Вина Terra Incognita, або Особливості виноробства в Польщі
Навіть винолюби-початківці знають терміни, які вказують на походження вина, – Старий та Новий світ. Але чи знаєте ви, що в межах Старого світу, крім знаменитих регіонів й досі існує Terra Incognita – велика територія, яка через певні історичні обставини знову почала нагадувати про себе лише на початку 21 сторіччя? Йдеться про польські землі та польське виноробство, яке почало стрімко розвиватися лише 20 років тому.
Польща виявилась нашою доброю сусідкою: вона щиро прийняла українських біженців у себе вдома, і за цей час ми дізналися багато нового про буденне життя поляків. Один із трендів, що існує зараз в Польщі, – формування культури споживання вина, інтерес до енотуризму. Часто самі поляки називають себе нацією, яка любить міцні напої або пиво. Втім, можливо, просто не всі пам’ятають той факт, що місцеве виноробство зародилося ще в Х сторіччі й досягло розквіту в XIV–XV сторіччях. Як і в більшості регіонів старої Європи, це сталося завдяки монахам, які виробляли вино для церковних потреб.
Потім через кліматичні зміни виноградарство втратило свою популярність. Остаточно його вбили в ХІХ сторіччі війни та філоксера. У відносно мирні часи між двома світовими війнами XX сторіччя центром виноробства Польщі було Поділля. Відомо, що 1935 року курортне містечко Заліщики (зараз це Тернопільська обл.) на Дністрі було центром паломництва любителів вина. Щоосені тут проводили свято «Вінобранє». З початком соціалістичного періоду була спроба поставити виробництво польських вин на масові рейки, і в завзятих колекціонерів винних етикеток можна знайти цікаві зразки 7080-х рр. років минулого сторіччя. Але економічний спад 90-х рр. також був не кращим часом для відновлення виноробства. Лише в кінці ХХ сторіччя, коли виріс добробут поляків, прийшла мода на французькі та італійські вина. Тоді ж з’явилися люди, які задумалися про можливість вирощування винограду та виробництво локальних вин.
Без преференцій, але на підйомі. Як Польща стимулює розвиток виноробства
Про те, що інтерес до польського вина та виноробства зараз на підйомі, говорять не лише на сторінках профільних видань, а й безпосередньо винороби. Евеліна БУГАРА, співвласниця сімейної виноробні Bugara, каже:
– Інтерес до локальних вин великий, і впродовж кількох останніх років стрімко зростає. Будується все більше виноробень. Сьогодні їх близько 500 зареєстрованих і стільки ж незареєстрованих. Поінформованість людей про вина значно збільшилася, і люди шукають хороші вина. Один з улюблених форматів поляків – дегустації в супроводі винороба. Саме таких замовлень у нас більшість.
Якщо говорити мовою офіційних даних, то, за даними KOWR (Національний центр сільського господарства), кількість виноробів з 2009 по 2021 рік в Польщі збільшилася у 18 разів. Це один із кращих показників у світі. Зростають показники споживання вина. Так, середньостатистичний поляк у 2018 році випив 6 літрів вина, а в 2021 вже 6,7 л. Вирішальним фактором для такого стрибка став прийнятий 2011 року Закон про географічні зазначення вина й ароматизованих продуктів виноробного сектору, що призвів до змін у виробництві та організації цього ринку.
Продовження статті читайте в журналі «Напої. Технології та Інновації», який можна завантажити безкоштовно на сайті.
Журнал «Напої. Технології та Інновації» виходить друком у форматі «перевертайко» 2 в 1 з журналом «Пиво. Технології та Інновації». Адже з початку воєнного стану два видання «Напої. Т. І.» та «Пиво. Т. І.» об’єдналися і виходять одночасно.
Щоб придбати друкований випуск нового журналу або передплатити видання на 2024 рік, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 097 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com