Новий журнал «Напої. Технології та Інновації» невдовзі вийде друком
Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати! Результати Міжнародної благодійної конференції для виноградарів та виноробів
15–16 грудня 2022 року в Ужгороді, у приміщенні Закарпатської обласної філармонії, відбулася потужна подія у виноробній галузі країни – IV Міжнародна Благодійна науково-практична конференція «Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», яку організувала медіагрупа «Технології та Інновації». Мальовниче Закарпаття, край із давніми традиціями виноробства, гостинно відкрило двері для виноробів з різних куточків України: від Кривого Рогу, Херсона – до Ужгорода. Загалом на конференцію зібралося більше як 100 учасників – поціновувачів якісного вина, виноробів, представників закордонних компаній, науковців, компаній, що пропонують товари та послуги для виноградарства та виноробства тощо. Учасники заходу обговорили питання про ефективний догляд за виноградниками, сучасні технології у виноробстві та виготовленні коньяків, граппи, чачі та інших напоїв і продукції з винограду. Також під час конференції відбувся благодійний аукціон товарів і послуг для виноградарства і виноробства за підтримки Благодійного фонду «Сильні та Вільні», кошти з якого спрямовані на підтримку Збройних сил України, зокрема, на придбання зимової амуніції та ліків. Загалом, це була тепла зустріч, де хтось зустрів старих друзів, а хтось познайомився з новими партнерами. Концепція заходу полягає в тому, щоб усі присутні знайшли відповіді на наболілі питання, куди рухатися в складній ситуації воєнного стану, як розвивати галузь виноградарства та виноробства далі.
Відкрив конференцію голова Закарпатської обласної державної адміністрації, за підтримки якої відбувся захід, Віктор МИКИТА, який зазначив, що Закарпаття, давній виноробний край, розвивається попри всі перешкоди. А першочергове завдання обласної ради він окреслив як максимальне сприяння розвитку галузі. Підтримав цю думку голова Закарпатської обласної ради Володимир ЧУБІРКО, який зазначив, що сьогодні Україна може виготовляти стільки ж винограду, як і зерна, та стати житницею винограду.
– Закарпаття стало виноробною візитівкою України. Не змінюється одне – наша віра в перемогу і в те, що Україна все подолає, і виноградарство та виноробство України буде успішно розвиватися і стане вагомою складовою частиною економіки країни, – зазначила співзасновниця медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА.
Із вітальним словом виступила директорка БФ «Сильні та Вільні» Тетяна СМІРНОВА, яка анонсувала благодійний аукціон, запланований на завершення конференції:
– Під час цієї конференції ми зберемо кошти на потреби ЗСУ. Ми вже проводили такий аукціон наприкінці вересня під час Всеукраїнської науково-практичної благодійної конференції «Садівництво, ягідництво, овочівництво в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!», де назбирали більше як 50 тис. грн, які спрямували на придбання знеболювальних, жарознижувальних, противірусних засобів, а також буржуйок і зимового взуття та одягу. Сьогодні повторимо цей аукціон, маю надію, успішно.
Після відкриття конференції відбувся круглий стіл «Виноградарство і виноробство Закарпаття: реалії та перспективи». Модератором був голова ГС «Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття» Олександр ГАРНОВДІЙ. У результаті обговорення учасники прийняли звернення до Верховної Ради України
та до Кабінету Міністрів України, у якому висловили свою позицію щодо законопроєкту «Про вино та інші продукти виноградарства та виноробства» та шляхи рішень дискусійних питань у ньому.
ГАЛУЗЬ ВИНОГРАДАРСТВА ТА ВИНОРОБСТВА: ДОСВІД МОЛДОВИ ТА УКРАЇНА
Конференцію відвідали виноградарі та винороби з Молдови. Так, спікерами були представник компанії AMPELOS-PLUS SRL Dmitry GAIDARLI та представник компанії AMPELOS srl Ігор ЛУК’ЯНОВ. У форматі онлайн виступив доктор технічних наук, професор, директор із досліджень, розвитку та інновацій Purcari Wineries plc, власник виноробної компанії IM Les terres noires srl, ексдиректор Національного офісу винограду і вина Георгій АРПЕНТІН.
Про успішний досвід виноробства в Молдові учасникам конференції в режимі онлайн розповів доктор технічних наук, професор, директор із досліджень, розвитку та інновацій Purcari Wineries plc, власник виноробної компанії IM Les terres noires srl, ексдиректор Національного офісу винограду і вина Георгій Арпентін. Спікер зазначив, що структура виноробної галузі в Молдові така: якщо зіставити з іншими країнами ЄС, то зареєстровано 52500 виробників винограду та вина, а також 90 тис. ділянок. Фізичних осіб, у яких приблизно пів гектара виноградників, майже 50 тис. Є й великі винзаводи, площі виноградників яких становлять більше як 250 гектарів, але вони контролюють всього 30 % від усіх площ, зайнятих виноградниками.
– Галузь виноробства в Молдові доволі строката. І потрібно було створити ефективну форму організації всієї галузі. Національний офіс винограду та вина став центром тяжіння та залучив всі асоціації, щоб галузь мала єдиний голос перед владою. Було дуже важливо розділити, за що відповідає держава, а за що Національний офіс винограду та вина. Так, державний сектор забезпечує всю нормативну базу. У питанні фінансування досягли партнерства з державою: тут є внески у рівному співвідношенні (50/50) у Фонді Розвитку Винограду та Вина (джерело фінансування НБВВ). Для прийняття рішень залучають 9 із 12 членів Координаційної Ради (представники приватного сектору) та 3 члени, що презентують уряд. Більшість операційних рішень обговорюють у робочих групах за участю приватного сектора, тому що саме приватний сектор краще знає, як вести бізнес, куди вкладати гроші, як забезпечувати свій розвиток, – розповів Георгій Арпентін.
За словами спікера, розвиток виноробного сектору Молдови орієнтований на модель, засновану на ринковому попиті та інноваціях. Це передбачає виведення місцевих сортів, якісних стійких сортів нової селекції, просування моделей сталого виробництва, покращення репутації молдавських вин завдяки розвитку їхньої автентичності, диверсифікації ринків, освоєнню нових ринків та розвитку винного туризму.
Аналізуючи шляхи вирішення проблем галузі виноградарства і виноробства в Україні, директор ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова» НААН України Ірина КОВАЛЬОВА зазначила, що в нашій країні площі насаджень винограду скоротилися за останні 15 років майже вдвічі:
– Чому це трапилося? Тому що чітко прописаний в європейських країнах закон про виноград та виноградне вино у нас не працює. У Європі цей закон передбачає такі пункти, як: суворо регламентована система контролю якості та автентичності винопродукції, сертифікація продукції виноградного розсадництва, домінування кількості малих виробників, бюджетні асигнування виробникам (дотації, пільги, кредити та ін.). В Україні цей закон в основному підпорядкований інтересам великих виробників, немає ефективної системи контролю якості та автентичності винопродукції, занепадає виноградне розсадництво. Якщо ми подивимося на сусідню Молдову, то там чітко прописаний Закон «Про виноград та виноградне вино», суворо регламентована система контролю якості та автентичності винопродукції (ці питання входять у сферу компетенції Національної агенції з безпеки харчової продукції). І головне, що в Молдові вино – це харчовий продукт. Тому ви не знайдете там у продажу жодної пляшки вина з акцизною маркою. Це те, що ми просимо давно. Основою таких кроків має бути досконала законодавча база.
Почесним гостем став засновник групи компаній Vinos de La Luz, власник виноробних підприємств в Іспанії, Італії, Аргентині та США Рікардо НУНЬЄС, який розповів учасникам конференції про те, яким буде виноробство України після війни.
– Ви маєте усвідомити, що лише в єдності ви будете почуті і вас поважатимуть. Знаючи це, ви здобудете перемогу. Буде задіяно «План Маршалла», як це було зроблено після перемоги Європи в Другій світовій війні. Країни, на чиїх територіях проходили бойові дії, і отримали цей «план». «План Маршалла» принесе допомогу, по- повнить втрачені активи, надасть кредити для відновлення всієї країни. Вся виноградарсько-виноробна галузь буде частиною відновлення країни, і ця галузь повинна мати голос, який озвучить всіх представників, показуючи єдність і потребу у відновленні. Це означатиме, що потрібно буде подорослішати дуже швидко, залишити чвари позаду і всім приєднатися до однієї організації, яка представлятиме всю галузь перед світом у своїх запитах про допомогу. Має бути досягнуто консенсусу між виноградарями та виробниками вина, щоб знати збитки кожного, оскільки ці збитки визначатимуть розміри відшкодувань, – зазначив Рікардо Нуньєс.
ЗАХИСТ ТА ЖИВЛЕННЯ ВИНОГРАДНИКІВ
Спікери обговорили також питання захисту та живлення виноградників. Нові рішення для захисту виноградників презентував менеджер з технічної підтримки спеціальних культур та винограду компанії «Сингента», Головного Технологічного партнера конференції, Дмитро ТИМОШЕНКО.
– Один із препаратів, ефективний проти мільдью та дозво-лений до використання в Європі, – Ридоміл® Голд R. Металаксил-М – це найбільш розчинна діюча речовина в рослині, і завдяки цьому виявляє швидкий і дієвий лікувальний ефект, а мідь настільки подрібнена, що її не можна відфільтрувати, і вона не забиває форсунки обприскувачів. На листку і ягоді вона розміщується тонким шаром та захищає від проникнення збудників хвороб. Препарат має профілактичну дію на антракноз та чорну плямистість, чорну гниль та бактеріоз. Враховуючи те, що бактеріози не лікуються, ефективним контролем є профілактичні обробки. Ридоміл® Голд R можна використовувати при перших ознаках захворювання мілдью: 2–3 дні він лікує, а далі захищає, працює як протектор. Бажано не використовувати препарат у період цвітіння. Загалом, у цей період рекомендується взагалі не використовувати контактні препарати. Особливо це стосується сортів, які мають переважно жіночий тип цвітіння або потребують специфічних сортів-запилювачів. Також під час антирезистентної програми з контролю мілдью ми маємо новий препарат Орондіс® Ультра. Орондіс® Ультра – це унікальний фунгіцид, який у своєму складі має діючі речовини, безпосередньо «заточені» під контроль мілдью у виноградниках. Оксатіапіпролін – системна речовина, яка володіє лікувальними властивостями, та Мандіпропамід, який має трансламінарну дію та утворює захисну «плівку» з восковим нальотом ягоди й «росте» разом із ягодою. Препарат забезпечує надійний захист грона навіть за найнесприятливіших погодних умов. Завдяки таким інноваційним препаратам можна виростити не тільки якісний врожай, а й безпечний, що відкриває експортні можливості для галузі, – зазначив Дмитро Тимошенко.
Консультант із садівництва та ягідництва компанії «Агрітема» Олександр БИКОВСЬКИЙ зосередився на кліматичних змінах, які тривають зараз, та на тому, як вони впливають на виноградники. Згідно з даними IPCC (Міжурядової групи експертів зі зміни клімату), очікується, що протягом наступного століття середня температура підвищиться на 1,8–4 °C. Це, за словами спікера, не може не віддзеркалитися на розвитку виноградників, адже температура відіграє важливу роль у регулюванні фенології рослин. За словами Олександра Биковського, терміни всіх фенологічних стадій будуть зміщені в майбутньому: розпускання бруньок має бути на 3–18 днів раніше у другій половині XXI століття; період дозрівання повинен бути на 20–40 днів раніше порівняно з останніми 30 роками; буде підвищено рівень цукру та градус алкоголю тощо.
– У період кліматичних змін важливу роль у вирощуванні винограду відіграють біостимулятори. Профілактична дія біостимуляторів виявляється переднизькими та високими температурами (LalStim Fit, PurAA), водними стресами (Intracell); лікувальна – при механічних пошкодженнях (LalStim Fit). Так, наприклад, препарат RiseP підвищує стійкість рослин до абіотичних стресів, таких як спека, посуха, втома ґрунту тощо. Завдяки колонізації кореневої системи стимулюється коренева біомаса до 20 %, розчиняються заблоковані поживні речовини (Р до + 28 %, а також Fe тощо). RiseP збільшує ріст нових пагонів та вегетативний об’єм молодих лоз: прискорює вихід у плодоношення та рівень продуктивності, сприяє відновленню вегетації та підвищує фотосинтетичну активність, обмежує дефіцит та/або блокування (Fe, K тощо) у стресових умовах, підтримує рівень продуктивності старих лоз, що покращує продуктивність та якість при збиранні врожаю, – розповів Олександр Биковський.
Лінійку препаратів для захисту та підвищення врожайності виноградників учасникам конференції презентував директор з розвитку компанії «Родоніт Агро» Олег ДУБИНА.
– Для виноградників ми пропонуємо лінійку продукції на основі препарату Гідролип. Це прилипач-гідрогель на основі екзополісахаридів. «Фішка» цього препарату полягає в тому, що він не змивається через пів години після нанесення та витримує 5–6 дощів. Гідролип добре компонується з іншими засобами в системі живлення та захисту, а також із стимуляторами росту та фітогормонами. Він діє і як кріопротектор, коли трапляються заморозки, і як гідрогель (натягує вологу з атмосфери). Пропонуємо також препарат Міра РК. Це високоефективний безбаластний гуміновий препарат з високим вмістом фульвових кислот, регулятор росту з антистресовими властивостями. Цей препарат зараз дуже актуальний через подорожчання добрив, адже покращує засвоєння поживних речовин рослиною. Гумати взагалі діють як локомотив, який затягує в рослину поживні речовини, так як дуже сильно впливають на обмін речовин. Препарат можна використовувати і як антистресант (відновлення від заморозків, градобою, хімічних опіків). Також якщо при закладці саду, під час посадки саджанців, ви замочите їхню кореневу систему в розчині з Мірою РК (0,02 % розчин), то суттєво поліпшиться приживлюваність (99,9 % ваших саджанців укоріняться), – розповів Олег Дубина.
Системи біоживлення та біозахисту в сучасному виноградарстві презентував під час доповіді кандидат сільськогосподарських наук, керівник експерного відділу компанії БТУ-ЦЕНТР Володимир СІЛЕНКО. За словами спікера, біопрепарати допомагають зберегти біорізноманіття агроценозу, вони безпечні для людей та тварин, а також для корисних організмів. Вони оптимізують живлення та стимулюють ростові процеси урослин, не пригнічуючи їх та не накопичуючись у їхніх органах. Крім того, їх можна використовувати за умов або ж у період, коли використання хімічних засобів просто неможливе. Звичайно ж, важливе значення має використання біологічних препаратів у ґрунтовому біоценозі.
– Здоровий ґрунт – здорова рослина. Для контролю ґрунтових патогенів використовують препарат Мікохелп, у складі якого є спори і міцелій грибів-антагоністів Trichoderma harzianum і Trichoderma lignorum, а також комплекс спор бактерій Bacillus subtilis, Enterobacter та інші агенти, що знищують патогени у ґрунті. Також ми пропонуємо програму «Жива крапля» для інтенсивних садів і виноградників із зрошенням – препарати Граундфікс (3–5 л/га), МікоХелп (1–2 л/га), Гуміфренд (1–2 л/га) та Екостерн (1,5–2 л/га) вносять у ґрунт разом із поливною водою (фертигація). Біологічні агенти названих препаратів не забивають фільтри, – розповів Володимир Сіленко.
СТОЛОВИЙ ВИНОГРАД
Обговорили тему вирощування столового винограду. Зокрема, досвідом вирощування винограду в умовах Полісся поділився директор садового центру «Північне виноградарство», асистент кафедри садівництва та виноградарства НУБіП України Вячеслав ОНІЩЕНКО. Одним із обмежувальних факторів просування винограду на північ спікер назвав теплозабезпеченість регіону, де планують вирощувати виноград.
– За багаторічними спостереженнями, в зоні Полісся на Київщині сума активних температур становила 2600 градусів у 1990 році. Сьогодні ця сума становить 2800–3000 градусів, що дає нам підставу говорити про те, що ми можемо вирощувати сорти винограду надраннього, раннього і ранньо-середнього терміну достигання. Важливим фактором в агротехніці винограду є сорт. Він повинен мати комплексну стійкість до хвороб і стійкість до несприятливих зимових умов. В зоні Полісся найнижчі температури в нас становили за остання 10 років -27 °C. Від 2017 до 2021 року ми апробували близько 10 столових сортів і 4 технічні. Серед столових сортів надранніми термінами достигання вирізнилися сорти Монарх, Кишмиш Століття американської селекції. Сорти раннього терміну достигання (в умовах Полісся – третя декада серпня) – Дубовський рожевий, Рілайнс пінк сідліс, Пам’яті Учителя, Юпітер США, Ювілей Новочеркаська. Ранньо-середні сорти – Надія АЗДС, Ред Глоб (придатний для тривалого зберігання). Також хороші результати продемонстрували такі технічні сорти: Маркет (-38 °C, цукрів 26–30 %), Прейрі стар (-38 °C, цукрів 20–22 %), Фронтініяк грі (-38 °C, цукрів 28– 32 %), Піфос (-29 °C, цукрів 19–21 %). На столових сортах ми проводили 4 обробки, а на технічних – 1 профілактичну обробку після цвітіння від оїдіуму, – поділився спікер.
Про різноманіття столових сортів винограду розповів виноградар із Закарпаття Роман ГОБАН. Він зазначив, що основні ознаки селекційного інтересу виробників столового винограду – безнасінність, великоплідність, великоягідність та незвичайний смак, наприклад ноти тропічних фруктів, свіжого яблука, лічі, вишні, полуниці. Роман Гобан охарактеризував цікаві для вирощування сорти столового винограду, серед яких – Sweet Sapphire, Funny Fingers, Алвіка, Славута тощо.
Досвідом вирощування столового винограду поділилася засновниця компанії «ВІН’С» Тетяна ШМАГЛЮЧЕНКО. Так, за словами спікерки, проблема, з якою найчастіше стикаються на промислвих насадженнях, – продуктивність насаджень. Адже будь-які насадження починаються з посадкового матеріалу. Якісний посадковий матеріал має бути базою для подальшого розвитку галузі, щоб люди бачили успішні кейси цього.
Сьогодні, за словами Тетяни Шмаглюченко, є тенденція до того, що столове виноградарство може перейти в крафт, особливо зважаючи на те, що багато хто вирощує велику кількість гібридних форм, неоднорідних. На ринок столового винограду вплинула війна з Росією, яка зумовила вимушену еміграцію населення, зниження доходів населення разом з істотним підвищенням цін, дефіцит та збільшення вартості ЗЗР, палива тощо.
Важливе питання, яке порушила Тетяна Шмаглюченко, – стійкість виробництва:
– Це питання важливе з огляду на кліматичні зміни. Так, 2022 року у нас випало 130 мм опадів, і не було жодного продуктивного дощу. У своєму господарстві ми рухаємося в напрямку стійкості виробництва. Так, наприклад, для захисту врожаю від птахів використовуємо звукові та візуальні відлякувачі. Також є феромонні пастки для зменшення інсектицидного навантаження та ефективного моніторингу шкідників. Використовуємо сонячні панелі та вітрогенератор для роботи глибинного насосу свердловини. Вода для зрошення та добрива подаються безпосередньо в кореневу зону на глибині 40 см, що дозволяє не менше ніж вдвічі зменшити водоспоживання та підвищити ефективність використання добрив. Впровадили та досліджуємо ефективність використання двох сучасних варіантів шпалери для столового винограду (пергола та Y-подібна). На виноградниках різних років протягом останніх 4 років досліджуємо та впроваджуємо органічну та інтегровану систему захисту.
Про особливості закладання та експлуатації насаджень винограду слухачам розповів представник компанії AMPELOS-PLUS SRL Dmitry GAIDARLI:
– Без хорошого садивного матеріалу не можна говорити про виноградарський бізнес. Адже всі зусилля в його побудові будуть зведені нанівець. Тому економити на цьому не варто. Сьогодні, залежно від схеми висадки, потрібно десь приблизно 25–30 тис. євро для закладання 1 гектара виноградника. В цю суму входять саджанці, стовпи та технології, які полегшують вирощування винограду. Щоб отримати виноград хорошої якості, треба вкласти великі кошти в стовпи, анкери, троси, проволоки тощо. А від того, який буде саджанець, залежить плантація. Це не кукурудза, не соняшник, насадження яких можна рекультивувати. Це виноград, і його садять на десятки років. Тому від якості садивного матеріалу залежить все.
ІННОВАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ У ВИНОРОБСТВІ
Одна з тем, яку обговорили учасники конференції, – технології та обладнання для виготовлення вина. Про інноваційну технологію виготовлення ємнісного і технологічного обладнання з нержавіючої сталі від підприємства ARTINOX™, а також про ексклюзивний метод відділення гребенів без барабану або бичів від французької компанії BUCHER Vaslin розповів представник компанії AMPELOS srl Ігор ЛУК’ЯНОВ:
– BUCHER Vaslin – компанія, що виготовила перші преси та гребневідділювачі для вина. Так, вона пропонує гребневідділювач, що в процесі роботи очищує ягоди від листя та комах. Таке обладнання дороге, але якість вина завдяки ньому значно підвищується. Якщо ви плануєте використовувати на виробництві таке обладнання, то замовляти його слід мінімум за рік. В асортименті також є сортувальні столи, за допомогою яких відсортовуються зіпсовані та зелені ягоди, а на переробку спрямовуються лише цілі та неушкоджені. Компанія ARTINOX виготовляє бочки за інноваційною технологією автоматичного аргонодугового зварювання. У результаті виходить спіральний циліндр безкінечної висоти діаметром до 10 метрів з ідеальною обробкою внутрішньої та зовнішньої поверхні. Це великий плюс для вина. Завдяки тому, що немає зварювальних швів, вино легко протікає, ніде не лишається. Також полегшується миття цих ємностей.
Комплексні технічні рішення від компанії ГЕА для виробництва вина презентував представник компанії «ГЕА ВЕСТФАЛІЯ СЕПАРАТОР Україна» Юрій ВОЙТЮК.
– Ми пропонуємо сепаратори для освітлення сусла, для сепарації дріжджів та винного каменя. Особливістю конструкції сепараторів є те, що освітлений продукт без піноутворення відводиться під тиском (до 3–4 бар) через грейфер. Конструкція гідрогерметична, що передбачає ізоляцію продукту від навколишнього середовища, що здійснюється без використання механічних ущільнень за допомогою встановленого гідрогерметичного ущільнення. Також в асортименті продукції для виноробів є декантери. Вони дозволяють здійснювати безперервний автоматичний процес, отримувати сік незмінно високої якості, забезпечувати гігієнічні умови технологічного процесу. Також використання декантерів передбачає більш низькі капітальні витрати в порівнянні з системами з виноградним пресом, – зазначив Юрій Войтюк.
ПЕТ-НАТ: ВІД ЕКСПЕРИМЕНТІВ – ДО ЯКІСНОЇ ТЕХНОЛОГІЇ ВИГОТОВЛЕННЯ НАПОЮ
Поговорили на конференції і про українські пет-нати як новий підхід до традиційної технології виготовлення ігристих вин. Досвідом виробництва пет-натів поділився винороб, голова Спілки приватних виноградарів і виноробів Закарпаття Олександр КОВАЧ. За словами винороба, пет-нат – натуральне ігристе, зроблене методом одного бродіння. Хоча основа для виробництва стандартного ігристого вина – це повністю ферментоване базове вино, яке більше не містить цукру, Pét-Nat виробляється без додавання цукру або лікеру.
Голова Спілки приватних виноградарів і виноробів
Закарпаття Олександр КовачДиректор ресторану «Комітат Унг. Винарня Ковача»
Наталія Пимченко
– Я виготовляю пет-нати вже 3 роки. За цей час я працював із 7 сортами винограду, як-от: Совіньйон Блан, Шардоне, Мускат Голодриги, Іршаї Олівер, Мерло, Одеський Чорний, Каберне Совіньйон. Також були експерименти з купажуванням, різними ЧКД, температурними режимами та навіть дегоржаж. Загалом, виник пет-нат спонтанно, 500 років тому, коли не було тари, відповідних умов, чітко прописаних технологічних процесів. Люди виробляли вино. Взимку бродіння зупинялося через холод. Приходила весна, і вино починало грати. Хтось почав розливати це у скляні пляшки, і це вино стало ігристим. І стало зрозуміло, що так можна виробляти ігристі. Якщо технології тихих вин давно прописані та не міняються, то немає чітко прописаної технології виготовлення пет-натів. Можна експериментувати, – розповів Олександр Ковач.
За словами виробника, пет-нат може претендувати на категорію природних вин із мінімальним втручанням винороба. Собівартість пет-нату набагато менша, ніж класичного ігристого, а попит на нього величезний. Олександр Ковач став аспірантом Одеського національного технологічного університету у галузі технології вина. Фахівець захищатиме дисертацію на тему: «Розробка технології виробництва пет-натів в умовах України». Тому через кілька років Олександр Ковач презентує чітко прописану і науково обґрунтовану технологію виробництва пет-нату для всіх охочих виноробів, яким не потрібно буде проходити шлях постійних експериментів.
Пет-нати реалізують у сімейному ресторані «Комітат Унг. Винарня Ковача». Про особливості продажу вина у ресторанах із власного досвіду розповіла директор ресторану «Комітат Унг. Винарня Ковача» Наталія ПИМЧЕНКО:
– Якщо ви пропонуєте в ресторані вино, це потребує багато праці та знань. Дуже багато людей думає, що для того, щоб торгувати вином, його потрібно відкрити й налити. Це неправильно. Насамперед повинна бути винна шафа, щоб вино зберігатиметься за правильної температури. Має бути естетика, гарний посуд для білого, червоного та ігристого вина. Дуже важливе значення має персонал. Щоб людина могла пропонувати вино, вона має його розуміти, знати його та пити.
БЛАГОДІЙНИЙ АУКЦІОН
На завершення конференції відбувся благодійний аукціон товарів і послуг від партнерів і учасників конференції на користь ЗСУ, який провела директорка Благодійного фонду «Сильні та Вільні» Тетяна СМІРНОВА.
Під час аукціону розіграли багато лотів, які надали компанії, що презентували свої товари й послуги на конференції, а це: БТУ-ЦЕНТР, «ЄФТ Плюс», «Родоніт Агро», «Макіта Україна», «Шато Чизай», «Старий підвал», ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова» НААН України, ET CETERA WINE SRL, Nota Bene, Muska Wine, Keys Wine, медіагрупа «Технології та Інновації», ПрАТ «Вікторія», «Віктан», «Штифко», винарня «Еріка», Сімейна винарня «Варга», ФГ «Діоса», Винні підвали сім’ї Урста, Роман Гобан, Василь Анталовський та інші. Серед лотів були не тільки вина, а й засоби захисту рослин, техніка для виноградарства, а також картина відомої дніпровської художниці Ольги САНІНОЇ.
Унікальним лотом стала колекційна пляшка вина від компанії «Шато Чизай» – «Троянда Карпат» урожаю 2010 року, розлита в 2016 році. Це біле десертне кріплене вино, витримане в бочці із французького дуба більше як 2 роки. Його презентували у кришталевій пляшці ручної роботи у футлярі з натуральної деревини.
У результаті вдалося зібрати більше як 15 тис. грн. Проте цю суму подвоїв засновник групи компаній Vinos de La Luz, власник виноробних підприємств в Іспанії, Італії, Аргентині та США Рікардо НУНЬЄС, за що висловлюємо йому вдячність за підтримку української армії та віру в перемогу України.
ВИСТАВКА ВИН ТА ІНШИХ НАПОЇВ
Традиційна частина конференцій медіагрупи «Технології та Інновації» – виставка обладнання, технологій і матеріалів та продукції для виноробства і переробної галузі. Окрім цього, під час заходу відбулася презентація вин та міцних напоїв від громадських організацій виноробів Закарпаття, а також від українських виноробних компаній.
Засоби захисту рослин презентували компанії «Агрітема», «Сингента», БТУ-ЦЕНТР, «Родоніт Агро». Технології для виноградарства та виноробства представили «ЄФТ ПЛЮС», AMPELOS-PLUS SRL, ГЕА ВЕСТФАЛІЯ СЕПАРАТОР Україна.
Родзинкою виставки стали фуд-партнери, які презентували високоякісні крафтові сири та інші закуски. Це, наприклад, ФГ «Діоса», власник якого Владислав ЗАКРЕВСЬКИЙ не тільки провів дегустацію своїх напоїв (вина, коньяку), а й надав для дегустації крафтові сири та ковбаси. Також різноманітні крафтові сири презентувала «Перечинська Мануфактура». Медові напої та іншу продукцію бджільництва презентувала компанія «Медова хата».
Учасники конференції мали змогу продегустувати великий асортимент вин від таких виробників: Vinos de La Luz, Берегівський винний лицарський орден святого Венцела, Спілка угорських виноробів Закарпаття, Hobanwine. Так, винороб Елемір КЕЙС розповів, що завітав на конференцію, щоб презентувати свою продукцію – виноробні Keys Wine – для широкого загалу людей. Виноробня розташована в Берегівському районі на Закарпатті. На площі 3 гектари винороб вирощує 10 сортів винограду, серед яких – білі та червоні. Винороб Віталій МУСКА, засновник винарні Muska Wine, на конференції презентував Каберне Совіньйон, Фурмінт, Харшлевелю тощо. За словами власника, така конференція – це чудова нагода розрекламувати свої вина для широкого загалу та дізнатися багато актуальної фахової інформації, щоб правильно визначати пріоритети, куди рухатися далі та як вдосконалювати виробництво.
Серед виноробень, які презентували Лицарський орден святого Венцела, була виноробня «Варга».
– Лицарський орден організували, щоб підняти культуру виноградарства та виноробства. 20 років тому, коли об’єднання тільки почало працювати, культура споживання вина була на дуже низькому рівні, і ми зараз намагаємося донести до споживачів цінність цього напою. Для цього орден організовує 2 фестивалі, що відбуваються у Берегові. Люди можуть приїхати, спробувати вина, поспілкуватися з виноробами. Щоб зросла культура споживання вина, потрібно дуже багато часу, – розповів винороб Андрій ВАРҐА.
Власник винарні Nota Bene Василь НАДЬ розповів, що привіз на конференцію для дегустації лінійку білих молодих вин та витриманих червоних. Одне з найцікавіших, за словами винороба, – Іршаї Олівер. Це угорський сорт винограду, з якого виходить дуже ароматне вино, з врівноваженим цікавим смаком. Також учасники конференції продегустували й інші вина, які займали призові місця на фестивалях та конкурсах, зокрема в Мукачеві та в Словаччині.
Учасники конференції впродовж дня дегустували
вина різних виробниківАнатолій Синишин (депутат Ужгородської районної ради) та Михайло Фединець («Надія Сад»)
Винороб Роман ГОБАН привіз на конференцію плодово-ягідні вина. Загалом в асортименті – 10 різновидів вин, як-от: апельсинове, вишневе, березово-цитрусове, з чорноплідної горобини, полуничне, яблучне, калинове, з рожевої та білої черешні. На стенді також була новинка – кульбабове вино.
– Маю до 2 гектарів насаджень різних культур, із яких роблю вина. Якщо рік неврожайний, то купую сировину в місцевих жителів. За сезон роблю 4–5 тис. літрів вина. Сьогодні все дуже сподобалося. Дуже багато цікавої інформації, багато нових знайомств. У майбутньому буду брати участь у таких спеціалізованих заходах, – розповів Роман Гобан.
Сучасні технологічні рішення для виноградників презентувала компанія «Макіта Україна».
– «Макіта» – інноваційна компанія з більше ніж 100-річним досвідом, і для виноградарства ми маємо багато інноваційних рішень. Це надефективний акумуляторний секатор Makita DUP361Z, який вже працює в садах України, лінійка акумуляторних пил, гайковерти, акумуляторні тачки, і все це працює від однієї батарейки LXT. Також актуальним сьогодні для підприємств є акумуляторне освітлення. Акумуляторний секатор Makita DUP361Z – незамінна річ для виноградарства. Він значно спрощує технологію обрізки виноградників. Заряду акумулятора вистачає більше ніж на 80 тис. зрізів, тобто на один–два дні роботи. Ранцева конструкція зручна та легка, що дозволяє користувачу комфортно, легко та з неймовірною швидкістю виконати обрізку саду. Немає навантаження на кисть руки та її м’язи, – розповів регіональний менеджер компанії «Макіта Україна» Денис КОВАЛЬЧУК.
Загалом, виставка вин і технологій продемонструвала, що галузь українського виноградарства і виноробства розвивається, незважаючи на перешкоди, які висуває перед усіма насамперед війна. На конференцію зібралися ентузіасти, які попри все націлені на розвиток галузі та вдосконалення якості своїх вин.
БІЗНЕС-ТУР НА ВИНОГРАДНІ ТА ВИНОРОБНІ ПІДПРИЄМСТВА ЗАКАРПАТТЯ
16 грудня, впродовж другого дня конференції, відбувся бізнес-тур на відомі підприємства Закарпаття, які вирощують столовий та технічний виноград, а також виготовляють відомі в Україні та за кордоном вина. Це ОПГ Рацин І. П. «Ягоди Закарпаття» та виноробня «Шато Чизай».
Спершу учасники бізнес-туру відвідали підприємство ОПГ Рацин І.П. «Ягоди Закарпаття», що у місті Виноградів. Засновники господарства Іван і Вікторія РАЦИН ведуть унікальний бізнес: у виноградних міжряддях в теплиці тут вирощують суницю садову. Завдяки такій технології взимку виноград захищений від вимерзання, а під час вегетації – від граду й паморозі. Виноград, вирощений таким способом, дає високий урожай вже через кілька років після закладання – до 50 тонн із гектара. Виноград і суниця садова – це приклад рослин, які не тільки не заважають одне одному, а навпаки, допомагають: завдяки суниці садовій у господарстві очікують отримувати до 20 % приросту врожаю винограду.
Загалом у господарстві є 15 теплиць, виноград у яких висадили в листопаді 2021 року. У ФГ «Ягоди Закарпаття» в кожній теплиці росте по 76 кущів винограду. Тож вже у наступному році тут планують зібрати врожай на рівні близько 15 кілограмів ягід з куща. А згодом, у період розквіту, можна буде збирати по 30–50 кілограмів плодів, каже фермер. Утім, попри надії на добрий урожай, особливо чітких планів тут не вибудовують, бо у воєнний час можна очікувати будь-чого. Урожай винограду власники продають на свіжому ринку, хоча в планах – поставити холодильник для тривалого зберігання.
Після цього учасники конференції відвідали відому виноробню «Шато Чизай» із її мальовничими навіть узимку виноградниками. На відвідувачів чекала цікава та насичена програма.
Екскурсію виноградниками учасникам бізнес-туру провів директор «Шато Чизай» із виноградарства Геннадій ВАЧИЛЯ. Екскурсанти поринули в атмосферу мальовничих гір Закарпаття, відчули неповторність теруару, полюбувалися найкрасивішими виноградниками України, де ростуть добірні лози, що дають досконалий урожай, із якого створюють такі ж досконалі вина, пройняті духом Карпатських гір та оповиті сонячним промінням Закарпаття.
Директор «Шато Чизай» із виноградарства Геннадій Вачиля
Площа виноградників, які відвідали учасники бізнес-туру, становить 70 гектарів. Із них більше як 60 гектарів займають технічні сорти – Трамінер Рожевий, Ґевюрцтрамінер, Черсегі Фюсереш, Совіньйон Блан, Рислінг Рейнський, Піно Нуар, Каберне Совіньйон, Мерло. На 7,5–8 гектарах висаджені столові Софія та Аркадія. Мускат Оттонель росте на терасах, завдяки чому виноград отримує більше тепла, адже земля там добре нагрівається, і, відповідно, кущу дістається більше сонячної енергії.
Геннадій Вачиля провів майстер-клас із обрізки винограду акумуляторним ранцевим секатором Makita DUP361Z.
– Ми вирощуємо виноград так, щоб він отримував максимальну кількість сонця та повітря, що в подальшому допомагає покращити якість самого врожаю. В чому полягає наша обрізка? Ми ставимо виноград так, що всі вічка та лоза ростуть прямо вверх, і лоза не переплітається. Ми забираємо минулорічні пагони та залишаємо молоді. Лишаємо 2 вічка – 1 спляче та 1 родюче. Такий метод обрізки впливає на якість продукту в подальшому, тому що виноград отримує більше сонця та повітря. Також комфортно користуватися обпри-скувачами. Адже засоби, якими ми обробляємо виноградники, потрапляють на всі частини рослин, –розповідає Геннадій Вачиля.
Після цього гостей зустрів власник компанії Геннадій ГУТМАН та директор Дмитро ШОЛУДЬКО.
Дмитро Шолудько розповів, що цього року компанія запускає виробництво ігристих вин методом Шарма-Мартінотті на власних потужностях (раніше ігристе вино Carpathian Sekt, яке створювали винороби «Шато Чизай» із власного винограду, розливали на заводі партнерів), і перший розлив на новій лінії розливу вже відбувся в грудні. За словами директора, це буде перше в сучасній історії України повного циклу виробництво ігристих вин акратофорним резервуарним періодичним способом на території Закарпаття.
– Ми ведемо історію з 1995 року. Як влаштований бізнес? У нас вертикальна інтегрована структура. Тобто ми ведемо бізнес від лози до пляшки. Виноградників загалом 272 гектари, вони розташовані на 3 ділянках. У нас є 2 виробничі майданчики. Виробництво з первинного виноробства розташоване в селі Оросієво. Цього року там переробили приблизно 1,5 тис. тонн винограду. Там розташований і коньячний завод, адже ми отримали ліцензію на виробництво коньячних спиртів, виноградного спиртового дистиляту і коньяків України. Ми вже викурили першу партію коньячного спирту з чистого сорту Черсегі Фюсереш. Для цього реконструювали будівлю під дистиляцію та закупили обладнання від вінницької компанії «Винпромсервіс», – розповів Дмитро Шолудько. – Другий майданчик – тут, де ми зараз перебуваємо. Тут зосереджене класичне вторинне виноробство, виробництво ігристого, склад готової продукції.
Директор провів учасників бізнес-туру в Музей винороба Чиза, де зберігається старовинний виноградарський і виноробний реманент і сучасними засобами розповідають про історію і культуру благородної справи. Так, Дмитро Шолудько розповів, як саме наші предки виготовляли легендарний напій – вино – та як його створюють у світі зараз, які є цікавинки й тенденції у сучасному виноградарстві та виноробстві.
Дмитро Тимошенко (компанія «Сингента») Дмитро Шолудько в Музеї винороба Чиза
Кожна виноробня повинна мати свій музей зі своєю історією, впевнений Дмитро Шолудько. У компанії «Шато Чизай» музей поділений на зони, де екскурсоводи розповідають відвідувачам спочатку про сорти винограду, завдяки яким виноробня вирізняється з-поміж інших. Так, тут росте автохтонний сорт Черсегі Фюсереш, авторські права на який зареєстровані в підприємстві «Шато Чизай». За словами Дмитра Шолудька, це основа для столових, ігристих вин та міцного напою Grape White Blend, який за стилем найближчий до грапи. А унікальний для України центральноєвропейський сорт Блауфранкіш дуже гарно себе виявив у рожевому ігристому.
Далі в екскурсійній програмі – розповіді про тонкощі технологічного процесу виготовлення вина, де екскурсантам розповідають також про виноматеріал та про готові вина. Всі експонати, старовинне виноробне обладнання, походять із Закарпаття. На окремих полицях виставлені вина, які виготовляла компанія від початку своєї історії.
Далі Дмитро Шолудько провів учасників бізнес-туру у виносховище, де зберігається близько 3 млн. л виноматеріалів. Найбільша ємність вміщає 63 тонни виноматеріалу.
– Це велике виносховище, де ми зберігаємо виноматеріал, тобто наше вино, – після відпочинку буде бутилювання, а поки напій дозріває за постійної контрольованої температури і вологості приміщення. Це напівзаглиблена будівля. Тут є кліматична установка, завдяки якій у приміщенні підтримується температура 12–15 °C. Вина можуть зберігатися дуже довго. Тут є ігристе на витримці, яке буде ще чекати свого часу мінімум 2 роки. Адже що більше ігристе вино лежить у пляшці на тонкому осаді, то кращим воно буде в майбутньому, – розповів Дмитро Шолудько.
Взимку цього року у компанії «Шато Чизай» заклали 2 тис. пляшок білого та 2 тис. пляшок рожевого ігристого вина за класичною технологією шампанізації. На рік тут реалізовують до 1 млн пляшок вина.
Також директор продемонстрував бочковий парк, що становить близько 250 бариків. Для витримки вин використовують і французькі, і угорські, і американські бочки. Потім у них будуть витримувати коньяки та грапу. У малому виносховищі компанії «Шато Чизай» на витримці перебувають сухі вина та колекція вин на пляшковій витримці. Найстаріше вино – Троянда Карпат 2017 року. Виносховище – справжня скарбниця, яка вразила кожного відвідувача своїми масштабами.
На завершення бізнес-туру відбулася дегустація вин компанії «Шато Чизай» у Будинку дегустацій. Вина та тонкощі їхнього споживання гостям презентувала комерційна директорка компанії та дипломована сомельє Олеся СПІЦИНА.
Розпочали дегустацію із ігристого Carpathian Sekt Chersegi брют. Вино блідо-солом’яного кольору з зеленуватими відблисками. Аромат досить яскравий, наповнений цвітінням абрикоса й акації. Смак ігристого вина елегантний, свіжий, ніжний.
Далі Олеся Спіцина презентувала Carpathian Sekt Blaufrankisch. Вино ніжного пудрового кольору, із делікатним ароматом. У ньому відчутні сезонні квіти – півонії та троянди. Смак свіжий і м’який. У посмаку розквітають червоні квіти.
Після цього гості смакували біле сухе вино Chersegi, яке вразило всіх ніжним ароматом, нотами абрикоса, солодкого персика, пелюсток білої троянди та легкими нотами прянощів. Смак дуже легкий завдяки низькому рівню цукру та алкоголю і добрій кислотності. Вино здобуло срібну медаль London Wine Competition 2021.
Наступним презентували витримане вино Furmint. Воно має інтенсивний золотистий колір, адже провело в барику 9 місяців. В ароматі – ваніль і стиглий персик, до яких додається акація, персиковий цвіт, трохи паски з курагою та сир маасдам. Вино здобуло срібну медаль London Wine Competition 2021.
Далі гості продегустували Merlot, яке приваблює своєю фруктовістю, що елегантно огорнута пряними тонами. В ароматі гості відчули джем із чорних ягід, базилік, орегано, потім відчутні стара деревина, чорнослив та нотка шкіряного портмоне. Вино вразило присутніх глибоким та тривалим ароматом.
На завершення дегустації присутнім презентували десертне вино «Троянда Карпат». Це легендарне біле десертне вино, візитівка виноробів Закарпаття та скарб, що презентує виноробство України. Вино витримують не менше як 2 роки в бочках з французького дуба. Вино зачарувало гостей інтенсивністю аромату, у якому присутні вловили цукати з апельсина та ананаса, що плавно переходить у курагу та персиковий конфітюр, що доповнюються ваніллю та горішками в карамелі. Це солодке багатство освіжає легкий фон польових квітів.
Вино здобуло нагороди світового рівня: відзнаку Best Wine By Quality та Золоту медаль Paris Wine Cup 2022, Срібну медаль London Wine Competition 2021 та є амбасадором виноробства України в головному музеї вина в світі – La Cité du Vin у Бордо (Франція).
Учасники бізнес-туру отримали багато вражень, адже компанія «Шато Чизай» люб’язно прийняла кожного гостя. Учасники бізнес-туру максимально заглибилися у процес виноробства від початку та до кінця, скуштували вина та обрали для себе фаворити. Це тим паче приємно, що доводить – Україна має виноробні підприємства світового рівня і вина, якими можна пишатися!
IV Міжнародна Благодійна науково-практична конференція «Виноградарство і виноробство України в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!» завершилася з великим успіхом.
Наступна конференція, яку організовує медіагрупа «Технології та Інновації», буде присвячена ягідному бізнесу та особливостям його розвитку під час воєнного стану. Більше інформації читайте на наших спеціалізованих сайтах.
Більше матеріалів читайте в журналі “Напої. Технології та Інновації”, який можна завантажити безкоштовно.
Щоб придбати друковані випуски журналів, видані впродовж минулих років, звертайтеся:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com
Читайте також:
SIMEI 2022: хроніки 29-ї виставки технологій виноробства та виготовлення інших напоїв
Як у Шампані і ще краще. Завдяки сучасному обладнанню продукція виноробів з Одещини успішно конкурує на українському ринку