XI Благодійний Форум пивоварів, дистиляторів та виробників напоїв: як це було
7–8 вересня неймовірно успішно відбувся ХI Благодійний Форум пивоварів, дистиляторів та виробників напоїв. Це був перший масштабний захід такого тематичного спрямуваннявід початку повномасштабної війни в Україні. Гостей приймав львівський ресторан-пивоварня «Старгород». Загалом зібралося близько 150 учасників з різних куточків України. Форум став майданчиком для знайомств, зустрічей і налагодження діалогу між усіма ланками пивоварного бізнесу та бізнесу із виготовлення напоїв. Під час Форуму відбувся Благодійний аукціон, на якому зібрали 81950 грн на підтримку підрозділу ЗСУ, де служить колишній пивовар Сергій Ковтуненко. Традиційно, організаторами події стала медіагрупа «Технології та Інновації», Головним Інформаційним партнером – журнал «Пиво. Технології та Інновації».
Відкрили захід співзасновниці медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА та Надія ЯЩУК.
– Наш Форум планувався в квітні 2022 року у Дніпрі, але не відбувся через війну. І ми щасливі нарешті зустрітися тут з пивоварами і виробниками напоїв з усієї України. Нас зібралося понад 140 людей. Це потужна цифра як на нинішні важкі часи. Для того, щоб розширити тематичну палітру можливостей виробників на шляху до успіху в бізнесі, ми об’єднали тему пивоваріння та виробництва дистилятів. Загалом, ми проводимо форуми з 2016 року. За цей час українське пивоваріння зробило якісний крок уперед, розширився асортимент пива, географія продажів, наше пиво знають у світі. Незважаючи на воєнний стан, пивоварні живуть і розвиваються. А ідея нашого Форуму незмінна – впровадження інновацій у технологічні аспекти пивоваріння, – зазначили засновниці медіагрупи «Технології та Інновації», побажавши всім присутнім продуктивного та насиченого дня.
Привітав учасників також директор пивоварні «Кумпель» Тарас Фалик, партнера бізнес-туру форуму, який запросив присутніх на свою пивоварню на наступний день форуму.
Українське пивоваріння в умовах воєнного часу: нові виклики та перспективи розвитку
Нині українське пивоваріння, як і інші галузі, переживає складні часи. Саме про роботу пивоварень в умовах воєнного стану говорили під час дискусії, модератором якої був виконавчий директор Асоціації «Незалежні Броварні України» Дмитро Некрасов. За словами Дмитра Некрасова, розвиток пивоварень зараз, в умовах воєнного часу, досить повільний, і всі націлені на те, щоб зберегти свої виробництва, професійні кадри, стабілізувати виробничі процеси. Про роботу пивоварні в умовах окупації і після звільнення розповів представник херсонської пивоварні «Дрофа» (на той час) Сергій Радченко. Директор пивоварні Malle (м. Обухів, Київська область) Світлана Дубинюк поділилася своїми спогадами про пережите під час наступу ворога, про те, як удалося вберегтися самим і зберегти виробництво.
Так, попри всі труднощі, більшість українських пивоварень працює, дбає про якість пива і його різноманітність. За дуже приблизними розрахунками, нині в Україні є 240 крафтових броварень, і навіть в умовах війни відкриваються нові виробництва!.. Як приклад успішного мінівиробництва, власним практичним досвідом створення і розвитку мікропивоварні поділився засновник Козівської Ремісничої броварні (Тернопільська область) Володимир Ярема.
Професійне вдосконалення пивоварів, вершини їхньої майстерності, нові і традиційні стилі пива, – все це було темою жвавої дискусії, яку вів відомий український пивовар, володар Гран-прі дегустаційних конкурсів (насамперед, Міжнародного Дегустаційного конкурсу East European Beer Award, що його впродовж 5 років проводила медіагрупа «Технології та Інновації спільно з Київською Пивною лігою) Віктор Ващук. За його словами, пивовари варять сьогодні багато цікавих сортів пива, в тому числі загальновизнаних у світі. І якість українського пива за останні 3 роки відчутно зросла. А такі спеціалізовані форуми, наголосив модератор дискусії, суттєво сприяють технологічному і якісному вдосконаленню продукції виробників. Пивовари – учасники дискусії, а це були Валерій Виноградов, головний пивовар обухівської броварні Malle, Юрій Заболотній з харківської пивоварні Red Cat, і директор пивоварні «Волинський бровар» Микола Іващишин, – поділилися власним досвідом виготовлення пива найрізноманітніших стилів – з фруктовими і ягідними добавками, з прянощами і травами, навіть таких унікальних, як пиво томатне і пиво-борщ. Головна ідея полягає в тому, щоб створювати оригінальні, автентичні напої із складників, що виросли на рідній українській землі. Лише цей шлях приведе до успіху на внутрішньому ринку і за кордоном.
На порядку денному в пивоварів, як і раніше, – технологічне вдосконалення виробництв. Тому багато виступів на форумі були присвячені саме цій темі. Так, у виступі директора компанії «Донау Лаб Україна», Головного Технологічного партнера Форуму, Володимира Пашка йшлося про те, навіщо потрібен контроль навіть на мікропивоварні, які інструменти контролю і для яких об’ємів виробництва існують. Новітні технологічні рішення зразка 2023 року проаналізував представник компанії «ГЕА ВЕСТФАЛІЯ СЕПАРАТОР Україна» Юрій Войтюк.
Не оминули й тему сировини для пивоваріння. Так, представник компанії «Солод України», ТМ Fermentis, Богдан Демченко розповів про унікальні рецепти, які можна створювати за допомогою дріжджів SafBrew™ BR-8 – перший сухий Brett для вторинного бродіння в пляшках або бочках. Також темою промови спікера став новий вимір новоанглійського IPA з дріжджами Fermentis® SafAle™ K-97. Про розкриття потенціалу базових і спеціальних солодів, нові технічні рішення для крафтових пивоварів під час онлайн-виступу розповів експерт відділу R&D (Research and Development) компанії Castle Malting Жиль Леклерк. А старший науковий співробітник Інституту Продовольчих ресурсів УААН Костянтин Королюк проаналізував особливості використання копченого солоду в пиві та дистилятах.
Спікери розкрили також тему тари і технологій розливу пива. Так, керівник напрямку ПЕТ-кег компанії PET Technology Юрій Горбенко проаналізував ПЕТ-кег як оптимальне й економне пакування для пива та інших напоїв. Чи варто робити POS-матеріали в сучасних умовах, – розповіла керівник і співзасновник компанії Concept Glass Юлія Васильчук. А на нові можливості для виробників із комплексними лініями розливу звернув увагу представник компанії «Термо-Пак» Вадим Усенко. Світові тренди у виготовленні напоїв проаналізувала технолог компанії «Дьолер Україна» Галина Приходько.
Протягом усього конференц-дня працювала традиційна виставка обладнання, технологій, сировини, пакування, розливу, закупорювання та супутніх товарів. Свої продукти та рішення, нові розробки на стендах презентували компанії-виробники й імпортери: Castle Malting, «Дьолер Україна», TAPI, Fermentis, «Донау Лаб Україна», Concept Glass, «ПЕТ Технолоджіз», GEA Україна, Завод пакувального обладнання «Термо-Пак», «ЕЛТЕСТ», «М.С.Т.ГРУП», «Імпресс ЛКБ», KOVODĚL JANČA, The beer.
Свої напої – сидр, квас, безалкогольні енергетичні та міцні напої – презентували такі виробники: Strong Distillery, «Бахус», «Рогатий заєць», Асканія Beverages, Apple Sun, «Файна Фляшка». Cмаколиками, що прикрасять будь-який асортимент пивного магазину чи бару, пригощали фуд-партнери: «Теплі моря», «ШКВАРКА. Лєґуміни до пива».
Також у програмі першого дня Форуму була екскурсія на виробництво ресторану-пивоварні «Старгород», який приймав учасників заходу. Представник закладу продемонстрував виробництво та розповів про технологічні аспекти виробництва пива, яке стало візитівкою «Старгороду».
Благодійний аукціон для підтримки пивовара Сергія Ковтуненка
Наприкінці Форуму відбувся Благодійний аукціон, виручені на якому кошти спрямували на підтримку військового підрозділу, в якому служить пивовар Сергій Ковтуненко. Щоб придбати автомобіль для підрозділу, потрібно 200 000 грн. Збір коштів з цією метою тривав упродовж усього дня. Ведучими благодійного аукціону були пивовари Віктор Ващук та Дмитро Некрасов, які неодноразово наголошували на важливості підтримки ЗСУ.
Лоти для аукціону надали партнери та учасники форуму: «100 сервіс», «Донау Лаб Україна», GEA Україна, «ПЕТ Технолоджіз», Castle Malting, «Семенівська броварня», «Хотянівська пивоварня», Concept Glass, «Микулинецький бровар», «Імпресс ЛКБ», Castlehill Brewery, «Шкварка. Лєґуміни до пива», «Теплі моря», Strong Distillery, «Рогатий заєць».
І загальна сума коштів, зібрана на аукціоні, сягнула майже 82 тис. грн – це рекордна сума за всі 5 благодійних аукціонів, що їх проводила на своїх заходах медіагрупа «Технології та Інновації». Детальніше про це читайте за посиланням.
Перспективи виробництва дистилятів
Важливим тематичним блоком під час роботи Форуму було виготовлення дистилятів. Нещодавно в Україні прийняли закон, який легалізує роботу малих виробників міцних напоїв. Цій темі було присвячена дискусія на чолі з головою ГС Ukrainian Craft Distillers Association Катериною Камишевою. Так, зокрема, у форматі онлайн виступила заступник директора департаменту продовольства – начальник відділу підакцизної продукції Міністерства аграрної політики та продовольства України Людмила Хомічак. Вона розповіла про спрощення умов виробництва дистилятів суб’єктами малого підприємництва і подальші кроки виробників. Учасники форму отримали покрокову інструкцію, як малому виробнику дистилятів легалізувати своє виробництво, які труднощі можуть спіткати малого виробника під час цього та як їх вирішити.
Катерина Камишева проаналізувала перспективи та можливості розвитку галузі крафтових міцних напоїв після прийняття Законопроєкту №5762. Йшлося також про шляхи популяризації крафтових дистилятів в Україні і за її межами. Зокрема, це тематичні дегустаційні конкурси, тематичні заходи, спрямовані на розвиток культури споживання крафтових міцних напоїв, співпраця з торговельними мережами, постійне представництво стенду міцного крафту UKRAINIAN CRAFT SPIRITS SPACE на виставці Wine&Spirits Ukraine, збільшення присутності в інформаційному просторі країни тощо.
В обговоренні за круглим столом взяли участь і виробники дистилятів – засновник компанії Strong Distillery Роман Медведчук, ресторатор Ігор Парій, засновник Plandzhiyev Craft spirits Віктор Планджієв.
Про значення дистиляції у виготовленні крафтових бальзамів та настоянок розповів виробник крафтових алкогольних напоїв, засновник компанії «Верховинка» Михайло Стовпюк. Перспективи переробки фруктів та ягід на дистиляти на сучасному високотехнологічному обладнанні від європейського виробника продемонстрував на Форумі офіційний представник в Україні компанії KOVODĚL JANČA Олександр Ковач. А представник компанії TAPI – незмінного Технологічного партнера форумів пивоварів – В’ячеслав Шиш презентував нову оригінальну колекцію пробок «Крафт» для дистилятів та пива, які дозволять напоям зберегти свою унікальність і смакові характеристики.
Форум маркетингу і продажів
Тематика конференц-дня охопила всі ланки пивоварного бізнесу – від ідеї варити пиво до створення власної броварні та дистилерії. Та все ж номер один у створенні будь-якого виробництва – тема майбутніх продажів. Саме про це йшлося під час дискусії, яку організатори назвали Форум маркетингу і продажів. Провели її засновник Театру пива «Правда» Юрій Заставний та засновник пивоварні «Волинський бровар» Микола Іващишин. Учасники поділились унікальним досвідом виходу на український та іноземні ринки й розповіли про розвиток власних торговельних мереж (детальніше читайте в настпному журналі «Пиво. Технології та Інновації»).
Наприкінці форуму в неформальній атмосфері відбулася дегустація пива і сидрів, яке надали учасники форуму: пивоварня «Кант», пивзавод «Рівень», «Волинський бровар», RED CAT brewery, ресторан-пивоварня «Люстдорф», John Barleycorn, «Канівське пиво», LUCHAN BROTHER’S BREWERY, Brew ELIT, ALE POINT, ASCANIA BEVERAGES, APPLE SUN, Strong Distillery, Plandzhiyev Craft spirits, Верховинка, «Рогатий заєць», «Файна Фляшка», «Бахус», SEMBREW, Malle Brewery, Хотянівська Броварня HOTT’S, «Микулинецький бровар», «ЯГЕР ІФ», CASTLEHILL Brewery, «Три Слона», «Бузецький бровар», First Dnipro Brewery, «Полтавпиво», «Подільський Бровар», Козівська Реміснича Броварня. Практично, на Форумі була представлена продукція з усіх куточків України – і найрізноманітніших стилів.
Організатори Форуму медіагрупа «Технології та Інновації» висловлюють величезну подяку партнерам і спонсорам дегустації.
Наприкінці Форуму відбулася святкова церемонія нагородження партнерів дегустації пам’ятними дипломами.
Бізнес-тур на провідні пивоварні регіону
На другий день Форуму відбувся бізнес-тур, під час якого учасники відвідали львівські пивоварню «Кумпель», «Королівську пивоварню» і Театр пива «Правда». На пивоварні «Кумпель» гостей зустрів директор Тарас Фалик, який розповів про технологічні нюанси виготовлення пива. Пивовари відвідали сучасну лабораторію пивзаводу «Кумпель», оснащену всім необхідним для випуску стабільного високоякісного напою.
На «Королівській пивоварні» учасникам продемонстрували, як грамотно поєднати ресторанний та пивоварний бізнес. Об’єми виробництва «Королівської пивоварні» невеликі, проте це не стоїть на заваді впізнаваності закладу завдяки смачному пиву, різноманітним стравам та цікавому інтер’єру закладу, оформленому у футбольній тематиці.
Завершальним пунктом бізнес-туру був Театр пива «Правда», де засновник бізнесу Юрій Заставний та пивовар Дмитро Антонов розповіли про унікальну систему подачі пива із 56 кранів, проаналізували технологічні нюанси цього процесу. Юрій Заставник розповів про свій шлях у пивоварінні, про власні досягнення в цій галузі та відповів на запитання учасників бізнес-туру. Певна річ, під час усього дня учасники насолоджувалися пивом від партнерів бізнес-туру!..
Більше статей за матеріалами Форуму читайте в журналі «Напої & Пиво. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовноу форматі pdf. Нагадаємо, що спеціально до Форуму медіагрупа «Технології та Інновації» випустила друком журнал «Напої & Пиво. Технології та Інновації». Завантажити видання безкоштовно можна на сайті.
Щоб придбати паперовий журнал, звертайтеся за контактами:
Анна Панкратенкова, тел: +38 097 759 25 83
Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516
Ірина Петронюк, тел: +38 096 49 166 92