Догляд за виноградом в осінньо-зимовий період: поради
Що робити з виноградом в осінньо-зимовий період, як підготувати до зимівлі, коли проводити обрізку, як вберегти від хвороб? На ці важливі питання відповіли науковці ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова».
На території виноградарської зони України впродовж жовтня утримувалась помірно тепла та, на більшості території, суха погода. Середньомісячна температура повітря становила від 9⁰С до 11⁰С тепла, максимальні температури підвищувались до 20–22⁰С тепла, повідомили на сторінці ННЦ “ІВіВ ім. В. Є. Таїрова” у Фейсбук.
Мінімальні температури у повітрі знижувались до -1..-3⁰С, окрім Одеси, де цей показник склав +5⁰С. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», сума температур повітря, стійко вищих від +10 °С, на 23 жовтня становила 3340°С, що на 60°С вище середніх багаторічних значень.
Кількість опадів за жовтень склала: в Ужгороді , Херсоні, Запоріжжі 3–5 мм, по Одесі – 25 мм, у Запоріжжі – 39 мм. (https://rp5.ua/).
У виноградарських господарствах півдня України закінчено збирання винограду. Нещодавнє обстеження виноградних насаджень показало, що визрівання однорічних пагонів у цьому році у більшості випадків незадовільне, на ділянках, що значно постраждали від хвороб, ступінь визрівання не перевищує 40%, що створює загрозу пошкодження рослин зимовими морозами.
Слід зазначити, що на плодоносних насадженнях перед початком обрізування треба визначити ступінь визрівання однорічного приросту. На ділянках з низьким визріванням пагонів (менше 50%) обрізування слід проводити в останню чергу, навесні.
З метою забезпечення кращих умов для накопичення вологи в осінньо-зимовий період, на плодоносних виноградниках та 2–4 річних насадженнях необхідно провести чизелювання міжрядь на глибину 25–30 см, в зоні технологічної колії на – 15–20 см.
Укриття ґрунтом молодих кущів слід проводити лише після опадання листя, при цьому обов’язково слід закрити місце щеплення на 1–2 вузли однорічного приросту пагонів. Особливо це стосується виноградників, пошкоджених мілдью, на яких підгортання треба закінчити до початку зимового періоду.
Після збору врожаю догляд за виноградом не закінчується, необхідно належним чином підготувати виноградні рослини до зими і забезпечити їм захист від хвороб і шкідників. Завершальна осіння обробка, за допомогою якої кущі знезаражуються від зимуючого інфекційного запасу хвороб і шкідників, які накопичилися в період літнього сезону, є необхідною для винограду. У випадку, якщо обробки рослин не здійснювалися у жовтні, не буде пізно їх провести у листопаді.
При наявності ознак ураження хворобами і шкідниками обприскування по листу проводять незабаром після збору врожаю, застосовуючи контактні препарати комплексної дії (Антракол (1,5 кг/га), Хорус (0,7 кг/га), Фольпан (2,0 кг/га), Мерпан (2,0 кг/га), Делан (0,5–1,0 кг/га), Полірам (1,2 кг/га) та ін.), потім повторюють після опадання листя, застосовуючи переважно препарати на основі міді, або залізний купорос, які знищують зимуючі стадії шкідників і хвороб та насичують рослини мікроелементами (Сu, Fe).Остання обробка є викорінюючою, препарати використовують у високих концентраціях (3–5%), тому потрібно дочекатися, поки все листя обпаде природним чином і провести обробку після листопаду, по закритим брунькам, інакше вони можуть отримати опік і загинути. Обробку необхідно проводити дуже ретельно, щоб розчин розподілявся тонким шаром, не стікав (приблизно 1–2 л на кущ) та додатково бажано обробляти і прилеглий ґрунт у пристовбурному колі (витрачаючи 2–3 л/м2), у якому так само зберігається зимуючий запас збудників хвороб і шкідників.
Читайте також: Американские ученые разработали робота, который определяет болезни винограда
СУЧАСНИЙ ФІТОСТАН виноградників України
Більше інформації про виноградарство та виноробство, а також виробництво інших напоїв – на сторінках спеціалізованого журналу «Напої. Технології та Інновації». Посилання на останній випуск: Журнал «Напої. Технології та Інновації»
Триває передплата на єдиний в Україні журнал для професіоналів у галузі виноробства та виготовлення інших напоїв. А також запрошуємо партнерів до співпраці з розміщення іміджевої та блочної реклами в журналі і на сайті techdrinks.info!
Звертайтеся за контактами менеджерів:
- Анна Панкратенкова (координатор проєкту): тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com
- Ірина Калюжна, тел.: +3096 45 87 682, reklama.nti@ukr.net
- Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516, sad.nti@ukr.net
- Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46, sad2017@ukr.net