В Мінагрополітики розглянуто Дорожню карту з розвитку ягідництва

 В Мінагрополітики розглянуто Дорожню карту з розвитку ягідництва

Останнім часом велика увага приділяється галузі ягідництва, яка сьогодні динамічно розвивається. Імпульсом для її розвитку стала державна програма підтримки з компенсації вартості садивного матеріалу. Так, минулого року підтримкою скористалися 167 суб’єктів господарювання, які заклали 3690 га плодово-ягідних культур, з яких 902 га ягідники. Також 96% ягідних насаджень в 2018 році були закладені завдяки державній підтримці.

На цьому наголосила в. о. Міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева під час обговорення дорожньої карти з розвитку ягідництва в контексті зміцнення експортного потенціалу українських виробників та переробників ягідної продукції, яку разом з галузевими Асоціаціями презентував проект International Trade Centre (ITC).

«Дорожня карта – це стратегічний рамковий документ, який відображає подальший розвиток галузі в середньо- та довгостроковій перспективі як з точки зору експортної орієнтованості, так і з розвитку внутрішнього ринку», – зазначила Ольга Трофімцева.

Розроблена секторальна дорожня карта направлена на зміцнення експорту ягідної продукції, зміцнення інституцій в Україні, стратегічного підходу Уряду до підтримки розвитку галузі. Також, вона допоможе дрібним вітчизняним виробникам ягід у досягненні своїх цілей з комерційного розвитку підприємств та підвищення конкурентоспроможності і експорту через виконання санітарних, фітосанітарних заходів, технічних стандартів, проведення сертифікації, вдосконалення інфраструктури та підвищення рівня знань у виробників про сучасні технології.

Крім того, під час обговорення окремо було звернуто увагу на питання збільшення споживання ягід дітьми в навчальних шкільних та дошкільних закладах, а саме зафіксувати це на загальнонаціональному рівні.

За результатами зустрічі було домовлено, що за кожним напрямом дорожньої карти будуть створені робочі групи, до яких можуть долучитися усі зацікавлені.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар