Досвід нових підходів культивування винограду на прикладі FRUMUSHIKA-NOVA family winery

Андрій ШТІРБУ, завідувач відділу виноградарства, доктор філософії
Володимир ПАЛАРІЄВ, аспірант ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В.Є. Таїрова» НААН
Виноградарство забезпечує населення робочими місцями і харчовими продуктами. На жаль, воно переживає деіндустріалізацію. Зменшення зайнятості через війну та дефіцит торгового балансу сприяють цьому процесу. Сьогодні спеціалізовані виноградно-виноробні підприємства, що мають сировинну базу, переробку і випускають готову до споживання продукцію, – найбільш успішні. Підприємства з індустріальним виноградарством скорочуються, а суб’єкти малих виробництв виноробної продукції поступово замінюють їх.
Виноградарство забезпечує населення робочими місцями і харчовими продуктами. На жаль, воно переживає деіндустріалізацію. Зменшення зайнятості через війну та дефіцит торгового балансу сприяють цьому процесу. Сьогодні спеціалізовані виноградно-виноробні підприємства, що мають сировинну базу, переробку і випускають готову до споживання продукцію, – найбільш успішні. Підприємства з індустріальним виноградарством скорочуються, а суб’єкти малих виробництв виноробної продукції поступово замінюють їх.
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО ГОСПОДАРСТВО
Господарство FRUMUSHIKANOVA family winery розташоване в Буджацькій (Бородінській) територіальній громаді Одеської області, в природно-виноградарському районі «Південні Кодри». Район здавна славиться своїми винами не тільки на Одещині, але й далеко за її межами. Особливо відомі вина з сортів винограду Цитронний Магарача, Одеський чорний, Сухолиманський білий та інших. У 2024 році вина зі згаданих сортів відзначені срібною та бронзовими медалями на міжнародному винному конкурсі Decanter World Wine Awards у Великій Британії. Незмінно високими властивостями також відрізняються вина, вироблені з класичних сортів винограду Каберне Совіньйон, Піно чорне, Рислінг Рейнський.
Виноградники розміщені на пологому схилі, стрімкістю до 3 градусів, південної експозиції. Місце розташування – на 46°17’39.7″ північної широти та 29°25’04.8″ східної довготи. Абсолютна висота над рівнем моря становить 108–127 метрів.
Природні умови цілком сприятливі для розвитку виноградарства. Сума активних температур за вегетаційний період у середньому становить 3250 °С. Цього достатньо для достигання найпізніших сортів винограду. Ґрунт в основному представлений чорноземами звичайними середніми гумусоакумулятивними на лесових породах.
Однак поряд зі сприятливими особливостями природних умов є й негативні. Господарство входить у зону недостатнього зволоження з холодними зимами та помірно посушливим літом. Гідротермічний коефіцієнт Селянінова упродовж з травня по вересень дорівнює 0,76–0,82.
Морози зазвичай починаються у другій половині листопада, але впродовж зимового періоду часто перемежовуються з відлигами, що погано відображається на перезимівлі винограду. Доволі часто віють сильні північні та східні вітри. Влітку вони пригнічують рослини, зменшують урожай та заважають доброму наливу ягід.
Всього земель сільськогосподарського призначення господарству відведено під виноградники близько 10 гектарів. Основний масив розташований за 20 кілометрів від центру територіальної громади – селища Буджак (Бородіно), та зв’язаний з ним польовими дорогами.
Для організації території господарства необхідно було визначити придатність відведеної площі для закладання виноградників. За результатом детального ґрунтового вишукування, було встановлено, що залягання ґрунтових вод на глибині до двох метрів не виявлено. Ґрунтоутворювальна порода представлена карбонатним лесом. За гранулометричним складом порода суглинкова. Карбонати виявлені у формі прожилок та конкрецій.
У цих умовах сформувався чорнозем звичайний середньозмитий, середньо- та важкосуглинковий. Скипання від 10 % НCl спостерігається з глибини 60 сантиметрів.
Потужність гумусової частини профілю становить у середньому 75 см. Гумусу в орному шарі 0–20 см міститься 3,2 %. Із заглибленням його кількість зменшується. Запас органічної речовини в гумусовій частині профілю – близько 200 т/га.
Забезпеченість легкогідролізним азотом дуже низька, масова частка дорівнює 97,1 мг/кг ґрунту за Корнфільдом у шарі 0–20 см. Рівень вмісту рухомих форм фосфору підвищений (33,9 мг/кг ґрунту), а калію – високий (306,1 мг/кг) в орному шарі ґрунту, за Мачигіним.
Реакція ґрунтової водної суспензії за профілем варіює від слабо- до середньолужної, зі значеннями рН водний 7,7–8,1.
Ґрунт з високою поглинаючою здатністю (сума увібраних основ 23,7–27,8 ммоль/100 г ґрунту). У складі обмінних катіонів переважає кальцій (78 %). Ґрунт не солонцюватий (частка обмінного Na 2,0– 2,2 %) з урахуванням буферності та гранулометричного складу.
Ґрунт у складі карбонатний, максимальне скупчення СаСО3 спостерігається під гумусним горизонтом 10,5 % на глибині 135 см. За показником накопичення «активного вапна» (активних карбонатів) ґрунт належить до категорії низької хлорозонебезпечності. Їхній вміст сягає значень 8,5 % та потребує відповідного підбору підщепи для винограду культурного.
За гранулометричним складом ґрунт відноситься до середнього та важкого суглинку, з вмістом фракцій фізичної глини <0,01 мм на рівні 44,9 % на глибині 30-40 см та 53,8 % на – 105-125 см.
За результатом проробленого вишукування зроблено висновок про придатність ґрунту для вирощування винограду. Щоб покращити родючість ґрунту, необхідно було вносити органічні та мінеральні добрива. Дози добрив встановлювали на основі вмісту поживних речовин у ґрунті та потреби кущів винограду.
У виборі ділянок, а потім у розробленні проєкту закладки виноградників для виноробства значну допомогу господарству надали наукові співробітники ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова» Штірбу А. В., Булаєва Ю. Ю., Кузьменко А. С.
НАПРЯМОК ВИРОБНИЦТВА
За планом FRUMUSHIKANOVA family winery повинно було спеціалізуватися на виробництві столових сухих вин з винограду локальних та класичних сортів. Відповідно до цього був підібраний сортимент та визначені площі для кожного сорту.
У насадженнях господарства 4,09 гектарів займають сорти Цитронний Магарача, Одеський чорний та Сухолиманський білий. Це чудові українські локальні сорти, адаптовані до місцевих ґрунтово-кліматичних умов, що поєднують добрі врожаї зі стійкістю до шкідників і хвороб винограду.
Продовження матеріалу ви зможете прочитати у нашому журналі за посиланням тут.
Читайте також: Сорт вина «Одеський Чорний» – це візитівка українського виноробства
А ще більше цікавих статей про виноробство, пивоваріння ви можете прочитати у наших журналах. Електронна версія доступна до завантаження безкоштовно на період війни: https://techdrinks.info/product-category/2023-2024/.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Детальніше про ціни та передплату читайте тут.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або
передплатити видання на 2025 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Ціна одного примірника журналу «Напої & Пиво. Технології та Інновації» – 250 грн. Ціна одного примірника журналу «Ягідник» – 170 грн. Ціна одного примірника журналу «Садівництво та Овочівництво. Т.І. & Горішник» – 170 грн.
Передплата триває!