприємств, недотримання яких матиме досить серйозні негативні наслідки: починаючи з накладення штрафів та аж до настання кримінальної відповідальності. У зв’язку з цим, на переконання спікера, оформлення всіх необхідних дозвільних документів убезпечить в подальшому виробника від необхідності захищати свій бізнес під час здійснення перевірок державними органами й установами та стане запорукою його сталого розвитку.

Заступник начальника відділу торговельних марок компанії «Пахаренко і партнери» Анастасія МІНДРУЛ розкрила учасникам заходу «Особливості реєстрації торговельних марок для алкогольних та безалкогольних напоїв». Зокрема, аби не траплялося випадків відмови при набутті охорони на своє позначення, фахівець порадила проводити попередній аналіз потенційної охороноздатності торговельної марки (з урахуванням абсолютних та відносних підстав для відмови) та попередній пошук на предмет виявлення більш ранніх прав. Також юрист розповіла про обмеження на перелік товарів, для яких реєструється торговельна марка при використанні описових термінів (наприклад, ЕКО, БІО, ОРГАНІК тощо). Спікер навела численні приклади різноманітних торговельних марок та надала фахові поради, як краще
переробити чи доопрацювати позначення, яке планується до реєстрації, як подолати перешкоди при отриманні торговельною маркою охорони у разі наявності більш раннього знаку (зокрема, шляхом анулювання такого знаку у зв’язку із невикористанням, придбання його або укладення угоди про співіснування знаків чи одержання дозволів).

Радник компанії «Пахаренко і партнери», адвокат Ольга КОЦЮБАЛЬСЬКА розповіла про головні аспекти «Охорони прав на селекційні досягнення» шляхом державної реєстрації прав на сорт рослин та придатності сорту для поширення в Україні. Також фахівець порадила не забувати про те, що сертифікація – це умова для здійснення діяльності з насінництва і садивного матеріалу та виведення їх як продукту на ринок.

На завершення семінару юрист компанії «Пахаренко і партнери» Ігор АЛФЬОРОВ детально розповів про «Рекламу власних продуктів із залученням інструментарію Інтернету та соцмереж». Він зазначив, що можливості, які надають бізнесу популярні соціальні мережі, а також Інтернет загалом, неможливо ігнорувати. Враховуючи це, наразі все більше і більше компаній із різних сфер починають активно використовувати такі інструменти у роботі із клієнтами, рекламуванні себе та своїх продуктів. Тим часом, власнику бізнесу варто пам’ятати, що вимоги дотримання приписів законодавства розповсюджуються також і на цю «нематеріальну» сферу. Насамперед це стосується дотримання законодавства щодо захисту прав інтелектуальної власності в аспекті невикористання торговельних марок, об’єктів авторського права (зображень, фотографій, відео, текстів тощо), що належать третім особам, без отримання на це попереднього дозволу правовласника. Крім того, при роботі онлайн потрібно пам’ятати і про дотримання приписів законодавства, що стосуються реклами, захисту прав споживачів, захисту від недобросовісної конкуренції, захисту персональних даних.

Спікер наголосив, що ігнорування приписів законодавства може спричинити отримання претензій від правовласників, третіх осіб, чиї права ви порушуєте, або їхніх юридичних представників. Окрім того, можливе також настання різноманітних негативних наслідків, зокрема, видалення контенту, закриття/блокування бізнес-сторінок у соціальних мережах тощо та несення відповідальності за порушення прав відповідно до законодавства. Насамкінець Ігор Алфьоров порадив учасникам, плануючи та здійснюючи діяльність
онлайн, не ігнорувати приписи законодавства, вважаючи, що вони не розповсюджуються на Інтернет, та не вчиняти дії, які можуть бути розцінені як порушення прав третіх осіб , а також за можливості консультуватися із юристом у разі виникнення спірних питань або сумнівів.

Як підсумувала Вероніка Березанська, основа ринкової капіталізації підприємств у сьогоднішньому світі – це захищена і належним чином зареєстрована інтелектуальна власність, яка забезпечує конкурентоспроможність продуктів та капіталізацію бізнесу.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар