Меморандум про стратегії розвитку виноградарства і виноробства України підпишуть науковці інституту Таїрова та МінАПК у рамках винної конференції в Одесі
Під час IV Міжнародної науково-практичної конференції «Успішне виноградарство та виноробство» в Одесі 3 березня представники ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» та Міністерства аграрної політики і продовольства України підпишуть Меморандум про стратегії розвитку виноградарства і виноробства України.
Галузь виноградарства і виноробства України сьогодні розвивається не так активно, як хотілося б, через об’єктивні та суб’єктивні чинники. Зменшуються площі виноградників, знижується їхня урожайність. Це відбувається, зокрема, через посуху, яку спостерігаємо впродовж останніх років. Відповідно, винороби втрачають вітчизняну сировинну базу. Зважаючи на ці та інші проблеми, науковці Національного наукового центру «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є.Таїрова» НААН України звернулися з Меморандумом про стратегії розвитку виноградарства і виноробства України до Міністерства аграрної політики і продовольства України. Мета, яку ставлять перед собою автори Меморандуму – стимулювати розвиток галузі виноградарства, виноградного розсадництва та виноробства, розробити програму відновлення матеріально-технічної бази виноградного розсадництва України і стратегію її втілення в життя тощо.
Підписання Меморандуму відбудеться у рамках IV Міжнародної науково-практичної конференції «Успішне виноградарство та виноробство», яку організовують медіагрупа «Технології та Інновації» на базі та за підтримки ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є.Таїрова» НААН України. Конференцію відвідають представники Міністерства аграрної політики і продовольства України, Одеської обласної державної адміністрації та облдержадміністрацій сусідніх виноградарсько-виноробних областей.
Організатори готують насичену програму, у якій – виступи представників провідних виноробних технологічних компаній, науковці, виноградарі й винороби-практики, які поділяться успішним досвідом вирощування технічного і столового винограду, проаналізують інноваційні засоби захисту та живлення винограду, презентують новітнє обладнання для виготовлення вина тощо. Все – заради підвищення якості вин і статусу України як виноробної країни в світі.
4 березня учасники відправляться у бізнес-тур, в ході якого відвідають угіддя ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН України, виноградники і винзаводи Одещини, а також візьмуть участь у дегустації ексклюзивних вин із сортів винограду селекції ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН України.
Детальну інформацію про конференцію читайте за посиланням: https://bit.ly/3nAAmUi
Програма конференції доступна за посиланням: https://bit.ly/3rwcJ06
Ознайомтеся з повним текстом Меморандуму нижче.
Реєстрація учасників та партнерів конференції – за контактами:
Ірина Калюжна, тел.:+38 096 458 76 82
Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46
Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516
Анна Панкратенкова (координатор проєкту), тел: +38 097 759 25 83
Головний Організаційний та Науковий партнер – ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства імені В. Є. Таїрова»
Генеральний Юридичний партнер – ППФ «Пахаренко і партнери»
Головний Галузевий партнер – ГС «Укрсадвинпром»
Головний Винний партнер – ТОВ «Престиж-Груп»
Генеральний Інформаційний партнер – міжнародний спеціалізований журнал «Напої. Технології та Інновації» (Drinks.Technologies) www.techdrinks.info
Медіапартнери конференції – спеціалізовані журнали «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації» www.techhorticulture.com, «Ягідник», www.jagodnik.info (Україна), Wine of Ukraine (www.wineofukraine.com), інформаційне агентство «Інтерфакс-Україна»
МЕМОРАНДУМ
про стратегії розвитку виноградарства і виноробства України
Галузь виноградарства і виноробства України наразі характеризується деструктивними процесами та стагнацією, причиною яких є як об’єктивні, так і суб’єктивні чинники.
Так, щодо виноградарства, насамперед, слід зазначити продовження зменшення площ насаджень (як через зниження обсягів закладання, так і через пряму відмову власників від експлуатації виноградників з міркувань економічної недоцільності), зниження їх продуктивності (як через агротехнічний стан, так і через посуху 2019 – 2020 років та епіфітотії 2021 року), повний занепад виноградного розсадництва та недосконалість ціноутворення на виноград внаслідок демпінгової політики виноробних підприємств. Щодо виноробства, то серед негативних чинників, що визначають її стан, слід відмітити втрату вітчизняної сировинної бази, відсутність державної політики щодо контролю якості продукції, недосконале ціноутворювання та повільне створення бренду «Українське вино».
Виходячи із необхідності вирішення численних проблем у галузі виноградарства і виноробства України, а саме:
1.Відсутність науково та економічно обґрунтованої концепції розвитку галузі виноградарства, виноградного розсадництва та виноробства.
2.Відсутність державного контролю якості та безпеки виноробної продукції.
3.Засилля імпортної виноградно-виноробної продукції.
4.Недосконале ціноутворення на продукцію виноградарства та виноробства.
5.Відсутність регуляції використання географічних зазначень на українському споживчому ринку.
6. Відсутність регуляції використання власних українських сортів, привабливих для туристів, як наслідок, повільне створення бренду «Українське вино».
Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» вважає за доцільне:
1.Створити робочу групу у складі представників Міністерства аграрної політики та продовольства України, науковців ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» для розробки концепції розвитку галузі виноградарства, виноградного розсадництва та виноробства із обґрунтуванням механізму ціноутворення на виноград та вино із урахуванням рентабельності галузей виноградарства і виноробства.
2.Забезпечити контроль якості продукції та її походження за рахунок створення та ведення кадастру (реєстру) виноградників із застосуванням електронної бази даних, яка спроможна забезпечити повну інформацію про площі та місцеположення насаджень, їх структуру та сортовий склад, якісну оцінку їх стану та ін. із використанням розробленої ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» програмного продукту VIN-CAD-UKR для зберігання, обробки та оперування даними про ділянки виноградних насаджень та екологічні умови цих територій. Застосування такої бази забезпечить контроль виробництва продукту «від виноградника до пляшки».
Для зменшення превалювання імпортної продукції виноградарства, виноробства та виноградного розсадництва:
1. Підвищити рівень розвитку столового виноградарства України для збільшення споживання винограду у свіжому вигляді, що наразі є набагато меншим від фізіологічно обґрунтованих норм (за даними з різних джерел, пересічний українець споживає 1,2-2,0 кг свіжого винограду на рік) із урахуванням сучасних вимог ринку до продукції столового виноградарства, які включають різноманітність, зовнішню привабливість, великий розмір ягоди та грона, безнасіннєвість, смакові якості, високі рівні стійкості до грибних хвороб, посухостійкість, здатність до транспортування та зберігання. Таким вимогам відповідають столові сорти нового покоління селекції ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова»: Оригінал, Одеський сувенір, Таїр, Комета, Кишмиш таїровський, Персей, Загадка, Таїрян та ін.
2. Сприяти створенню унікальної вітчизняної виноградо-виноробної продукції із урахуванням загальновизнаних європейських і світових трендів виноробства і винного туризму щодо забезпечення продукції з автохтонних (аборигенних) сортів – а саме сортів власної селекції. Візитною карткою України є технічні сорти селекції ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» – Сухолиманський білий і Одеський чорний. Нове покоління технічних сортів селекції інституту ім. В.Є. Таїрова зберігає високі рівні стійкості до грибних хвороб, одночасно володіючи ексклюзивністю смаку й аромату (білі сорти – Загрей, Ярило, Ароматний; червоні та рожеві – Рубін таїровський, Одеський жемчуг, Чарівний та ін.).
3.З урахуванням трендів та досвіду європейських виноградарських країн надати сортам Одеський чорний, Сухолиманський білий, Мускат одеський, Аркадія, Оригінал статусу національного надбання та встановити на постійній основі в Україні святкування Дня сорту Одеський чорний.
4. Розробити програму відновлення матеріально-технічної бази виноградного розсадництва України та закладки маточників біологічних категорій за державної підтримки, що забезпечить країну садивним матеріалом власного виробництва, який відповідає вимогам адаптивності виноградної рослини (за рахунок використання місцевого матеріалу для щеплення). Щеплене виноградне розсадництво України 30 років тому забезпечувало виробництво десятків мільйонів саджанців і значну кількість робочих місць у виноградарстві.
З метою оптимізації розміщення виноградних насаджень та врегулювання використання географічних зазначень:
1. Проводити вибір оптимальних територій, проєктування та розміщення виноградних насаджень у відповідності до міжнародної класифікації виноградарських зон, в зв’язку зі зростаючим інтересом до реєстрації крафтових виноробів та сімейних винарень поза межами Тимчасових виноградарських зон України. Здійснювати виділення в подальшому мікрозон (теруарів) та обґрунтування виробництва вин із зазначенням походження, створення локацій за прикладом «шато» спільно з асоціаціями виробників чи окремими господарствами. Зазначені роботи доцільно проводити із використанням розроблених ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» методик та патентів, застосування яких дозволяє виконувати оцінку екологічних умов територій, зробити підбір сортів винограду, скласти проект закладки та ін.
2. Довести до практичного використання створення та реєстрацію в Україні продуктів з географічним зазначенням за співпраці влади, вчених, фахівців галузі та виробників виноградарсько-виноробної продукції, оскільки досвід та результати сучасних досліджень створюють усі передумови для виділення і реєстрації географічних зазначень для вин та винограду в традиційних виноградарських регіонах країни та визначення мережі потенційних виробників високоякісних вин. Одеська область однією з перших приступила до створення географічних зазначень для вин та винограду, розвитку сільських територій за рахунок розробки туристичних маршрутів з представленням місцевих продуктів та залученням інвесторів.
Для розробки екологічно сприятливих технологій у галузі виноградарства, виноробства та виноградного розсадництва:
Застосовувати безвідходні технології, а саме – переробку залишків виноградарства та виноробства за повним циклом. Це дасть можливість додатково отримати низку цінних продуктів, наприклад, олію виноградної кісточки, концентрат поліфенолів та окремі біологічно активні сполуки із вижимки, паливо (лоза та пелети), тощо, та зменшити навантаження на довкілля. Антиоксидантні властивості ряду продуктів, отриманих із залишків виноградарства та виноробства, спроможні перешкоджати негативному впливу оксидативного стресу на організм людини в умовах забруднення навколишнього середовища, в тому числі радіаційного.
Читайте також: Презентуємо сформовану програму IV Міжнародної науково-практичної конференції «Успішне виноградарство та виноробство»