Виробники розвінчують міфи про медове вино

 Виробники розвінчують міфи про медове вино

Медове вино – це відомий з давніх давен слабоалкогольний напій, який отримується шляхом бродіння меду. Технологія виготовлення питного меду досить схожа на винну, але замість виноградного соку використовується суміш меду і води.

Але необізнані споживачі не розрізняють, чим медове вино відрізняється від медовухи, або ж кажуть про незаконність виробництва та продажу, дехто взагалі вважає, що виготовлення медового вина – кустарщина з низькою собівартістю.

Виробник медового вина розповів, з якими міфами доводиться стикатися щодня в своїй роботі і обґрунтовано спростував ці помилкові судження. 

Міф №1. Медове вино — це горілка з медом міцністю в 40°.

Що насправді: Медове вино — продукт натурального бродіння. Класичний рецепт складається з води, меду, дріжджів та кислоти. У «Патронаті» найміцніший напій у 13°, та у світі є варіанти з більшим вмістом спирту: наприклад кленовий мед та більбемель. Більш детально про них ми писали у статті «12 видів медових вин на кожний місяць».

Міф №2. Медове вино = медовуха. Бо так написано у Вікіпедії!

Що насправді: Вікіпедія найбільший охоронець цього міфу, бо визначає такі синоніми до категорії «медовий напій»: мед, хмільний мед, питний мед, медівка, медовиця, медуха, медовуха, медове вино. Іноді медовим вином навіть називають німецьке солодке виноградне Trockenbeerenauslese.

Давайте подивимось, що про медові напої сказано в національному законодавстві.

Згідно ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» медовий напій зроблено з натурального бджолиного меду, міцність якого набувається в результаті спиртового бродіння розчину натурального бджолиного меду. У разі виготовлення напоїв медових кріплених — підвищується шляхом додавання спирту етилового ректифікованого. Окремо законодавець вирізняє медові виноматеріали, що отримані шляхом розчинення  натурального бджолиного меду в соках чи виноматеріалах плодово-ягідних. Такі виноматеріали призначені для виробництва медових вин та іншої алкогольної продукції з меду.

Значить є «медове вино», а є «інша алкогольна продукція з меду». Всі вони є медовими напоями, що виробляються з медових виноматеріалів. На жаль в Україні законодавчо не конкретизуються різновиди медових напоїв, тому подивимося, що пишуть експерти:

  • медовуха — горілка, настояна на меду (за словами редактора сайту «Пропозиція» у матеріалі про ініціатора відродження медоваріння діда Василя з села Селище);
  • медовуха — медовий напій із вмістом хмелю (на медоварних форумах і у «Современный толковый словарь русского языка Ефремовой»);
  • медовуха — дріжджова, квасна або фруктова бражка з додаванням меду («Большая энциклопедия кулинарного искусства. Все рецепты В. В. Похлёбкина»);
  • медовуха — медовий напій з меду, цукру, винна кислота та свіжого винного сусла («Домашние слабоалкогольные напитки» Н. Звонарёв).

Тож медове вино не є медовухою.

Читайте також: Медові напої: національний бренд із глибоким культурним корінням

Міф №3. Медове вино повинен бути рідким/густим/з бульбашками/без бульбашок.

Що насправді: Консистенція меду, смак та аромат залежать від купи факторів:

  • місце збору меду;
  • квіти і трави поблизу місця збору меду;
  • кількість опадів;
  • специфіка ґрунту;
  • чи підгодовують бджіл цукровим сиропом.

У тому перевага і водночас недолік медових вин та інших медових напоїв: ви ніколи не скуштуєте двох однакових на смак та аромат пляшок. Для контролю якості головного інгрідієнту — меду — в Україні діє ДСТУ 4497:2005 «Мед натуральний. Технічні умови».

Проте, якщо зі смаком не можна вгадати, то для перевірки якості існують певні прості критерії:

  • медове вино має бути рідким та прозорим як вода. З цього правила є виключення: деякі види ставлених медових вин можуть освітлюватися більше трьох років і бути мутними;
  • вино може давати невеликий осад у пляшці. Осад товщиною в палець та більше свідчить про погану якість;
  • бульбашки у напої означають, що вино не пройшло до кінця стадію бродіння або забродило повторно;
  • якщо прозоре вино із часом помутніло, це може свідчити про неправильні умови зберігання або погану якість.

Щоб дізнатися, як визначити якісне медове вино, читайте нашу статтю.

Міф №4. Бачили на медовому вині акцизи або якісь позначки? Ці напої продають без ліцензії!

Що насправді: дійсно, ліцензованих медоварів в Україні небагато. Проте «Патронат» отримав ліцензію на виготовлення та продаж медового вина. Ліцензію не видають без атестованого виробництва — варити в кустарних умовах та продавати на ярмарку незаконно та на свій страх і ризик.

Міф №5. Справжнє медове вино виготовляють виключно з меду, води, дріжджів та кислоти!

Що насправді: Чи не у кожного медовара є власні, перевірені часом та численними спробами рецепти медового вина. Та коли ми працювали над статтею про види медового вина, зрозуміли, що єдиного правильного рецепту не існує. Географічний поділ напоїв втратив значення, і тепер можна приготувати американський cyser чи литовський midus в Україні.

Для виготовлення медових вин «Патронат» ми використовуємо такі інгредієнти:

  • вода;
  • мед;
  • дріжджі;
  • кислоту – лимона або соку ягід.

Нагадаємо, 10-11 лютого 2022 року в Одесісмт. Таїрово відбудеться IV Міжнародна науково-практична конференція «Успішне виноградарство та виноробство». Запрошуємо на профільну конференцію!

Більше інформації про виноградарство та виноробство, а також виробництво інших напоїв – на сторінках спеціалізованого журналу «Напої. Технології та Інновації». Посилання на останній випуск: Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Триває передплата на єдиний в Україні журнал для професіоналів у галузі виноробства та виготовлення інших напоїв. А також запрошуємо партнерів до співпраці з розміщення іміджевої та блочної реклами в журналі і на сайті techdrinks.info!

Звертайтеся за контактами менеджерів:

  • Анна Панкратенкова (координатор проєкту): тел.: +38 097 759 25 83, reklama.nti@gmail.com
  • Ірина Калюжна, тел.: +3096 45 87 682, reklama.nti@ukr.net
  • Лариса Товкач, тел..: +38 097 96 89 516, sad.nti@ukr.net
  • Альона Данчук, тел.: +38 097 528 36 46, sad2017@ukr.net

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті