В Україні набуває популярності новий сорт горіха

 В Україні набуває популярності новий сорт горіха

Ксантоцерас або чекалкін горіх – рослина унікальна. Їстівні не тільки його плоди, а й листя, що його додають в салати, а також квіти – з них варять варення

Його батьківщина – Північний Китай, де він був відкритий в кінці 19 століття, в 1868 році. З часом горіх набув поширення по всьому світу, але у нас поки що практично маловідомий.  В Україні найбільша кількість чекалкіна горіха росте в Устимівському дендропарку неподалік від Кременчука. У парку налічується 110 дерев, найстаршому з яких вже 110 років. Також ксантоцерас можна побачити в київському бот саду ім. Гришка, де він цвів і плодоносив навіть після тривалих сильних морозів взимку 2005-2006 років, коли температура опускалася до -28 ° C.

Ксантоцерас – рослина досить невибагливо до ґрунтів. Насіння і саджанці цього горіха можна придбати в спеціалізованих магазинах. Ціна насіння стартує від 10 гривень, за рослину просять вже 150 – 200 гривень.
Ксантоцерас – багаторічний чагарник. У висоту такий кущ виростає від 2-х до 4-х метрів. Цвіте ксантоцерас в травні, ще до повного розпускання листя. Ця рослина є дивним медоносом – його запашні квіти приваблюють численних комах-запилювачів, в тому числі і бджіл.

Плоди ксантоцераса зазвичай зріють в кінці серпня – у вересні. Усередині трьох камерної м`ясистої коробочки знаходяться від 6 до 18 невеликих горішків, які зовні схожі на міні-каштани або невеликий фундук. За смаком ці горішки нагадують мигдаль і надзвичайно поживні. Калорійність 100 г продукту – 650 ккал.
Горіхи ксантоцераса зазвичай їдять свіжими. Однак їх можна підсмажити або відварити. Крім того, їх висушують, очищають, підсмажують і перемелюють на борошно.
Слід зазначити, що на батьківщині ксантоцераса, в Китаї, ця рослина є однією з найбільш цінних олійних культур. Його вирощують в 14 провінціях, на площі близько 50 000 гектарів, а річний обсяг виробництва масла становить понад 3750 тон.
Ксантоцерас добре росте на сонячних або розташованих в незначній тіні, захищених від вітру ділянках. Рослина здатна витримувати тривалі зимові температури до -20 ° С без будь-яких пошкоджень гілок або деревини. З віком рослина стає більш морозостійкою.
Розмножують ксантоцерас насінням або вегетативно – кореневими нащадками або живцями. Спочатку кущ росте досить повільно, але вже через чотири роки досягає висоти близько 2 м. Перші квіти з`являються вже на дворічному кущі, а до п`ятирічного віку дерево стабільно дають щорічні врожаї горіхів.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар