Український ігристий стиль: чому варто відкрити для себе локальні бренди вина
Винороби й уряд: виробники просять Мінагро та Мінфін вирішити основні проблеми галузі
Винороби та експерти галузі звернулися до керівництва Мінагрополітики та Мінфіну з проханням вирішити шість основних проблем галузі. Їх презентували члени двох асоціацій («Укрсадвинпром» та «Виноградарі і винороби») під час робочої зустрічі з в. о. міністра аграрної політики та продовольства Ольгою Трофімцевою, передає кореспондент AgroPolit.com.
На зустрічі в Мінагро було близько 30 виробників із різних куточків України, які оголосили шість вимог для Мінфіну та Мінагро
1)Внести зміни до закону «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».Де «малі виробництва виноробної продукції» — це суб’єкти господарювання, які здійснюють за повним технологічним циклом без додавання спирту виробництво та розлив у споживчу тару вин виноградних, плодово-ягідних та або напоїв медових в об’ємі, який не перевищує 10 000 декалітрів на рік із виноматеріалів виключно власного виробництва (не придбаних), отриманих шляхом переробки плодів ягід, винограду, меду власного виробництва. Просимо надати право виноробам купувати виноград частково або повністю, наприклад, якщо був неврожайний рік і винороб неспроможний забезпечити необхідний обсяг комерційного виробництва з власних вирощених ягід.
2) Вивести вино столове, плодово-ягідне з акцизних товарів у категорію «харчові продукти».Дивитися до теми інфографіку: Садівництво та виноградарство України в цифрах 1995-2016 роки.
3) Малі винороби несуть таку ж відповідальність і звітність, як і великі (неподання чи несвоєчасне подання звіту, або з недостовірними відомостями про обіг, виробництво та/або обіг алкогольних напоїв до органу виконавчої влади — штраф у розмірі 17 тис. грн). Пропонуємо для малих підприємств щомісячну звітність замінити на щорічну декларативну. Це зменшить бухгалтерське навантаження на сімейні підприємства.
4) Надати повний перелік документів на отримання ліцензій на виробництво алкогольних напоїв для малих підприємств виноробної продукції. Наразі ДФСУ вимагає документи, які не передбачені законом «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробників». А саме: документи на підтвердження права власності; план розміщення обладнання для виробництва виноробної продукції тощо.Читати до теми: 100 грамів кисло-солодкого, або Про плюси й мінуси нового винного законопроекту для галузі.
5) Внести правки у наказ від 18.10.2018 року №495 «Про затвердження Порядку діяльності Центральної галузевої дегустаційної комісії виноробної промисловості, дегустаційної комісії профільної наукової установи, дегустаційної комісії галузевої громадської спілки». А саме: дозволити не лише ЦГДК органолептичну оцінку якості нових марок виноробної продукції з географічними зазначеннями, а й дегустаційним комісіям профільних наукових установ та дегустаційним комісіям галузевих громадських спілок. На нашу думку, це створює монополію для ЦГДК і суперечить європейській практиці. Не менш ніж 70 відсотків загальної кількості членів дегустаційної комісії галузевої громадської спілки повинні мати понад 10 років стажу роботи на підприємствах, що займаються виробництвом виноробної комісії. Ми вважаємо, це правило обмежує доступ молодих спеців і є перешкодою для створення дегустаційної комісії.
6) У зв’язку зі зміною клімату та новими видами винограду просимо розглянути можливість компенсації поза визначених виноробних зон відповідно до статті 2 до Закону України «Про виноград і виноградне вино», вирощування виноградників для виноробства дозволяється лише у виноробних місцевостях із застосування районованих чи перспективних сортів винограду, відповідно до проекту, який затверджений центральним органом влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, політики у сфері сільського господарства». Тобто є заборона, а штрафні санкції передбачені за використання бюджетних коштів для закладання виноградників, що означає неможливість отримання компенсації на саджанці, вирощування.