“Результати перевершили очікування”: підсумки Wine&Spirits Ukraine 2024 від організаторів
Вплив змін погодних умов середовища на фітопатогенний стан виноградних насаджень півдня України
Людмила БАРАНЕЦЬ, канд. с.-г. наук, Елла МЕЛЬНІК, канд. с.-г. наук,
Тарас МЕЗЕРНЮК, канд. с.-г. наук, ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» НААН України,
Алла ОЛЕФІР, магістр ОДАУ
В сучасних умовах вирощування винограду найпоширенішими та економічно значущими для винограду є грибкові хвороби, що викликають найбільші втрати врожаю винограду, серед яких основне значення мають мілдью (Plasmopara viticola Berl. et de Toni), оїдіум (Uncinula necator Berkl.) та за відповідних метеоумов сіра (Botrytis cinerea Pers. ex Fr.) і біла гнилі (Coniothyrium diplodiella (Speg.) Sacc.). Водночас зміна клімату призводить до різкого підвищення розвитку нових небезпечних та менш поширених хвороб винограду. Всихання гребенів (bunch stem necrosis) та альтернаріоз (збудники – представники роду Alternaria (A. alternata (Fr.) Keissl., A. tenuissima (Fr.) Wiltsh., A. vitis Cav. та ін.)) є такими хворобами, які в останні роки на виноградних насадженнях набувають все більшої шкідливості. Площі поширення цих хвороб неухильно зростають, що суттєво змінює систему захисних заходів. На рівні з цим зберігає актуальність поява стійких форм та агресивних рас збудників різних хвороб.
Сучасна система захисту рослин від шкідливих організмів має бути не лише біологічно ефективною, екологічно безпечною, а й економічно обґрунтованою. Створення такої системи можливе лише за ретельного фітосанітарного моніторингу комплексу шкідливих організмів, постійного контролю розвитку хвороб та зміни видового складу шкідників. Першим та обов’язковим елементом системи захисту в боротьбі з хворобами є правильна ідентифікація збудника. Саме це завдання постійно ставить перед собою колектив наукових співробітників відділу фітопатології та захисту рослин ННЦ «ІВіВ ім. В. Є. Таїрова» НААН України.
МІЛДЬЮ
Одна з найбільш економічно значущих хвороб винограду в усьому світі. Особливі ризики втрати врожаю виникають на початку вегетації, коли за сприятливих для розвитку фітопатогену метеорологічних умовах (рясні опади, тепло тощо) дуже пошкоджується листова поверхня і суцвіття. Значні ушкодження рослин хворобою можуть негативно вплинути не лише на врожай поточного року, а й на закладання врожаю винограду наступного сезону.
ОЇДІУМ
Найпоширеніша хвороба у всіх регіонах, де вирощують виноград. Хвороба дуже шкідлива та небезпечна для винограду, вражає всі зелені частини рослин, викликає значні втрати врожаю та зниження якості вина. Ураження грон призводить до великих втрат урожаю, які на півдні України в окремі роки можуть досягати 90–100 %. Уражені пагони погано визрівають і легко вимерзають узимку та стають непридатні для розмноження. Уражені молоді ягоди зупиняються в розвитку, а ураження дозріваючих ягід призводить до вторинного інфікування сірою гниллю.
За умови раннього ураження ягоди не розвиваються, буріють та засихають, а ураження дозріваючих ягід призводить до вторинного інфікування сірою гниллю та інших плісняв, при цьому ягоди розтріскуються, і в них оголюється насіння. На пагонах збудник викликає некроз, що розростається. Перші ознаки інфекції можуть виявлятися вже в травні, масові спалахи спороношення відзначаються за стабільної температури повітря +20–25 °С та відносної вологості в межах 60–80 %. Зараженню рослин сприяє суха погода та висока вологість повітря.
СІРА ГНИЛЬ
Одна з найбільш шкідливих хвороб, що має велике економічне значення і поширена у всіх регіонах вирощування винограду. Найчастіше уражаються ягоди в період дозрівання. За сприятливих умов гриб може вражати всі органи рослини. На черешках і квітках утворюються бурі плями, покриті спороношенням, квіти буріють та опадають. Пагони та листя уражаються рідко. На них з’являються сіро-зелені плями, які поступово розростаються та буріють. За вологої погоди на уражених органах формується рясний сірий наліт, іноді з чорними склероціями. Гриб швидко вражає всю грону і переходить на сусідні.
Патоген зимує у вигляді склероцій та міцелію на уражених частинах рослин. Навесні формується спороносний наліт, що заражає тканини, які ростуть. Гриб може тривалий час існувати сапротрофно, тобто розвиватися на відмерлих залишках різних видів рослин, що і визначає його повсюдне поширення. Патоген розвивається у широкому діапазоні температур (від +1 до +31 °С), оптимальна температура розвитку становить +25 °С. Зараження відбувається за наявності крапельно-рідкої вологи, конідії проростають при відносній вологості повітря 90 % і вище. Зараженню та розвитку хвороби сприяють такі фактори як градобиття, ушкодження шкідниками, фізіологічне розтріскування ягід або ураження оїдіумом.
Продовження читайте в жуналі «Напої. Технології та Інновації» №1 (2023 р.), який можна завантажити безкоштовно.
Із запровадженням воєнного стану журнали «Напої. Технології та Інновації» доступні для безкоштовного завантаження за посиланням.
Триває передплатна кампанія на друкований журнал «Напої. Технології та Інновації». Щоб оформити передплату, звертайтеся за контактами:
Лариса Товкач, менеджер, +38 (097) 968 95 16, sad.nti@ukr.net
Анна Панкратенкова, тел.: +38 097 75 92 583, reklama.nti@gmail.com
Ірина Петронюк, тел.: +38 096 49 16 692, oksana.buh.ti@gmail.com