Які країни експортують найбільше вина?

 Які країни експортують найбільше вина?

Австрійське вино, як і раніше, має успіх на міжнародному рівні. У 2022 році експорт досяг нових рекордних показників – 231 млн євро. Найбільший приріст вартості продемонстрували білі та ігристі вина. Особливий попит вина Австрії мали в Канаді, США та Північній Європі. Яка ситуація в інших країнах читайте далі.

Згідно з даними Статистичного управління Австрії, в 2022 році Австрія експортувала 67,7 млн. літрів вина на суму 231,3 млн. євро. Хоча обсяг проти попереднього року дещо знизився (-3,5 %), вартість різко зросла на +6,4 %. У результаті експортна ціна досягла рекордної позначки 3,42 євро за літр.

Особливий попит мали високоякісні білі вина Австрії (+7,9 % у вартісному вираженні).

Завдяки підвищенню вартості на 46,7 % у Канаді знову відзначається значний приріст — до 10,7 млн. євро. За останні п’ять років вартість експорту тут збільшилася більш ніж у сім разів. Знову зросли й показники у США за 2022 рік завдяки збільшенню вартості на 11,2 %. Крім того, дуже позитивний розвиток спостерігався в Нідерландах (+17,0 % у вартісному вираженні), Швеції (+7,2 % у вартісному вираженні), Данії (+29,4 % у вартісному вираженні) та Фінляндії. (+62,3% у вартісному вираженні). У Швейцарії (другому за величиною експортному ринку) також зафіксовано суттєве зростання на 8,6%. У Німеччині експорт дешевших вин у резервуарах збільшився через бутильовані вина, через що вартість експорту дещо снилася (-1,3 %).

Найважче у 2022 році було у Великій Британії (−38,0 %). Там гостро відчувалося, що працювати на ринку стало складніше та витратніше через Brexit.

Після кількох років стагнації експортний ринок Японії продемонстрував значне зростання (61,3%). Також відзначається інтенсивне зростання у Південній Кореї (+26,4% у вартісному вираженні), що показала себе перспективним ринком для австрійських вин на майбутнє.

Фото: Austrian Wine

Читайте також:
Фруктові, ігристі і не тільки. У тренді – виготовлення вин з додаванням фруктових компаундів
Рішення біозахисту та альтернатива використання SO2 у винах

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті