Вино з київських вулиць перетвориться на донат, який буде конвертовано на допомогу ЗСУ
Закон про мову та торговельна марка: як не порушити правила
З 16 січня 2020 року реклама в засобах масової інформації має бути державною мовою. В Україні набули чинності норми статті 32 Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, а вже з липня 2022 року за порушення закону будуть штрафувати. Юристи патентно-правової фірми “Пахаренко і партнери” розповіли як правильно підлаштувати свій бізнес під нові вимоги закону та що буде з тими, хто рекламуватиме свою продукцію іноземною мовою.
Статею 32 ЗУ “Про забезпечення функціонування української мови як державної” визначено, що мовою реклами в Україні є державна мова. У друкованих засобах масової інформації, що видаються однією з офіційних мов Європейського Союзу, допускається розміщення реклами тією мовою, якою видається такий друкований засіб масової інформації.
Мовою реклами, що розповсюджується телерадіоорганізаціями закордонного мовлення, телерадіоорганізаціями, які здійснюють мовлення однією або кількома офіційними мовами Європейського Союзу, поряд з державною мовою можуть бути офіційні мови Європейського Союзу.
А от особливості використання в рекламі кримськотатарської мови, інших мов корінних народів, національних меншин України встановлюються законом щодо порядку реалізації прав корінних народів, національних меншин України (закон про нацменшини поки на стадії законопроекту).
Що ж буде якщо порушити закон?
Кодекс України про адміністративні правопорушення, норми якого ще поки не імплементовані, повідомляє: “Стаття 188-52. Порушення вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо застосування державної мови у сфері освіти, науки, культури, книговидання, у користувацьких інтерфейсах комп’ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, технічної і проектної документації, реклами, охорони здоров’я, спорту, телекомунікацій та поштового зв’язку, транспорту – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Порушення вимог Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо застосування державної мови друкованими засобами масової інформації – тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Інші, ніж визначені частинами першою – третьою цієї статті, порушення Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” щодо порядку застосування державної мови – тягнуть за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або попередження, якщо порушення вчинене вперше.
Повторне протягом року вчинення порушення з числа зазначених у частинах першій – четвертій цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, – тягне за собою накладення штрафу від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 188-53. Повторне невиконання законних вимог Уповноваженого із захисту державної мови під час здійснення ним державного контролю за застосуванням державної мови – тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян”.
А що з торговельними марками?
Ст.42 ЗУ «Про забезпечення функціонування української мови як державної» каже, що торговельні марки (знаки для товарів і послуг) використовуються у тому вигляді, в якому їм надана правова охорона.
Відповідно до ч .2 ст. 495 ЦК України та ч. 4 ст. 5 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» обсяг правової охорони, що надається, визначається зображенням знака для товарів і послуг (торговельної марки) та переліком товарів і послуг, внесеними до Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг, і засвідчується свідоцтвом України на знак для товарів і послуг з наведеними у ньому копією внесеного до реєстру зображення знака та переліком товарів і послуг. Відповідно до ст. 16 Закону України «Про охорону прав на знаки для товарів і послуг» права, що випливають із свідоцтва, діють від дати подання заявки.
Втім, експерти виділили кілька основних рекомендацій:
- Всю рекламу, за можлиовсті, вже зараз розміщувати виключно українською мовою. Винятком є зазначення, зареєстровані як знаки.
- Клієнтів для реклами краще просити надати підтвердження їх прав на позначення українською. Це має бути виписка з Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг щодо зареєстрованого знаку чи поданої заявки на знак, або інформацію про щодо дії міжнародної реєстрації на території України (+ бібліографічні дані міжнародної реєстрації знаку з бази даних ROMARIN, розміщеної на офіційному сайті Всесвітньої організації інтелектуальної власності). Обидва документи готуються Укрпатентом.