Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Який він – сучасний «Український сад»?
Юлія РАЦЕБУРЖИНСЬКА
Компанія «Український сад» – це приклад маркетинг-орієнтованого садівничого господарства, в якому кожне бізнес-рішення ухвалювалося з урахуванням запитів ринку. Кожен з етапів виконувався на найвищому рівні: від підбору сортів та вибору садивного матеріалу до забезпечення належної якості зберігання готової продукції. Сад у Макарівському районі Київської області заклали у 2012 році з нуля. За 5 років на місці колишнього голого поля з’явилися 86 гектарів сучасного високотехнологічного саду, а також власна сортувальна лінія та 23 сховища з РГС, кожне з яких розраховане на 200 тонн фруктів.
В «Українському саду» зробили ставку на ті сорти яблук, які наразі користуються найбільшим попитом серед українських та європейських споживачів: Гала, Чемпіон, Голден, Ред Джонапринц, Декоста, Айдаред, а також традиційно улюблений для українців сорт Симиренко. Закладався сад поетапно – приблизно по 25 гектарів на рік. Обумовлено це тим, що ресурс інтенсивного саду розрахований в середньому на 15 років, і замінити весь сад в один рік буде надзвичайно складно.
Перший урожай тут почали отримувати ще 4 роки тому. Яблука з «Українського саду» відправляються тільки на внутрішній ринок, реалізовуючись здебільшого через великі торгові мережі. Однак вже зараз у компанії ведеться активна робота щодо приведення всіх виробничих процесів до норм міжнародних стандартів, а також для отримання сертифікату GlobalG.A.P., який зробить простішим процес продажу продукції за кордон.
Інтенсивний сад = механізація максимуму процесів
50 з 86 гектарів саду накриті протиградовою сіткою. В подальшому на підприємстві планують обладнати таким захистом і решту насаджень, враховуючи ті, що з’являться незабаром (компанія поступово розширює площі садів). Незважаючи на те, що встановлення протиградової сітки потребує значних інвестицій, воно повністю виправдовує себе, особливо в умовах кліматичних змін, що спостерігаються останнім часом.
Краплинне зрошення є обов’язковою умовою для інтенсивного саду. Окрім автоматичної системи поливу, в «Українському саду» намагаються механізувати якомога більше процесів. Для цього там придбали комплект спеціального обладнання. Так, наприклад, для встановлення садових опор використовується навісний стовпостав для трактора, який запресовує стовпи в ґрунт. Для випадків, коли ґрунт надто твердий, стовпостав має функцію вібромолотка. Продуктивність такого обладнання дозволяє встановлювати 300-350 стовпів за робочий день. Для обслуговування залучаються три співробітники. Використовують стовпи висотою 4,9 м, 90 см з яких закопуються в землю.
Траншеї для висаджування дерев також копають з допомогою спеціального навісного обладнання. Саджанці ставлять вручну через кожні 80 сантиметрів, одразу ж фіксуючи їх бетонфіксами. Після цього проїжджає трактор із пристроєм, який закопує траншею. Дерева після цього додатково притоптують та рясно поливають.
В «Українському саду» практикують підрізку коренів з допомогою навісного коренепідрізника. Ця процедура допомагає регулювати ріст дерев, уникаючи їхнього надто інтенсивного зростання. Обрізка крони проводиться тільки вручну. Весь сад оснащений так званими плодовими столами. Це дозволяє отримувати більший урожай кращої якості. Всі плоди, враховуючи ті, що ростуть на нижніх гілках, однаково просвічуються сонячним промінням.
Раціоналізуючи витрати палива, в компанії практикують одночасне використання газонокосарки та оприскувача. Таким чином, один прохід трактора дозволяє вирішити дві проблеми: прокошування міжрядь та обробку насаджень.
Для збору урожаю, скручування та розкручування протиградової сітки трактори обладнують платформами, висоту піднімання яких регулює водій трактора. Також у компанії є дві самохідні садові платформи Onyx, які дозволяють виконувати ті ж процеси без участі водія та без використання іншої техніки. Таке рішення в «Українському саду» називають більш виправданим та зручним. Власне, збір яблук проводиться тільки вручну. Причому працівників просять зривати не більш ніж по 2 яблука за раз, аби мінімізувати ризик пошкодження плодів.
Ефективне зберігання для збільшення прибутковості
Сховище з регульованим газовим середовищем для «Українського саду» будувала компанія «Інсолар-Холод» у 2015 році.
– Цей проект є одним із найбільш інноваційних у нашому портфоліо, – запевняє директор компанії «Інсолар-Холод» Анатолій БОГДАН. – По-перше, монтаж сендвіч-панелей для зведення корпусу камери проводився відразу на чистову підлогу, що дозволило досягнути кращого рівня герметизації. Що стосується самого холодильного обладнання, то тут використані спеціальні охолоджувачі повітря, доповнені завихрювачами, що підсилюють потоки повітря, які виходять з повітреохолоджувача. Сховища контролюються та керуються центральною системою управління My Fruit, яка не лише гарантує збереження оптимальної якості продукції, але й допомагає значною мірою економити енергоресурси.
Найголовнішою умовою ефективного зберігання продукції у камері з РГС є забезпечення її герметичності. Для цього всі шви на сендвіч-панелях, з яких складається камера, обробляються спеціальним антисептиком та роблять технічний огляд обладнання. Одним із найважливіших елементів камери є двері, якість яких значною мірою обумовлює герметичність середовища.
Максимальна завантаженість однієї камери – 200 тонн. У компанії «Український сад» віддають перевагу неповному завантаженню (в межах 170-190 тонн). Упродовж п’яти днів камеру необхідно повністю заповнити. За першу добу повітреохолождувач знижує температуру плодів з 25 С (як вони надходять з поля) до 5 С. Після завантаження камери протягом одного-двох днів відбувається стабілізація температурного режиму до оптимального для зберігання, і лише після цього там створюється газове середовище, необхідне конкретному сорту. Через те, що кожен сорт потребує специфічних умов зберігання, закладання кількох сортів в одну камеру можливе тільки за умови, якщо вони мають схожі вимоги до складу газового середовища (мова йде, передусім, про споріднені сорти або сорти-гібриди). Зазвичай кожну камеру намагаються завантажувати плодами одного сорту. Всього компанія має 23 камери, частину потужностей здає в оренду.
У камерах постійно підтримується відносна вологість на рівні 90-95 % – завдяки цьому мінімізується втрата маси плодів через усихання, яке за 8 місяців зберігання становить близько 1%. Система зберігання в «Українському саду» є наразі єдиною в Україні обладнаною автоматичним обліком втрат вологи. Навіть перебуваючи у стані «коми» в регульованому газовому середовищі, плоди продовжують «дихати», а отже, процес випаровування вологи, хоч і мінімальний, але продовжується. Завдяки системі автоматичного обліку можна розуміти, про які втрати маси йде мова для продукції в кожній із камер.
– Однією з беззаперечних переваг встановлення сучасного обладнання є можливість контролювати стан кожної камери дистанційно з будь-якого пристрою, який має вихід в Інтернет, – каже виконавчий директор компанії «Український сад» Руслан МАРЧЕНКО. – Окрім того, дистанційний контроль та підтримку здійснює також голландський виробник обладнання, причому в режимі 24/7.
На підприємстві встановлена сортувальна лінія Greefa. Вона відсортовує яблука згідно з запитами замовника: за масою, забарвленням та розміром. Плоди з ознаками механічних пошкоджень відбирають оператори сортувальної лінії вручну. В межах сортувальної лінії яблуко пересувається по воді, щоб мінімізувати можливі пошкодження. У процесі сортування яблука також миються чистою проточною водою (щоб споживач міг їсти їх прямо з упаковки) та просушуються.
Український споживач, особливо у великих містах, з кожним роком стає все більш вибагливим до якості фруктів. Тому в «Українському саду» переконані: вітчизняний виробник не має права ігнорувати запити ринку, і його продукція, якісна та відсортована, повинна бути представлена на прилавках упродовж усього року. Інакше навіть на внутрішньому ринку українському яблуку буде складно втриматися.