Зерняткові: перспектива є!
Це довели учасники VII Міжнародної науково-практичної конференції «Технології та інновації: від землі до готового продукту. Зерняткові»
Як побудувати успішний бізнес на вирощуванні зерняткових культур? Які нині панують тенденції на садівничому ринку? Куди рухатися фермеру? Як подолати кризу перевиробництва яблук? Як опанувати напрям переробки зерняткових, чи це сьогодні прибуткова справа? Відповіді на ці та інші питання отримали учасники VII Міжнародної науково-практичної конференції «Технології та інновації: від землі до готового продукту. Зерняткові», що відбулася 28-29 жовтня у Вінниці, в готельно-ресторанному комплексі «Гостевія». Захід зібрав 200 учасників із різних куточків України, а також експертів із Нідерландів, Італії, Польщі, Грузії.
Конференц-день розпочав виступ Людмили ЛУК`ЯНЧУК, радника патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери», Генерального юридичного партнера конференції, патентного повіреного. Експертка розповіла про правомірне використання садивного матеріалу, а також про те, що необхідно знати, щоб не порушувати закон при закладанні садів та ягідних насаджень. Також фахівчиня розповіла, що потрібно робити під час вибору саджанців:
Перевірте інформацію про наявність сорту в державному Реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні. Перевірте, чи включений продавець садивного матеріалу до державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва. Перевірте у державному Реєстрі сертифікатів на насіння та садивний матеріал, чи справді на партію товару, яку ви купуєте, були видані сертифікати якості. Перевірте інформацію щодо майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин у державному Реєстрі патентів на сорти рослин, де міститься інформація по виданим патентам, строку їх дії та чинності, зареєстрованим ліцензійним договорам, виданим на підставі таких патентів. Отримайте від підприємства-реалізатора сертифікати, договори купівлі-продажу або поставки посадкового матеріалу, документи, якими підтверджена співпраця реалізатора з виробником (наприклад, дистриб’юторський договір). Це стане в нагоді при зверненні до суду в разі шахрайства. Документи мають бути оригіналами або належно завіреними копіями, – дала поради Людмила Лук’янчук.
Підсумки та перспективи садівничого сезону 2021
Важлива частина конференції – круглий стіл на тему «Підсумки садівничого сезону 2021. Державна підтримка галузей садівництва й переробки. Проблеми галузі та шляхи їх вирішення». В обговоренні взяли участь міністр аграрної політики та продовольства України Роман ЛЕЩЕНКО, голова Вінницької ОДА Сергій БОРЗОВ, директор департаменту садівництва ГК Vitagro – Головного Садівничого партнера конференції Максим БОРТНИК, керівник Агрокомплексу «Барський» Сергій РЕЗНІК, засновник ТОВ «Тріада МК» Сергій УКРАЇНЕЦЬ, заступник голови Всеукраїнської асоціації громад – виконавчий директор Іван СЛОБОДЯНИК.
– Цьогоріч, окрім відновлення Мінагрополітики та впровадження ринку землі, одним із найбільш важливих було питання перерозподілу державної підтримки. Ми сконцентрували підтримку для малих та середніх сільськогосподарських товаровиробників. І державна допомога в обсязі 4,5 млрд була розподілена на підтримку вітчизняного сільгоспмашинобудування, компенсацію кредитної ставки аграріям, підтримки фермерства, садівництва, зрошення, – розповів Роман Лещенко.
Він зазначив, що минулого року Уряд виділив на підтримку садівництва 290 млн грн. Цьогоріч було збільшено обсяги фінансування до 450 млн грн і розширено й диверсифіковано власне програму підтримки: на закупівлю саджанців, шпалери, на холодильне обладнання.
За словами Романа Лещенка, Мінагрополітики керується декількома важливими факторами. Це створення робочих місць; створення якісно нової інфраструктури; забезпечення якісної продукції, зокрема з доданою вартістю та експортно орієнтованої.
Міністр також згадав стосовно проблематики з ціноутворенням.
Тому наприкінці листопада відбудеться Аграрно-експортний штаб, аби виробити експортну позицію, насамперед щодо продуктів садівництва та ягідництва, – анонсував Роман Лещенко.
Упродовж круглого столу учасники конференції ставили міністру запитання. Головне, що хвилює людей, – це питання державної підтримки, зокрема, у ситуації з перевиробництвом яблук.
Садівничий бізнес від А до Я
Спікери конференції проаналізували садівничий бізнес із різних аспектів. Це, і живлення рослин, і захист, і добір сортів, і переробка тощо.
Зокрема, садівничим досвідом поділилися Олександр БАРАН, головний агроном департаменту садівництва ГК VITAGRO – Головного Садівничого партнера конференції, Євген ІЛЬКІВ, завідувач виробництвом компанії «Сади Дніпра» UApple™. Також учасники конференції перейняли закордонний досвід вирощування зерняткових. Про особливості садівництва у Грузії розповів під час виступу Гурам МОЗІАШВІЛІ, представник компанії NaanDanJain. Інноваційні італійські технології для садівництва перезентувала Еліонора НІСТОР, представниця компанії Advice & Consulting (Італія).
Дуже важливо під час вирощування зерняткових культур дібрати ЗЗР. Цій темі присвятили свої доповіді Ігор ТАРУШКІН, регіональний менеджер компанії «Байєр-Україна» – Генерального партнера конференції із засобів захисту рослин. Фахівець презентував асортимент препаратів компанії «Байєр» для захисту зерняткових.
Крістіан ХУБЕНЕР, агроном та консультант із сільськогосподарських культур, Van Iperen International (Нідерланди), закцентував на використанні біостимуляторів для управління абіотичними стресами у виробництві фруктів.
Володимир СІЛЕНКО, технічний консультант ТОВ «БТУ ЦЕНТР», звернув увагу на біологічні препарати в органічних та інтегрованих технологіях вирощування яблук і груш.
Інноваційні продукти в системі вирощування плодово-ягідних культур презентував Єжи КРУК, директор компанії Microlife Polska. А Василь БОНДАРОВСЬКИЙ, директор компанії Biochem Agro, розповів, які препарати слід використовувати, щоб зібрати якісний урожай яблук і груш.
Тему поливу розкрив Вадим БОЙКО, директор компанії «ПрофПолив», Ексклюзивного партнера конференції, та Юрій ПЕТРЕНКО, представник компанії «Агріі Україна».
Про установку та захист зерняткових культур від граду й дощу, а також про машини для захисту рослин від весняних приморозків розповіла Наталія ЛУТ, директор компанії «САД ОК».
На конференцію, присвячену зернятковим культурам, завітало багато гостей із-за кордону. Це Фредеріка ВОГЕЛЬ, власниця компанії Rosetta Agro (Нідерланди), Головного технологічного партнера конференції. Вона розповіла учасникам про сорти для тривалого зберігання. Євген ШОЛТУЯН, представник відділу продажів компанії Fruit Control Equipments (Італія), поділився європейськими практиками зберігання продукції. Андріана ДУНДА, менеджер проєктів компанії UNITEC (Італія), презентувала інноваційні технології UNITEC для садівництва.
Також до обговорення долучилися науковці. Людмила ШЕВЧУК, зав. лабораторією післязбиральної якості плодово-ягідної продукції, доктор сільськогосподарських наук, Інститут садівництва НААН України, розповіла про фізіологічні розлади плодів яблуні, їх причини та способи уникнення.
Окрім того, спікери конференції розкрили тему переробки та виготовлення соків прямого віджиму. Досвідом виготовлення соків поділилася Інна СЕМЕРОГ (ФГ «Валентина»). Олександр КАФЛЬОВСЬКИЙ, представник компанії Voran, закцентував не тільки на виготовленні соків прямого віджиму, а й на сучасних технічних підходах для малих та середніх виробників.
Ще одна унікальна тема конференції – лізинг як перспективний фінансовий інструмент для садівничого бізнесу. Цю тему розкрив Павло МУХІН, генеральний директор ТОВ «ТЕКОМ-Лізинг».
Наприкінці конференц-дня відбувся вже традиційний розіграш лотереї від партнерів конференції. Учасники отримали цінні подарунки від компаній БТУ-ЦЕНТР, «Байєр», Advice & Consulting, «Макіта Україна», «Медовий спас» тощо. Кілька щасливчиків виграли соки, що ввійшли в ТОП 10 за результатами Народної дегустації. Також серед подарунків були сертифікати на передплату комплектів журналів медіагрупи «Технології та Інновації» на 2021 та 2022 рік.
Загалом на VII Міжнародній науково-практичній конференції «Технології та інновації: від землі до готового продукту. Зерняткові» зібралося більше 200 учасників не тільки з України, а й із-за кордону.
Враження від конференції позитивні. Організація на високому рівні. Зібралося дуже багато компаній, які прагнуть розвивати садівничу галузь – поділилася враженнями Людмила Лук’янчук, радник патентно-правової фірми «Пахаренко і партнери».
Народна дегустація соків: ТОП 10 найкращих соків України
У рамках VII Міжнародної науково-практичної конференції «Технології та інновації: від землі до готового продукту. Зерняткові» уже втретє відбулася Народна дегустація соків, у результаті якої визначили 10 найкращих соків України.
Народна дегустація соків прямого віджиму полягає в анонімній презентації зразків напоїв учасникам конференції на спеціальному стенді. Конкурс відбувся за принципом «подобається/не подобається». Кожен учасник конференції отримав спеціальні фішки для голосування. Всі охочі змогли продегустувати презентовані соки та проголосувати за зразок, який сподобався найбільше.
Загалом у голосуванні взяло участь близько 200 учасників конференції. Після закінчення конкурсу журі підрахувало кількість фішок для кожного зразка. У результаті до 10-ки найкращих соків України увійшла така продукція:
- ФГ «Валентина», ТМ «Валентина» (категорія – сік спеціальний. Сік яблучно-бузиновий);
- ТОВ «Аврора», ТМ Cherry Merry (категорія – сік яблучний прямого віджиму з овочевими та іншими компонентами. Сік яблучно-гарбузовий);
- ТОВ «Новоукраїнське», ТМ «Радішка» (категорія – сік яблучний прямого віджиму з овочевими та іншими компонентами. Сік яблучно-морквяний);
- ТОВ «Фреш Фрут Про», ТМ Meleto (категорія – сік яблучний прямого віджиму);
- ФГ «Еко-край», ТМ «Еко-край» (категорія – сік яблучний прямого віджиму);
- ФГ «Валентина», ТМ «Валентина» (категорія – сік яблучний прямого віджиму з плодовими і ягідними компонентами. Сік яблучно-полуничний);
- ТОВ «Тріада-МК», ТМ Miriada fruits (категорія – сік яблучний прямого віджиму з плодовими і ягідними компонентами. Сік яблучно-чорничний);
- ТОВ «Агрокомлекс», ТМ Happy Apple (категорія – сік яблучний прямого віджиму);
- СФГ «Промінь», ТМ «Промінь» (категорія – сік яблучний прямого віджиму);
- ФГ «Агросвіт-СВ» (категорія – сік спеціальний. Сік яблучно-імбирний).
Зазначені виробники отримали почесні дипломи за свої зразки. Церемонія нагородження відбулася наприкінці конференції «Технології та інновації: від землі до готового продукту. Зерняткові».
Народна дегустація соків – це своєрідний зріз споживацьких симпатій, який допомагає виробникам вивчити смаки людей та зорієнтуватися, яку продукцію виготовляти надалі. Конкурс доводить, що переробка плодово-ягідної продукції відкриває широкі можливості для бізнесу. А розмаїття соків, презентованих на конференції, демонстує великий потенціал українських виробників у напрямі виготовлення натуральних соків.
Бізнестур на провідні садівничі й переробні підприємства регіону
29 жовтня, на другий день конференції, відбувся бізнестур на відомі садівничі й переробні підприємства Вінниччини, «Фруктона-ВН» та «Агрокалина фрутс».
«Фруктона-ВН» – велика вінницька компанія, що об’єднує 6 підприємств із вирощування, заготівлі та переробки фруктів і ягід. Учасникам бізнестуру продемонстрували нову автоматичну лінію з очищення яблука. Ця лінія італійського виробництва дозволяє несортове, пошкоджене яблуко чистити, видаляти серцевину, нарізати й заморожувати в автоматичному режимі. Виробнича потужність однієї машини – 800 кг/год. Мінімальна партія сировини, яку приймають від господарств, – 10 тонн.
Очищення відбувається автоматично, без участі людей, що дозволяє дотримуватись усіх стандартів якості й харчової безпеки, виходити на ринок з інноваційним продуктом і знаходити свого споживача. Усі перероблені яблука ми успішно продаємо не лише в Україні, але й за кордоном. Я вважаю цей напрям досить успішним рішенням для фермерських господарств, які вирощують яблука. Працюючи з некондиційним продуктом, ми перетворюємо його в якісний товар, який знаходить свого покупця, – прокоментував директор компанії «Фруктона-ВН» Костянтин КУЗЬМЕНКО.
У господарстві «Агрокалина фрутс» вирощують 6 га груш сортів Ноябрська та Яблунівська. Першу посадку зробили 2019 року. Тому нині дерева дають тільки сигнальний урожай. У грушевому саду господарства встановлена шпалера та протиградова сітка, а також система краплинного поливу.
Юрій Васківнюк, керівник підприємства, розповів учасникам бізнестуру про те, з якими труднощами доводилося стикатися під час побудови садівничого бізнесу. Усі охочі активно ставили питання агроному господарства, який поділився досвідом вирощування груш.
Також учасники бізнестуру ознайомилися з роботою заводу техніки «Агромаш калина» (ТМ «Агрокалина»), на якому виготовляють ґрунтообробну, посівну техніку та серійно – машини для обробітку садів. Компанія пропонує техніку, призначену для обробітку сільськогосподарських культур на різних етапах росту.
Бізнестур був надзвичайно насиченим та інформативним, тому залишив у гостей приємні враження.
Бізнестур на підприємства «Фруктона» та «Агрокалина фрутс» залишив незабутні враження. Щиро вдячна організаторам конференції, всім науковцям, керівникам підприємств, людям, які так уміло, доступно донесли інформацію, надзвичайно необхідну в сучасному світі для реалізації виважених бізнесових рішень і досягнення позитивних результатів, – поділилася враженнями Тетяна КОРОСТАШІВЕЦЬ, учасниця бізнестуру, викладач хімії і екології Відокремленого структурного підрозділу «Класичний фаховий коледж Сумського державного університету».
Резюмуючи інформативне насичення двох днів, можна впевнено сказати, що в Україні є всі умови для вирощування зерняткових. Тому це прибутковий та перспективний напрямок бізнесу.
Повідомляємо, що V Міжнародна науково-практична конференція «Ягідництво і переробка: технології та інновації» відбудеться 9-10 грудня в Києві, в готельно-ресторанному комплексі «Верховина». Запрошуємо до участі та партнерства! Розвиваймо українське ягідництво разом!
Більше матеріалів за результатами VII Міжнародної науково-практичної конференції «Технології та інновації: від землі – до готового продукту. Зерняткові» читайте в журналі «Садівництво і Виноградарство. Технології та Інновації».