Вирощування винограду під накриттям окупиться вже через три роки

 Вирощування винограду під накриттям окупиться вже через три роки

Технологія вирощування винограду під накриттям – не нова. Але в Україні про неї знають не так і багато. Традиція культивувати виноград в арочних теплицях прийшла до нас із півдня Франції та Італії. Там і зародилася технологія вирощування винограду в закритому ґрунті. Завдяки такому нехитрому ноу-хау взимку культура захищена від вимерзання, а під час вегетації – від граду та заморозків. І достигає виноград за таких умов на 3-4 тижні раніше, ніж той, що росте у відкритому ґрунті, а тому і реалізувати врожай можна за більш вигідними цінами. Крім того, географія вирощування столового винограду значно розширюється на північ.

Як виростити виноград у теплиці, а ще як повернути інвестиції у такий бізнес за трохи більше, ніж три роки, розповіла агроном ТОВ «Аврора» Євгенія НІКІТЮК. Саме тут успішно реалізували проєкт із вирощування винограду та інших культур під плівкою і отримали перший прибуток.

– У 2009-2010 роках у компанії вирішили нарощувати виробничі потужності. Для вивчення технології вирощування та закупівлі садивного матеріалу ми неодноразово відвідували господарства, які вже успішно вирощують фрукти та овочі в тунелях. Згодом встановили на території господарства 6 теплиць голландського типу загальною площею 0,25 га для вирощування овочів у закритому ґрунті. Вартість цього проєкту становить 66 тис. дол., одна теплиця обійшлася приблизно в 11 тис. дол. Тоді ж ми активно цікавилися можливостями розвитку такого бізнесу та ринками збуту й зауважили, що у Кам’янсько-Дніпровському районі є чимало господарств, які також налагоджують вирощування овочів під плівкою і навіть отримують урожай раніше, ніж ми, бо наші поля знаходяться північніше. Але ми надію не втратили, тому перепрофілювалися і посадили у теплиці виноград. Ще 10 тис. дол. витратили на обладнання та саджанці й почали працювати, – пригадує Євгенія Нікітюк.

Для пришвидшення отримання прибутку насадження ущільнили суницею садовою. У кожній теплиці було висаджено 100 кущів винограду та півтори тисячі кущів суниці. – Виноград у теплицях отримуємо в середині літа. Від продукції відкритого ґрунту він відрізняється вищою урожайністю та якістю.

Поточні витрати на його вирощування менші. У міжряддях можливе вирощування ранньостиглих культур: суниці садової, часнику, редису, цибулі. Навіть в екстремальні роки отримуємо гарантований урожай винограду, незважаючи на обледеніння кущів, безсніжні зими з морозами, значну кількість опадів. Для малих фермерів, які мають 2-3 га, вирощування винограду в закритому ґрунті – це найбільш оптимальний варіант господарювання, – зазначає агроном.

ПЕРШИМ ЗБИРАЄШ – ДОРОЖЧЕ ПРОДАЄШ?

Переваги вирощування винограду в телицях очевидні: врожай можна отримати на кілька тижнів раніше, ніж у відкритому ґрунті. А ранній врожай можна продати дорожче.

– Ми помітили, що якість ягід при цьому не поступається ягодам, вирощеним у відкритому ґрунті, а часто навіть краща. Крім того, використання неопалюваних теплиць дозволяє отримати виноград нижчої собівартості, бо ми не витрачаємо більше коштів на укриття кущів та на добрива. Додатковий прибуток ще отримуємо від рослин, які культивуємо у міжряддях. І навіть у періоди сильних заморозків, безсніжних зим чи раптових весняних приморозків не ризикуємо втратити врожай, вартість якого гарантовано зросте через недобір винограду, вирощеного у відкритому ґрунті.

Звісно, кущі винограду, висаджені у теплицях і захищені від погодних негараздів (граду та злив), не бояться атак шкідників. Тому їх менше обробляють засобами захисту.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: Як уникнути ризиків втрат урожаю винограду ще на етапі цвітіння

– А ще на виноградниках в теплиці дуже комфортно працювати і взимку, і весною, адже не дошкуляє ні холод, ні вітер, ні дощі. Продуктивність праці росте, а виробництво й результати завжди радують, – підсумовує Євгенія Нікітюк.

СОРТ, ТЕХНОЛОГІЯ І… ДОДАТКОВИЙ ПРИБУТОК

До речі, не увесь виноград підходить для вирощування в теплицях. Асортимент кон’юнктурних сортів і гібридів становлять Аркадія, Преображення, Кодрянка, Кишмиш, Променистий. З року в рік з’являються багато нових сортів винограду, які вирощують методом селекції.

Виноградарі та науковці створюють кращі зразки рослин, у яких і грона масивніші, і ягоди більші.

– Для рослин на ділянці встановлюється вертикальна шпалера. Наша схема посадки – 2,2х1,85 м. При такій схемі в одній теплиці площею 440 м2 росте 92 виноградні кущі. Незважаючи на те, що рослини ростуть у теплиці, виноград плодоносить раз на рік, лиш певні сорти дають плоди двічі протягом року. Серед виноградарів таке явище називають «пасинковим врожаєм».

Для більш швидкої окупності проєкту на підприємстві вирішили в міжряддя винограду посадити суницю садову сортів Альба, Клер, Хоней.

– Посадивши з осені саджанці, вже наступної весни ми отримали перший урожай. Спочатку з куща
збирали 250 грамів ягід, валова виручка з однієї теплиці стано-вила близько 2 тис. дол. На другий рік урожайність зросла до 500 грамів ягід з куща. На третій рік урожайність суниці зменшилася, а виноград вступив у фазу плодоношення і давав 5-7 кг з куща, які ми продали по 3-4 дол./кг. Через три з половиною роки капітальні витрати окупилися. На п’ятий рік ми вивели суницю з обороту, а урожайність винограду зросла до 15-25 кг з куща. З однієї теплиці зібрали 2,5-3 тонни винограду. Але ціна реалізації у 2015 році знизилася до 1-1,5 дол./кг, – розповідає Євгенія Нікітюк.

РЕАЛІЗАЦІЯ, ЦІНА ТА НОВІ МОЖЛИВОСТІ

Попри те, що вирощування винограду під накриттям має чимало переваг, агроном розповідає, що є фактори, які можуть зіграти й проти тебе.

– Нині реалізувати товар непросто. Купівельна спроможність українців не зростає, люди не завжди можуть собі дозволити купити саме ранній врожай винограду, який прийнято вважати продуктом з сегменту преміумпродукції. Чимало компаній втратили і традиційні ринки збуту – Донецьку та Луганську області, Крим. Ще одним фактором зниження ціни на продукцію вважаємо збільшення площ вирощування винограду в закритому ґрунті й оновлення асортименту. На ринок вийшли такі
гібридні форми і сорти, як Велес, Фуршетний, Лівія і багато інших, – розповідає агроном ТОВ «Аврора».

До речі, у 2018-2019 роках терміни реалізації винограду, вирощеного у відкритому та закритому ґрунті, збіглися, і це також вплинуло на вартість продукції.

– Рентабельність цього бізнесу з п’ятого року вирощування доходить до 50-60%. Якщо теплиця площею 4,5 сотки, а врожайність – до 4 тонн, то середня прибутковість бізнесу становитиме приблизно 1000 дол. з теплиці, – резюмує Євгенія Нікітюк.– Ми розраховували на прибутковість утричі більшу, маючи власну свердловину, земельний і необхідний технічний ресурс. Зараз із 6 теплиць дохід становить 6 тис.дол. на рік, тобто приблизно 150 тисяч гривень. Але й це не межа. Можна застосувати ще кілька способів підвищення прибутковості цього бізнесу. Наприклад, час від часу змінювати асортимент насаджень шляхом перещеплення або повної заміни дворічних саджанців. Можна ущільнювати посадки суницею високопродуктивних сортів, облаштовувати теплиці опаленням для отримання ще більш ранніх врожаїв. Можна встановити поряд холодильне обладнання для якісного зберігання і транспортування продукції, а також закликати виробників до кооперації й готувати на продаж партії однорідної високоякісної продукції.

Ранній якісний продукт завжди знайде свою нішу на ринку: якщо не в Україні, то за її межами – це вже залежить від попиту та економіки.

Оформити передплату можна за тел.: +38 (0362) 60 88 21, а також зконтактувати з менеджером за тел: +38 063 056 47 88, +38 068 568 66 58, +38 096 491 66 92
або надіслати заявку на e-mail: info@techdrinks.info

 

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар