Найкращі вина обрали на дегустаційному конкурсі “Червене вино 2025” в Ужгороді
Відкритий лист – звернення учасників Міжнародної науково-практичної конференції «Технології та інновації: від землі до готового продукту» (1-2 липня 2016 року, м. Львів)
Прем’єр-міністру України
Гройсману В.Б.
Міністру аграрної політики та продовольства України
Кутововму Т.В.
Віце-Прем’єр-міністру – Міністру економічного розвитку та торгівлі України
Кубіву С.І.
1-2 липня ц.р. у Львові відбулась Міжнародна науково-практична конференція «Технології та інновації: від землі до готового продукту» представників садівничої та переробної галузей, організована міжнародним видавничо-інформаційним проектом “Садівництво і Виноградарство & Напої. Технології та Інновації”, на якій були обговорені проблеми садівництва та переробки плодів та ягід в Україні. На конференції були присутні власники та керівники садівничих та переробних підприємств України, наукові співробітники, представники торгових і ресторанних мереж, журналісти.
Так, учасниками конференції встановлено, що у 2015 році в Україні було вирощено більше 2 млн. т. плодово-ягідної продукції, близько 600 тис. т. якої було перероблено в Україні, а інша частина була частково реалізована у свіжому вигляді на внутрішньому та зовнішніх ринках, в тому числі на іноземні переробні підприємства.
В Україні з плодово-ягідної сировини виробляються наступні продукти концентровані соки, заморожені фрукти, перетерті фрукти з цукром, фруктові соки, нектари, пюре, смузі, компот, узвар, морси, фруктово-ягідна консервація, фруктові наповнювачі та начинки, яблучний сидр, сидр з ароматом груші, ароматизатори, сублімовані фрукти, порошки, пектини, джеми, мармелад, фруктові мікси, сливовий маринад, повидло, желейні цукерки, варення, цукерки з чорносливом, однак їх споживання значно переважає над виробництвом в Україні, в результаті чого переважна більшість цієї продукції імпортується.
Враховуючи припинення поставок до Російської Федерації, куди постачалось 96% свіжих фруктів українського походження, більшість цієї продукції у 2015-2016 роках було реалізовано саме переробним підприємствам Білорусі, Молдови та Польщі, які і стали найбільшими імпортерами в Україну продуктів переробки плодово-ягідної сировини у 2015 році, що, в свою чергу, тільки перешкоджало розвитку українських переробних підприємств.
Державна статистика не виділяє окрему переробку фруктів. Відповідно до офіційних даних державної статистики відзначається загальна тенденція до скорочення кількості переробних підприємств в Україні та зайнятих в цій галузі працівників. Так, у 2010 році налічувалось 398 підприємств, що займались переробкою фруктів та овочів, на яких працювало 20,5 тис. осіб. У 2014 році вже налічувалось 335 підприємств, які займаються переробкою та консервуванням фруктів та овочів. При цьому кількість зайнятих працівників на них становить 19,4 тис. осіб. Відзначається загальна тенденція до скорочення кількості переробних підприємств в Україні та зайнятих в цій галузі. Загалом у 2014 році ці підприємства мали 2216 млн. грн. чистого збитку та від’ємну рентабельність (-10,6 %) незважаючи на прибутковість деяких з них.
За спільною позицією учасників конференції, до критичних проблем у галузях садівництва та переробки плодово-ягідної продукції відноситься:
– перспектива недостатності сировини – свіжих фруктів та ягід, що спричинить неспроможність задоволення внутрішнього попиту на продукти переробки і, як наслідок, збільшення їх імпорту;
– наявна недостатність виробничих потужностей з переробки плодів та ягід в Україні, в результаті чого, майже 30% плодово-ягідної продукції, не реалізованої у свіжому вигляді, втрачається;
– невідповідність розміщення переробних підприємств та територій вирощування плодів і ягід, наслідком чого є не тільки втрата сировини, а й збільшення витрат на її зберігання та перевезення;
– обмежений асортимент продукції переробки плодів та ягід, а також майже повна відсутність виробництва окремих товарів, таких як пектини, сушені фрукти та ягоди, плодові дистиляти, плодово-ягідні вина які майже повністю імпортуються;
– відсутність сприяння держави у стимулюванні внутрішнього споживання свіжих фруктів, ягід та продуктів їх переробки.
За таких обставин, констатовано системну проблему у розвитку плодопереробної галузі в Україні, що змушує Асоціацію «Укрсадпром» та учасників конференції звернутись до найвищих органів державної влади з вимогою термінового вжиття заходів з забезпечення розвитку галузі садівництва, ягідництва та переробки плодово-ягідної продукції, а саме:
1. Стимулювати споживання, реалізацію та популяризацію українського продукту на внутрішньому та закордонних ринках;
2. Забезпечити впровадження сучасних технологій у зберіганні, переробці, логістиці фруктів та ягід, зокрема надання пільгової фінансової підтримки та податкових пільг виробникам;
3. Забезпечити фінансову підтримку кооперативів як запоруки впровадження нових технологій та розвитку;
4. Забезпечити розвиток систем безпеки харчових продуктів та впровадження міжнародних добровільних систем якості та сертифікації, в т.ч. органічного виробництва.
Голова Асоціації Дмитро Крошка, учасники Міжнародної науково-практичної конференції “Технології та інновації: від землі до готового продукту” – всього 280 чоловік.