Вина з сортів рислінг рейнський та вельшрислінг: чи є різниця?
Вина із винограду сорту Рислінг мають великий потенціал як для світового ринку, так і для України. Витримані зразки мають специфічну ароматику бензину і гуми, більш прості вина мають аромати цитрусових, лічі, польових трав. Характерна ознака сорту – висока кислотність, що разом з його третинними ароматами створюють унікальність і мають безліч шанувальників вин з цього сорту винограду. Але важливо розуміти, що не кожне вино, яке продається з написом на етикетці «Рислінг», насправді таким є.
Річ у тім, що багато вин з сорту Вельшрислінг продають з назвою Рислінг. З одного погляду, тут є маніпуляція кінцевим споживачем через заміну на більш відому назву «майже тезки», з іншого – через такі маніпуляції словами винний світ втрачає своє розмаїття. Отож, спробуємо дослідити чи насправді ці два сорти однакові за органолептикою і суттєво не відрізняються, чи таки схожість в назві – випадковість і їх потрібно раз і назавжди розділити.
За допомогою методів сенсорного аналізу, описано характеристики вин кожного з цих сортів та визначені відмінності. Рислінг мав би бути найвідомішим у світі та неправильно вираженим сортом винограду. Визнаний королем німецьких виноградників, цей сорт ділиться назвою з багатьма іншими спорідненими виноградами та винами, такими як Смарагдовий Рислінг, Рислінг Італіко, Ласкі Рислінг, Олашрислінг та Вельшрислінг. Така плутанина не змогла оминути й Україну. Ще у середині минулого століття більше 70 % виноградників були засаджені саме Вельшрислінгом. До речі не тільки в Україні – це типова ситуація і для Чехії (з її Рислінгом Влаським), і для Угорщини (Рислінг Оласц), і для Словенії (Ласкі Рислінг), і для Хорватії (Грашевина). Якщо бути зовсім точним, то уся Східна Європа та частина Італії частково засаджені сортами, які не мають нічого спільного з Рислінгом, окрім схожої назви. Звичайно, це не могло не призвести до деякої плутанини та зловживань. Найочевидніша плутанина відображена на етикетці. Річ у тім, що більшість виробників на своїх пляшках пишуть відомий всім «Рислінг». Але Рислінг до Рислінга не прийдеться.
Читайте також:
Врожай винограду в Італії цьогоріч під загрозою
Генетично Рислінг походить від Трамінера і сорту Гуаіс Блан. До ХV століття обидва сорти вирощувалися у долині Рейну. Культовим сортом він став після 1716 року, коли абат-бенедиктинець Фулда купив зруйнований тридцятилітньою війною монастир Йоханісберг, назві якого було призначено стати ім’ям для Рейнського Рислінгу. За п’ять років недоглянуті виноградники були відновлені і засаджені виключно Рислінгом. Лише у 1720–1721 роках було висаджено 294 000 лоз. Так Schloss Johannisberg перетворився на такий собі новий стандарт, приклад для наслідування, а в Рейнгау і Мозелі розпо- чався Рислінговий бум, і до кінця ХІХ століття Рислінг став найзнаменитішим сортом у Німеччині. У Рейнгау ж він став монокультурою. Однак, уже в першій половині ХХ століття під натиском прогресу в агрокультурному секторі, Рислінг поступився у регіональному лідерстві менш примхливому Сільванеру. До 1930 року в Рейнгау Рислінгом було засаджено вже тільки 57 % площ виноградників. Переваги сорту Рислінг – багатогранний, витончений і тонкий аромат, вина з нього різноманітні за рівнем вмісту цукру – від дуже сухих до дуже солодких, і він схильний до ураження botritiscinerea.
Його недоліки – малий ареал поширення, холодолюбний, при недостатньому визрівання дає прості, нецікаві на смак, вина, не може витримуватись у дерев’яних ємностях ні під час ферментації, ні під час витримки.
Рислінг чудовий не лише тому, що він, як, наприклад, Піно Нуар, ідеально виражає теруар, а й тому, що з нього виготовляють білі вина, які так добре витримують процес старіння. Молодий Рислінг може бути досить міцним, через що так багато любителів вина з певною обережністю ставляться до такого виду вин.
Читайте також:
В Україні збільшилася кількість португальського вина в 2021 році
Щодо більшості інших відомих у світі сортів, Рислінг дозріває досить рано, тому при посадці в жаркому кліматі, його сік може перезріти і плоди зів’януть задовго до того, як набудуть цікавих ароматів. У прохолодному кліматі, такому, як у долині Мозель на півночі Німеччини, це вважається пізнім терміном дозрівання порівняно зі скоростиглими сортами, які були спеціально розведені для короткотривалого літа. Це означає, що хоча Мюллер-Тургау дозріває практично будь-де, Рислінг має шанс визріти повністю лише на певних територіях, які знаходяться під кутом до прямого та відбитого сонячного світла. Виноград цього сорту має бути посаджений так, щоб грона залишались на лозі аж до пізньої осені. Рислінг зі схилів Мозеля та його приток Саар та Рувер є одним із найвизначніших у світі винних яскравих стилів вина: легке, чітке, гостре, освіжаюче як гірський потік. Дозріти йому допомагає каміння, яке віддає тепло протягом ночі. Говорять, що це вино сприяє розумовій праці – воно неймовірно освіжає піднебіння і загострює мозок.
Третина всього німецького Рислінгу росте в Мозелі, багато його і в регіоні Пфальц, вина там менш привабливі, з екзотичними
нотками і можуть мати до 13 % алкоголю, якщо зброджувати до сухості. Рислінг – це також класичний виноград Рейнго, де
він, можливо, найкраще відображає лимонні, іноді мінерально-ароматні особливості навіть сусідніх виноградників. Найкращі садиби належать до групи VDP, що спеціалізуються на виготовленні чудового сухого рейнго-рислінгу, хоча в теплі роки сорт Рейнгау також може бути джерелом багатьох чудових солодких вин. Рислінг є надзвичайно чудовим кандидатом для солодких вин з ботритизованим виноградом, хоча ця благородна гниль має тенденцію до розмивання географічних відмінностей і призводить до отримання густих, глибоких золотистих вин, як правило, маркованих або Beerenauslese (BA), або Trockenbeerenauslese (TBA).
Читайте також:
Перспективні безнасіннєві сорти винограду 2022 року
У Вюртемберзі та Нахе також виготовляють значну кількість трокен-рислінгу. До недавнього часу німецький Рислінг часто був терпким – тому йому потрібно було додати трохи солодкості, щоб збалансувати кислотність. Але зміни клімату означали, що виноград дозріває набагато успішніше і є придатним для виготовлення німецького тонкого сухого (трокен) Рислінгу.
Більша частина південної Європи занадто тепла для Рислінгу. Якщо він дозріває занадто швидко і рано, то не зможе створити жодного аромату. І це створює умови для ще більш активного пошуку анклаву тонкого виробництва Рислінгу в Південній Австралії. І долина Клер на північ від Аделаїди, і Долина Реду на сході дали можливість створювати чудовий сухий Рислінг, що гармонійно поєднується з тихоокеанською кухнею, якою австралійці так пишаються. Обидва ці Рислінги – і німецький, і південноавстралійський, можуть розвиватися роками. Існує велика кількість менш цікавих Рислінгів, а серед них є безліч підсолоджених комерційних сумішей, які також можуть набути більш очевидної ноти бензину (TDN), натяк на який можна знайти у багатьох витриманих Рислінгах, на якій території він не був би вирощений.
Особливо помітні місця Рислінгу: Egon Müller Scharzhofberg в Mosel; Роберт Вайль Кедріхер Графенберг у Рейнго; Емріх Шенлебер Халенберг у Нахе; Trimbach Clos Ste Hune в Ельзасі; F X Pichler Dürnsteiner Kellerbeg в австрійському Вахау; Джефрі Гроссет Польський пагорб в долині Клер Австралії.
Читайте також:
Добірка найоригінальніших етикеток українських вин
Ласкі Рислінг, Олашрислінг, Рислінг Італіко – це лише деякі з багатьох назв, якими називають Інший Рислінг, або Вельшрислінг. Він не має нічого спільного з великим німецьким Рислінгом, а його аромат протягом багатьох років переносився погано обро- бленими підсолодженими рідинами, що мають назви Ласки, Олаш і Печ. Ця центральноєвропейська виноградна лоза може додати хороше до дуже хорошого вина – особливо в Австрії, Бургенланд, де регулярно виготовляються чудові солодкі вина з ботризованих продуктів. Широко посаджений цей виноград у Фріулі (Італія), Словенії, Угорщині, Румунії, Албанії та Китаї і дозріває пізно для отримання високо кислотних та м’яко ароматичних вин.
На жаль, усі аналітичні дані, які ми маємо, стосуються загалом Рислінгу, без розподілу на види. З одного боку ця аналітика моніторить імпортні вина. З іншого, більшість з них – все ж Рислінг, виготовлений на відомих виноробнях. Вина цінового сегменту 100–250 грн належать до масмаркету. Виноград, що використовується для його виготовлення, не росте у «рідних» для Рислінгу регіонах. Рислінг – один із білих сортів винограду з неймовірним потенціалом (від простих квіткових вин до складних петрольних ароматів з ботритисом). Для когось він є чимось найкислішим, що він куштував у житті, для інших – королем білих вин. Тож пропонуємо дослідити його ретельніше.
Читайте також:
Українські вина презентували в Парижі
На сьогодні є досить багато українських виробників вин із винограду сорту Рислінг у різних регіонах України: від Закарпаття до Києва («Шабо», «Колоніст», «Винхол Оксамитне», «Болградський виноробний завод», Vinaria Koblevo, «Інкерман», ВГ «Князя Трубецкого», «Вина Гулієвих», Beykush, «Курінь», «Виноробня Мар’яна Шевченка», «Клара Марсала», «Шато Чизай», Cotnar, «Виноробня Карла Шоша», «Сімейна виноробня Василя Надя», Muska, Bohdans winery, Old Town, «Виноробня Віталія Маланчука», «Виноробня Григорія Куліниченка», Wine Idea, Korus wine, «Дрюківські вина»).
Торгові марки вин з сорту Рислінг, які імпортуються в Україну з країн-виробників представлені такими: Німеччина (Heymann Löwenstein, Louis Klipfel, Vajra Nik Weis, Moselland, Goldschild, Dr. Loosen, Villa Wolf, Schloss, Johannisberger, Gunderloch, Reichsgraf von Kesselstatt), Франція (Domaine Schoffit, Paul Zinck, Leon Beyer, Arthur Metz, Philippe Dreschler, Hunawihr, Trimbach, Zind-Humbrecht, Lorenz, Hugel), Італія (Fontana Fredda, Linia Selezioni, Petracine, San Michele Appiano, Falkenstein), Австралія (Calabria Family Wines, Ochota barrels, Rockford, Gim Barry, Kaesler), Австрія (Loimer, Brundlmayer, F. X. Pichler), Нова Зеландія (Marlborough Sun, Spy Valley, Burn Cottage).
Н. В. КАМЕНЄВА. професор кафедри технології вина та сенсорного аналізу Одеської національної академії харчових технологій, доктор сільськогосподарських наук, доцент;
О. А. ВЕРЕЧУК, аспірант кафедри технології вина та сенсорного аналізу Одеської національної академії харчових технологій
Продовження читайте в журналі «Напої. Технології та Інновації» № 1, який можна завантажити безкоштовно.
Щоб придбати друкований випуск журналу, оформити передплату на рік або придбати журнали, видані впродовж минулих років, звертайтеся: Лариса Товкач, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Якщо ви хочете, щоб у наступному номері журналу ми написали саме про ваше підприємство, медіагрупа «Технології та Інновації» пропонує розміщення новин та інформації про компанії на електронних та друкованих ресурсах. Ми з радістю напишемо про досвід – ваш чи ваших клієнтів, про впроваджені новітні технології та передові рішення в журналах чи на сайтах («Напої. Технології та Інновації», «Ягідник» і «Садівництво і Виноградарство. Т.І.»).
Контакти: Надія Ящук, директор проєкту, тел. +38 (068) 568-58-22, rnadia@ukr.net
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net.
Все буде Україна!
Читайте також:
BALCO CIDER: як виготовляють високоякісні сидри у Дніпропетровській області