Вина Закарпаття: курс на активний розвиток
Упродовж останніх років галузь виноробства на Закарпатті активно розвивається. Тут діють профільні організації, проводяться місцеві дегустаційні конкурси та інші події для просування якісних вин краю. Важливою сторінкою в розвитку виноробства на Закарпатті стане і 2024 рік. З-поміж запланованого виділяється другий професійний дегустаційний конкурс вин Закарпаття, який проводитимуть співзасновниця проєкту «СироВина» Ольга ТОЇЧКІНА та власниця ТОВ «ВУД ІНТЕРНАЦІОНАЛ» і ТМ BOUSINAGE Вікторія АЛЕКСОВИЧ за підтримки Закарпатської обласної державної адміністрації. Детальніше про це, а також про розвиток виноробства на Закарпатті загалом засновниці проєкту «Напої. Технології та Інновації» Катерині КОНЄВІЙ розповіли Ольга Тоїчкіна та Вікторія Алексович.
Перший дегустаційний конкурс вин Закарпаття під назвою «Вина Срібної Землі» відбувся в червні минулого року. Його організувала Асоціація виноградарів, виноробів та дистиляторів Закарпаття та Закарпатська обласна державна адміністрація. Тоді в ньому взяли участь 30 малих виноробів з усієї області, які надали близько 50 зразків вина. За словами Ольги Тоїчкіної, подібний захід на Закарпатті проходив вперше, і його ініціатором була Закарпатська обласна військова адміністрація. Для участі у конкурсі були оголошені такі 5 номінацій:
- ігристі вина;
- сухі білі вина (напівсухе);
- сухі рожеві вина (напівсухе);
- сухі червоні вина (напівсухе);
- солодкі вина.
У кожній номінації визначали одного переможця — найкраще вино. Також гості мали можливість обрати переможця в номінації «Вино глядацьких симпатій» безпосередньо на церемонії нагородження конкурсу.
– У 2024 році також заплановано провести дегустаційний конкурс у червні, як і минулого року, і також за підтримки Закарпатської ОВА, – поділилася Ольга Тоїчкіна.
За словами співорганізаторки конкурсу, подія спрямована насамперед на підвищення рівня якості вин закарпатських виноробів, а також на просування їх не тільки на українському, а й на міжнародному ринку. Так, зокрема, цього року в Шампані презентували ігристе вино Бакатор винороба в третьому поколінні Крістіана Шоша. Тамтешні фахівці високо оцінили це вино на сліпій дегустації, а також надали виробнику рекомендації щодо вдосконалення технології.
19–21 березня вина закарпатських виробників презентують на міжнародній виставці ProWein у Дюссельдорфі, в Німеччині. Це, зокрема вина таких виноробів як «Винний підвал сім’ї Шош», «Шато Чизай», ФГ «Теруар».
Відновила роботу і громадська спілка «Виноградарі і винороби Закарпаття», до якої Ольга Тоїчкіна та Вікторія Алексович долучилися для розвитку бренду «Вина Закарпаття». Наразі одним з основних напрямків діяльності громадської спілки є об’єднання кращих виробників краю та реєстрація географічного зазначення «Вина Закарпаття».
— Чому саме ГЗ «Вина Закарпаття», а не, наприклад, «Вина Срібної Землі»? Географічне зазначення – це географічна назва, прив’язана до певної місцевості. Походження товару з певного регіону може стати його головною конкурентною перевагою. Шампанське, Пармезан, Рокфор, Текіла, Єсентуки – відомі приклади географічних зазначень. У ролі географічного зазначення може бути назва населеного пункту, області, історичної провінції. «Вина Срібної Землі» — чудова поетична назва, але не відповідає критеріям географічного зазначення, — пояснила Вікторія Алексович.
А наприкінці квітня відбудеться презентація книги «Винна історія Закарпаття» (автори – Ольга Тоїчкіна, Вікторія Алексович і Тетяна Літераті (Заслужена журналістка України, авторка краєзнавчого проєкту «Втрачений Ужгород»).
Журнал «Напої. Технології та Інновації» – інформаційний партнер презентації та дегустаційного конкурсу. Слідкуйте за новинами, щоб бути в курсі останній подій у галузі виноробства.
Читайте також:
«Шато Чизай» працюватиме в колаборації з шотландським виробником віскі Brave New Spirits
Журнал «Напої & Пиво. Технології та Інновації»: у полі зору – інновації у виготовленні різноманітних напоїв