Долаючи виклики сьогодення: як підприємствам зекономити на електроенергії

 Долаючи виклики сьогодення: як підприємствам зекономити на електроенергії

Сезон 2023 року, очевидно, буде складним для всього аграрного та переробного сектору. Крім усіх наслідків війни, пов’язаних з ціноутворенням та реалізацією продукції, можливостями її зберігання та переробки, загострилися ще й проблеми з електропостачанням. Осінь-зима 2022 року ознаменувалися передусім постійними обстрілами російськими ракетами українських об’єктів енергетичної інфраструктури, через що в Україні застосовувалися аварійні та віялові вимкнення електропостачання. До того ж тариф на електроенергію (який, до речі, в нас є найдешевшим порівняно з європейськими країнами) лише зростає, через що, відповідно, збільшуються витрати на кожному етапі виробництва. Тому в таких умовах ще більш актуальним стає питання альтернативних джерел енергії не лише для побутових потреб, але й для підприємств із будь-якої галузі промисловості. Детальніше про переваги встановлення та використання сонячних електростанцій, зокрема й для представників аграрного та переробного сектору, журналу «Напої. Технології та Інновації» розповів керівник відділу продажів компанії ISolar Євген ДІДЕНКО.

Хмельницька компанія ISolar працює на ринку України вже понад 5 років, упродовж яких вона встановила понад 400 сонячних електростанцій як на приватних домогосподарствах, так і на підприємствах різних напрямків бізнесу.

– Ми обрали саме цей напрямок діяльності, тому що, це інноваційна ніша, яка створює позитивний вплив на довкілля, та зростаючий попит на СЕС в Україні. Тому нам хотілося б донести ще більшій кількості людей, що встановлення альтернативних джерел енергії, зокрема сонячних електростанцій, – дуже вигідно та перспективно. Окрім того, тарифи на електроенергію в Україні постійно зростають, а всі наші клієнти хочуть бути незалежними від постачальника електроенергії та мати свою систему, яка забезпечуватиме безперебійне функціонування їхнього бізнесу чи підприємства, – зазначив Євген Діденко.

Також в Україні з кожним роком невпинно збільшується кількість домашніх сонячних електростанцій. За словами представника компанії ISolar, наразі в Україні діє програма «Зелений тариф», за умовами якої люди можуть встановлювати домашні сонячні електростанції, використовувати безкоштовну електроенергію та продавати її в мережу за досить вигідним тарифом.

ТИПИ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЙ ТА ОСОБЛИВОСТІ ВСТАНОВЛЕННЯ СОНЯЧНИХ ПАНЕЛЕЙ

Сонячні електростанції, які встановлює компанія ISolar, залежно від потреб підприємства поділяються на автономні, мережеві та гібридні.

– Ми співпрацюємо з 10 кращими виробниками сонячних панелей у світі, які зарекомендували себе на міжнародному ринку та працюють там вже понад 10–20 років. Що важливо, для виробництва цих панелей використовується технологія монокристалу. Тобто вони виготовлені з суцільного злитого каміння, завдяки чому забезпечується максимальна ефективність їхньої роботи, – розповів Євген Діденко.

Сонячні панелі бувають різних потужностей, залежно від потреб замовника. Компанія ISolar переважно встановлює панелі потужністю 400 та 540 ват. Водночас 400-ватні панелі переважно встановлюються на дахах будівель, адже вони менш габаритні та легші, натомість 540-ватні панелі в основному монтуються на землі.

Важливо, що в сучасних панелях використовується функція байпас, завдяки якій при частковому затіненні, приміром, листям чи пташкою, на панелі не працює лише та маленька частина, на яку в цей момент не потрапляє сонячне світло. Натомість уся інша панель повноцінно генерує сонячну електроенергію.

– Ще 5–6 років тому такої технології не було, і коли затінявся маленький елемент панелі, то не працювала значна її частина, – розповів представник компанії ISolar

СПІВПРАЦЯ З КЛІЄНТАМИ: УСПІШНІ ПРОЄКТИ

За словами Євгена Діденка, весь процес узгодження майбутньої сонячної електростанції, розробки комерційної пропозиції, підготовки та встановлення панелей займає до 2 тижнів:

– Спочатку ми приїжджаємо на зустріч, де, власне, дізнаємося про реальні потреби підприємства, проводимо заміри території, визначаємо місце, де будемо встановлювати панелі, та вивчаємо технічні характеристики будівлі, де знаходиться все електрообладнання. Якщо клієнта все влаштовує, після оплати ми бронюємо обладнання, готуємося до монтажу та упродовж тижня встановлюємо сонячну електростанцію, власне, монтаж якої триває орієнтовно 3–4 дні.

Звичайно ж, найкраща реклама будь-якої послуги – це реалізовані проєкти, які успішно працюють не один місяць. Водночас варто наголосити, що сонячні електростанції компанія ISolar встановлює на підприємствах будь-якого спрямування: починаючи від виробництва напоїв і закінчуючи холодильними базами дистриб’юторів замороженої продукції.

– Так, ми встановили сонячну електростанцію потужністю 20 кіловат підприємству «УкрКег», яке спеціалізується на виготовленні пива і напоїв, яка успішно забезпечує безкоштовною електроенергією та безперебійним живленням. Окрім того, ми працювали і з хмельницькою філією міжнародного благодійного фонду «Карітас». Найчастіше до нас звертаються компанії в яких є потреба в споживані значної кількості електроенергії, виробництва яких потребують масштабної потужності або автономії, – розповів Євген Діденко.

Нині компанія в процесі реалізації об’єктів по Україні.

СПІВПРАЦЯ ПІСЛЯ ВСТАНОВЛЕННЯ СОНЯЧНИХ СТАНЦІЙ

Що важливо, компанія ISolar після встановлення сонячної електростанції надає клієнтам 1 рік безкоштовного гарантійного обслуговування.

– В умовах України сонячні панелі не потребують догляду. Вони встановлюються під кутом 30–35°, завдяки чому на них не потрапляє багато пилу, а з дощем чи снігом вони самоочищаються, тому додаткових очисних процедур проводити не потрібно, – розповів Євген Діденко. – Так, у зимовий період панелі завжди трохи теплі: частина сонячної інсоляції яку вони поглинають, перетворюється на теплову, тому сніг на них довго не затримується та самостійно з’їжджає з них, очищаючи їх.

За словами представника компанії, до кожної сонячної станції підключається віддалений моніторинг, завдяки якому інженер-проєктант кожного тижня перевіряє їхню роботу, не виходячи з офісу.

– У нього є доступ до додатків, завдяки яким він у реальному часі може побачити, як працює станція в будь-якій частині України. Якщо ми бачимо, що вона генерує недостатньо енергії чи вибиває помилки, то виїжджаємо на об’єкт, проводимо огляд і надаємо гарантійне обслуговування, – зазначив Євген Діденко. – Загалом сонячна електростанція складається з сонячних панелей та інвертора, також додатково може бути встановлений акумулятор. І на кожен прилад є своя гарантія від виробника: на сонячні панелі – 25 років, на інвертор і акумулятор – 7–10 років. Важливо, що через 25 років роботи панелей їхня генерація зменшується максимум на 20 %.

ПЕРЕВАГИ ВИКОРИСТАННЯ СОНЯЧНИХ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЙ

За словами керівника відділу продажів компанії ISolar Євгена Діденка, встановлення власної сонячної електростанції дозволяє заощадити підприємству значні кошти. Адже вона генерує безкоштовну енергію, що належить лише власнику станції. Бізнесмени оплачують рахунки за централізовану електрику в мінімальних кількостях або не віддають жодних грошей постачальникам енергії. Для малих, середніх та деяких великих підприємств така можливість має велике значення.

– Наприклад, зараз тариф за електропостачання для підприємств становить орієнтовно 10 гривень за кіловат. Коли ж компанія встановлює сонячну електростанцію, вона безкоштовно використовує сонячну електроенергію, економлячи свої гроші, які натомість можна інвестувати, скажімо, у розширення бізнесу, розвиток виробництва, збільшення заробітних плат чи покращення асортименту та його якості. Водночас при теперішньому тарифі на електроенергію окупність станції для підприємства настає орієнтовно за 2–3 роки. Але існує така інформація, що тарифи на електроенергію в Україні будуть тільки збільшуватися, адже, якщо порівнювати з усіма європейськими країнами, то вартість електропостачання в нас найнижча. Тому що вищим буде тариф, то швидше будь-який бізнес окупить встановлення сонячної електростанції.

Водночас потрібно враховувати, що, встановлюючи сонячну електростанцію, підприємство не задовольнить 100 % своїх потреб, а в середньому 80 %. Тому все-таки певну кількість електроенергії доведеться добирати з основної мережі.

– Причина цього полягає в тому, що генерація станції в різні місяці та пори року нестабільна. Приміром, у період з грудня до лютого генерація сонячної електростанції знижується приблизно на 60 % порівняно з літніми місяцями. Тобто якщо встановити сонячну станцію, яка перекриватиме всі потреби підприємства, то влітку вона генеруватиме занадто велику кількість зайвих кіловатів електроенергії. Саме через це ми ставимо такі станції, які забезпечують потреби виробництва саме в період максимального сонця, натомість взимку потрібно буде купувати додаткову енергію з мережі, – зазначив Євген Діденко.

Тому перш ніж розробляти проєкт майбутньої сонячної електростанції, компанія ISolar передусім вивчає, скільки конкретно споживає електроенергії клієнт, щоб знати необхідні потужності майбутньої станції.

– Це ключовий момент, який ми враховуємо під час розробки комерційної пропозиції. Після цього ми вивчаємо варіанти розміщення майбутньої сонячної станції. Вона, зокрема, може бути встановлена на землі, на спеціальній конструкції чи на даху. До речі, встановлення сонячних панелей на даху замовнику обійдеться трохи дешевше порівняно з іншими варіантами їхнього розташування, – розповів представник компанії. – Варто зазначити, що ми не рекомендуємо встановлювати сонячні панелі на дах, якщо він покритий шифером, це зовсім непрактично, адже шифер – крихкий матеріал, який може тріснути. Натомість ми можемо встановити панелі або на рівному даху, або на похилому, який покритий металочерепицею. Але, під відповідальність клієнта, встановлення можливе на будьяку покрівлю.

За словами Євгена Діденка, підприємства найчастіше облаштовують сонячні станції та панелі саме на даху, намагаючись максимально використати власну територію:

– Але встановлюючи панелі на землі, можна вибрати ідеальний напрямок – на південь, але треба уникати затінення від дерев чи будівель поблизу. Тому дах – цей найпрактичніше місце для розташування сонячних панелей, але не ідеальне. При цьому вони на даху встановлюються з орієнтацією або на південь, або захід-схід, коли одна частина орієнтована на захід, а інша – на схід.

Сонячна електростанція незамінна для підприємств, які розташовані далеко від ліній електропередач. Вона виключає ризик зупинення виробничих процесів у разі відключення подачі електричної енергії, що особливо важливо сьогодні в умовах війни, коли є потреба у стійкому та надійному джерелі електроенергії.

Інвестиції, що вкладаються в сонячні панелі, інвертори, контролери, інше обладнання та додаткові пристрої швидко окупаються: витрачені кошти повертаються в середньому протягом 4–5 років.

– Що важливо, наявність у компанії сонячної електростанції покращує імідж бізнесу та його власників. Сучасні люди поважають підприємців, які використовують альтернативні джерела енергії для видобутку електрики, дбають про чистоту навколишнього середовища, майбутнє підростаючого покоління, – зазначає Євген Діденко.

Контакти:
isolar.com.ua
067 393 57 57

Більше матеріалів читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно. 

Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.

Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com

Читайте також:
Благодійний пивний фестиваль на підтримку Куп’янської солодовні «Бел-Гер» відбудеться на початку травня у Дніпрі

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті