Мінекономіки пропонує змінити правила виробництва коньяку в Україні

 Мінекономіки пропонує змінити правила виробництва коньяку в Україні

Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства пропонує змінити правила виробництва коньяку в Україні. Про це повідомляє прес-служба міністерства.

«Метою прийняття проекту наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України „Про внесення змін до Правил виробництва коньяків України“ є приведення нормативно-правових актів у відповідність до Закону України від 23 листопада 2018 року №2628-VIІI „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів“», — йдеться в повідомленні.

Таким чином, проектом наказу пропонується вилучити обмеження щодо використання спиртів коньячних українського та неукраїнського походження при виробництві коньяку України.

«Використання спиртів коньячних, матеріалів і речовин неукраїнського походження при виробництві коньяку в Україні без будь-яких обмежень буде значним стимулом для залучення інвестицій у закладення виноградних насаджень суб`єктами господарювання інших країн світу», — вважають ініціатори наказу.

У разі підписання наказу, при виробництві ординарних коньяків України допускатиметься використання витриманих не менше трьох років спиртів коньячних неукраїнського походження. Спирти коньячні, в тому числі молоді, придбані у вітчизняних виробників коньячного спирту та закладені для витримки, належать до спиртів коньячних українського походження. Інші спирти коньячні належать до спиртів коньячних неукраїнського походження Наказом пропонується дозволити відвантаження коньяку на інші підприємства для їх подальшого розливу в споживчу тару виключно для експорту, для реалізації на території України це буде заборонено.

«Виноматеріали коньячні переганяють у термін, який визначає керівник відповідного суб`єкта господарювання, за умови наявності обладнання, що забезпечує якість продукції, а не у термін до 1 квітня наступного після врожаю року», — підкреслюється у наказі.

 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар