Виноградар-сортовипробувач Іван БЕЗРОДНИЙ: «Не уявляю свого життя без винограду»

 Виноградар-сортовипробувач Іван БЕЗРОДНИЙ: «Не уявляю свого життя без винограду»

Іван БЕЗРОДНИЙ в умовах Пущі-Водиці Київської області випробовує 220 кущів винограду: 70 столових сортів, а 150 – технічних. Те, що винних сортів утричі більше, не випадково: три роки тому виноградар «загорівся» новою для себе справою – виноробством. Для цього купив необхідне обладнання, італійську бочку для витримки вина, але потім розпочалася війна. Причому саме на Київщині, де розташований виноградник, відбувалися активні бойові дії, а Івану Безродному довелося покинути домівку та поїхати в Польщу. «Але там було не життя, а якісь муки, бо я хотів додому, до винограду…», – з сумом розповідає виноградар-сортовипробувач. Про те, в якому стані виноградник після бойових дій, як правильно підготувати ділянку до висаджування саджанців і, власне, про сорти винограду, які варті уваги, Іван Безродний розповів журналу «Напої. Технології та Інновації».

ЗВІДКИ З’ЯВИЛАСЯ ЛЮБОВ ДО ВИНОГРАДУ?

Відповідь банальна: колись Іван Безродний побачив у діда своєї дружини виноград, ягоди якого були дуже смачні, а грона – великі, завважки до 7 кілограмів.

– Він мені настільки сподобався, що я «захворів» виноградарством, – жартома розповідає Іван Безродний. І коли вийшов на пенсію, створив виноградник, про який мріяв 23 роки. Наразі винних сортів у мене більше, бо настільки «загорівся» виноробством, що довелося одні сорти викорчовувати, а інші – досаджувати.

Виноградар розповідає, що з самого початку в нього була конкретна мета: працювати над сортовипробуванням винограду. Адже його зацікавило саме те, як різні сорти будуть рости в кліматичних умовах Київщини, оскільки центральна частина України входить до зони ризикованого виноградарства. Тому основна робота Івана Безродного зараз полягає у відборі гібридних форм винограду і випробуванні їх в умовах Київщини.

Читайте також:
Команда компанії SHABO розповіла, як врятувала виноградники від посухи

СОРТИ ВИНОГРАДУ ТА КРИТЕРІЇ ЇХ ВІДБОРУ

Селекція не стоїть на місці, тому кожного року з’являється низка нових сортів і гібридних форм винограду. Щоб обрати найкращі з них, Іван Безродний враховує декілька критеріїв:

– По-перше, звертаю увагу на врожайність, адже немає врожаю – немає сорту. По-друге, важливим є смак. По-третє, потрібно звертати увагу на те, як той чи той сорт сприймає виклики природи: захворювання, спеку, мороз, надмірну вологу чи її нестачу тощо. Це основні критерії, якими я керуюся. І в наших ґрунтово-кліматичних умовах сорт відразу демонструє, має він перспективу чи ні.

На винограднику Івана Безродного піщаний ґрунт, на якому легко працювати. Виноград росте в затишку, адже виноградник розташований у лісі, і його оточують дерева. Єдиний мінус – трохи недостатньо сонця, але, незважаючи на це, виноград росте успішно. Висаджені тут сорти різних термінів достигання: надранні, ранні, середні та пізні.

– Зокрема, з надранніх варті уваги такі сорти, як Зіронька, Дарунок Несветая, Пам’яті Учителя, Атос і Наталі. З пізніх, безумовно, фаворитами є Монарх і Фурор, але в наших умовах вони достигають після 10 вересня. Із так званих старожилів у мене ростуть Монарх, Фурор, Гурман ліхтарик і Страшенський, – розповідає виноградар-сортовипробувач.

Читайте також:
Яка врожайність технічного винограду цього сезону?

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ДОГЛЯДУ ТА ПРАВИЛЬНОГО ВИБОРУ СОРТІВ

На переконання Івана Безродного, основні правила догляду за виноградником прості: вдало дібраний сорт, визначена агротехніка та правильна підготовка ями до висаджування саджанця:

– Якщо яма сформована правильно, то вона моментально дасть результат. Її глибина залежить від товщини корисного ґрунту. Приміром, у мене піщаний ґрунт, тому я копав кубові ями. Робив компостну яму, завозив чорнозем, закладав усе: і органіку, і мінеральні добрива. Зокрема, поливав сумішшю з курячого посліду, трави, попелу, щоб там попрацювали черв’яки й утворилися необхідні бактерії та корисні мікроорганізми. Після цього важливо поливати рослини, розпушувати ґрунт і видаляти бур’яни. Так, у мене земля взагалі під паром, адже я дуже не люблю бур’яни. Окрім того, насадження мають провітрюватися. Також потрібно слідувати, щоб було правильне навантаження на кущ – як лозою, так і врожаєм.

Саджанці винограду Іван Безродний висаджує після 10 травня, коли минає загроза весняних заморозків. В основному виноградар висаджує вегетуючі саджанці із закритою кореневою системою. Для цього він взимку ставить лозу на пророщування на підвіконня, потім висаджує у теплиці, після чого загартовує.

– Так, перший урожай винограду можна отримати вже через півтора роки після того, як я витягнув суху лозу з погребу. Такий ефект створює так званий забіг у розвитку, завдяки якому саджанець уже має листовий апарат, який гарно працює. Цей прийом використовує багато виноградарів, – каже Іван Безродний.

Водночас підвищити врожайність винограду можна лише завдяки правильній агротехнології, яка залежить від ділянки, її розташування, ґрунту тощо, а також від правильного вибору сорту. Але як же правильно його обрати?

– Як би це банально не звучало, але вибір сортів залежить від того, що саме хоче вирощувати людина і що їй подобається. Проте я вважаю, що найкращий варіант для початківця – вирощувати універсальний сорт Юпітер. Це американський кишмиш, який має перший клас безнасіннєвості. Він і для виготовлення вина підходить, і сушка з нього цікава, і посмакувати можна, бо має дуже смачні ягоди. Цей сорт не потрібно вкривати, до того ж він практично нічим не хворіє, – каже виноградар.

На думку Івана Безродного, це один із найкращих сортів. Натомість є й низка інших варіантів, але вони більш вибагливі та потребують більшої уваги.

– Загалом зараз великий вибір сортів. Тому, обираючи їх для виноградника, треба дізнатися, які сорти вирощують люди поруч, подивитися і розпитати. Щоб здобути досвід, не обов’язково вирощувати лозу самому, достатньо цікавитися цим і вивчати інформацію, – каже виноградар-сортовипробувач.

За словами аматора, зараз в Україні немає такої області, де б не ріс виноград. Каже, що в нас настільки великий вибір сортів від надранніх і до пізніх, що для кожного регіону можна щось дібрати.

– Важливо те, що в селекції столових сортів винограду Україна – одна з передових країн у світі. Чого тільки варті селекціонери Віктор Калугін, Олег Щенніков, Олексій Шульга та Віталій Загорулько. Сумно, що багато наших виноградарів і селекціонерів зараз опинилися в окупації… Але вірю, що виноградна галузь України в подальшому буде лише розвиватися, – переконаний Іван Безродний.

Читайте також:
Які трактори використовують у виноградарстві?

НАСТУПНИЙ ЕТАП – ВИГОТОВЛЕННЯ ВИНА

Три роки тому Іван Безродний отримав перший урожай сорту Карат і спробував виготовити з нього вино:

– Спочатку я не звертав на цей сорт особливої уваги, а потім вирішив зробити з нього 5–6 літрів вина. І воно мені сподобалося. Вийшло червоне сухе вино, повністю натуральне, на диких дріжджах. Також пробував робити вино з сорту Юпітер, теж непогано вийшло. Окрім того, я планую експериментувати в цьому напрямку й надалі, тому висадив інші винні сорти: Леон Мійо, Красень, Маркет, Мускат Бессарабський, Аромелла, Сенека. Так, я уже робив вино з Мускату Бессарабського, цього року він трохи підмерз, тому планую його в подальшому накривати.

Для розвитку цього напрямку виноградар купив італійську бочку та дробарку з гребневідділювачем. Цього року винороб планує виготовити 300 літрів вина, а потім вийти на показник 500 літрів.

Окрім того, Іван Безродний вирощує виноград для вин на Вінниччині – в селі Цекинівка Ямпільського району, на винограднику великого друга Петра Кривошеїна. За його словами, завдяки гарним кліматичним умовам виноград там достигає набагато раніше:

– У Бессарабії ми посадили 30 кущів столового сорту і 200 кущів сорту Карат, аби виготовляти з нього вино. Так, минулого року нам вдалося зробити тонну вина.

ЯК ВПЛИНУЛА ВІЙНА НА ВИНОГРАДНИК

– Минулого року в мене вийшло просто неперевершене вино, але потім почалася війна… Я залишив ключі від хати та погреба друзям, а сам з родиною евакуювався до Польщі. Після того, як ми виїхали, тут точилися бої. За парканом стояли танки, артилерія. Снаряд потрапив за 20 метрів від будинку. У результаті пошкодився і дім, і виноградник, зламалася шпалера, порвалося 90 % дроту, – розповідає Іван Безродний.

29 квітня виноградар повернувся додому, а вже наступного дня почав працювати на винограднику. За його словами, виноград цього року гарний, і урожаєм він задоволений:

– У Польщі я зрозумів, що мені хочеться додому, до винограду, і там уже було не життя, а якісь муки… Тому планую надалі робити все те саме, що й робив, основне – не зупинятися. Мені ця справа дуже подобається, і я не уявляю, як би я жив без неї, – підсумовує Іван Безродний.

Більше матеріалів читайте у журналі “Напої. Технології та Інновації” у pdf-форматі. Безкоштовно завантажити нове число журналу можна тут.

Щоб придбати друковані випуски журналів, оформити передплату на рік або придбати видання, видані впродовж минулих років, звертайтеся:

Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Все буде Україна!

Читайте також:
У Миколаївську громаду запрошують інвесторів, зокрема в галузь виноградарства і садівництва
Виноград: напрямки переробки вторинних продуктів

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті