Дмитро Некрасов, First Dnipro Brewery: «Зараз основне для нас – стабільність нашого пива»
First Dnipro Brewery (FDB) – без сумніву, один із флагманів крафтового пивоваріння в Україні, що варить і класичні, і експериментальні сорти пива, за які отримав чимало нагород. Починаючи свою роботу в період, коли про крафтове пиво в Україні знали лише одиниці, протягом 10 років своєї діяльності пивоварня не лише продовжує розвивати крафтову культуру в країні, а й пропонує підтримку пивоварам-початківцям і надає можливість контрактних варок, називаючи це «проєктом підтримки» для своїх колег. Причому навіть зараз, у такий складний для України час. Про те, яких трансформацій зазнав пивний ринок України під час повномасштабної війни, як змінилися вектори розвитку пивзаводу First Dnipro Brewery та про експериментальні сорти пива, рецепти яких розробив штучний інтелект, в інтерв’ю проєкту «Пиво. Технології та Інновації» розповів один із засновників асоціації «Незалежні броварні України», майстер-пивовар, технолог пивоварні First Dnipro Brewery Дмитро НЕКРАСОВ.
Повномасштабна війна змусила FDB зорієнтуватися на місцевий ринок
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну чимало секторів промисловості постали перед труднощами у своїй роботі. І це не оминуло галузь пивоваріння. Так, приміром, на заході України продаж алкогольних напоїв і пива був взагалі заборонений.
– 24 лютого 2022 року ми змушені були тимчасово призупинити роботу First Dnipro Brewery, залишивши працювати лише охоронців. Але вже 3 березня до нас приїхали партнери-дистриб’ютори із Запоріжжя і сказали: «Дайте нам пиво!». Потроху ми почали знову налагоджувати виробництво та реалізовувати пиво, адже в Дніпрі, Запоріжжі та Харкові не було такого жорсткого «сухого закону», як на заході України, і люди мали можливість купувати та споживати пиво. Тому вже наприкінці березня ми продовжили розливати пиво, а потім вже і продавати його, – розповів Дмитро Некрасов.
За словами фахівця, через те, що минулого року вся логістика була зруйнована, мало хто хотів їхати до Дніпра та везти туди товар, тому люди почали шукати своє пиво у своєму регіоні. Саме завдяки цьому у FDB з’явилося багато нових партнерів у Дніпрі та Дніпропетровській області. Співпраця з ними триває і зараз. Так підприємство вимушено почало більше орієнтуватися на свій регіон.
– Це вигідно і нам, і їм. Тому нам вдалося трохи розширити свій спектр дистриб’юторів і партнерів. Попри те, що свою роботу відновили промислові підприємства, які так чи так впливають на ринок крафту, попри постійні повітряні тривоги, ракетні обстріли, нестабільне електропостачання та чимало труднощів у роботі, ми впевнено повернулися на рівень попиту на продукт, який мали за часів повномасштабного вторгнення – зазначив технолог пивоварні First Dnipro Brewery.
Поряд із проблемами в індустрії, Дмитро Некрасов бачить і позитивні зміни:
– На щастя, зараз трохи знизилися ціни на газ, а також налагодилася ситуація з солодом. Ми здебільшого використовуємо українську сировину (виняток – карамельні сорти), а цьогоріч в Україні вродило багато ячменю і, відповідно, солоду теж буде достатньо. Тому перспективи в цьому сезоні більш-менш не погані. Хміль у базових сортах – теж від українських виробників, але вся крафтова лінійка будується на німецьких та американських хмелях, з отриманням яких, як і з доставкою імпортного солоду, з 24 лютого у багатьох пивоварень були проблеми. Взагалі, на мій погляд, важкі часи дають і перспективи, вчать змінюватися. Зокрема це стосується національних виробників солоду та хмелю. Зараз вони мають, якщо можна так висловитися, географічну перевагу. І, працюючи над селекцією, «підтягнувши» якість та стабільність сировини, можуть не тільки повністю закрити потреби внутрішнього пивного ринку, але й підкорити світовий крафтовий ринок.
Пиво FDB: від штучного інтелекту до відкриття нового магазину
Сучасні технології, зокрема, такий ресурс, як штучний інтелект, впевнено проникають у кожну галузь промисловості. І пивоваріння – не виняток. Як, запитаєте ви, штучний інтелект стосується пива? А ми вам розповімо, що пивоварня First Dnipro Brewery вирішила зварити пиво, рецепт якого розробив ChatGPT – прогресивний чат-бот із штучним інтелектом. Він за чітко складеним запитом, який містив стиль пива, американські хмелі, маракуйю та абрикос, згенерував рецепт American Pale Ale. Штучний інтелект запропонував, які саме сорти хмелю треба використовувати, підібрав відповідну до них солодову палітру та штам дріжджів, розрахував кількість інгредієнтів на заданий обсяг, докладно описав кожен етап створення напою, а також вивів імовірну міцність, гіркоту та колір готового пива.
– Насправді все це почалося як жарт. Але наші маркетологи підхопили цю ідею та підтримали її, сказавши, що це справді гарний привід випробувати можливості електронного мозку, спробувати взаємодіяти, бути сучасним. Вони ж щодня шукають якийсь цікавий маркетинговий хід, щоб залучити та здивувати споживачів. А зробити це в умовах війни дуже складно, адже спектр дій зараз дуже обмежений і значно менший, – розповів Дмитро Сергійович. – І в результаті штучний інтелект ChatGPT видав нам хороший рецепт, за яким можна було зварити пиво, але ми внесли до нього певні корективи, допрацювавши його. І, до речі, це пиво дуже гарно продавалося! Тому, я вважаю, це цікавий досвід для пивоварів і чудовий маркетинговий хід.
Постійний та планований розвиток – принциповий для First Dnipro Brewery. Тому наприкінці весни 2023 року на території пивзаводу запрацював новий фірмовий магазин. За словами Дмитра Некрасова, всупереч тому, що він розташований у промисловому районі на околиці міста, він працює на рівні топових магазинів-партнерів. І цей результат неабияк тішить засновників пивзаводу. До речі, відкрити магазин планували ще рік тому: він мав розпочати працювати навесні 2022 року. Але через повномасштабне вторгнення росії це питання довелося на певний час відкласти.
За словами Дмитра Некрасова, зараз з’являється все більше запитів під потенційних українських та закордонних партнерів щодо співпраці та реалізації пива First Dnipro Brewery. Але водночас усе актуальнішою стає проблема високої собівартості пива.
– Якщо говорити про скло, то порожня пляшка зараз коштує 6,5 гривень. А партнери, які прагнуть купувати наше пиво, хочуть бачити ціну пляшки вже з пивом на рівні 8 гривень. А це, звісно ж, просто нереально! – каже Дмитро Некрасов. – Також у нас уже 5 років поспіль обговорюється експортна тема. Але з такою собівартістю пива та ціною на нього це складно зробити. Тому ми зараз пиво не експортуємо. Обробляємо запити, опрацьовуємо їх і відповідаємо. В перспективі, можливо, ми розглядатимемо налагодження і розвиток цього напрямку, бо це класний привід заявити про себе, це престижно. Але поки що з такими цінами на пляшку це дуже складно, бо доведеться просто працювати на склозавод.
Водночас замінити скляну пляшку на банку у First Dnipro Brewery поки що немає можливості. Адже банка теж недешева, а лінія розливу, яка встановлена на пивзаводі, призначена лише для скляної пляшки.
– Можливо, в майбутньому ми розглядатимемо можливість частково перейти на банку, але зараз не на часі планувати це та купувати нове обладнання. Та й половини українських виробників устаткування для пивоваріння уже, на жаль, немає, а з Європи організувати логістику трохи проблемно. Тому й інвестувати в такі питання зараз недоцільно, – зазначив Дмитро Некрасов.
Повний матеріал читайте в новому номері журналу «Пиво. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті.
Нагадаємо, що це перший друкований випуск журналу від початку воєнного стану в Україні. До цього всі номери журналів виходили в пдф-форматі, і їх можна безкоштовно завантажити на сайті techdrinks.info.
Щоб придбати друкований випуск, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com