«Від землі – до готового продукту» 2021: об’єднання виробників у впровадженні інноваційних технологій, переробка і вихід на міжнародні ринки з новими продуктами – шлях до розвитку садівничої галузі
IV Міжнародна конференція для галузей садівництва і переробки «Технології та Інновації: від землі – до готового продукту» зібрала 21 березня 2019 року у Черкасах понад 200 учасників зі всієї України, 27 українських та зарубіжних компаній-виробників інструментів, техніки і обладнання. Аудиторія заходу – садоводи, селекціонери, горіховоди, а також представники переробних підприємств: виробники плодово-ягідних вин та продуктів і напоїв на базі плодів, ягід, меду та горіхів.
Як і планували організатори – видавничо-інформаційний проект «Технології та Інновації», – дводенний захід став не тільки наступним кроком у розвитку кожного господарства, а й важливою подією для становлення цілих галузей – садівництва, горіхівництва, переробної промисловості. Розуміючи актуальність теми для розвитку країни в цілому, конференцію підтримали Міністерство агропромислової політики і продовольства, Черкаська обласна державна адміністрація та ГС «Укрсадвинпром», за участю якої було вперше проведено конкурс «Народна Дегустація соків прямого віджиму». Головним організаційним партнером виступила компанія МАЇС, яка приймала бізнес-тур конференції 22 березня: учасники відвідали сади підприємства, цех з виготовлення соків прямого віджиму, комплекс сортування та зберігання, Горіховий центр «Залісся».
Багато хто з учасників відвідував попередні конференції для галузей садівництва і переробки: у 2016 році у Львові, у 2017 році у Вінниці, минулого року в Києві. Через зміни клімату дата проведення цьогорічної конференції в Черкасах співпала з весняною підготовкою до нового сезону. Але, попри шалену зайнятість, аграрії знайшли час приїхати та взяти участь в заході, розуміючи його своєчасність і важливість для розвитку.
– Головна ідея, яка проходить червоною ниткою через усі видання проекту «Технології та Інновації» – це сучасне, високотехнологічне, успішне садівництво, виноградарство, ягідництво і горіхівництво, – зазначила у вітальному слові співзасновниця інформаційно-видавничого проекту «Технології та Інновації» конференції Катерина КОНЄВА. – Я дуже вдячна нашим партнерам, зокрема, головному організаційному партнерові – компанії МАЇС, яка запросила нас сюди і надала всі можливості показати успішне виробництво, переробний комплекс, горіховий центр. Вам буде цікаво ознайомитися з цим досвідом і запозичити щось для себе. Ідеї, на які надихнуть вас виступи та досвід спікерів, інформація, яку ви почуєте, буде, без перебільшення, годувати, підказувати нові напрямки бізнесу!
Новопризначений перший заступник Черкаської облдержадміністрації Тарас ВИСОЦЬКИЙ, звертаючись до учасників конференції, наголосив на тому, що для успіху господарства потрібні 3 речі: погода, люди та технології: «Дивлячись на цифри статистики, люди є, бажання займатися садівництвом теж. Технології ж виступають ключовим моментом, тому я вдячний організаторам, що ми сьогодні всі зібралися і говоримо як раз про інноваційні підходи».
– Ми, як черкаська компанія, раді вітати вас на нашій родючій землі, яка має славні хліборобські традиції, – привітав учасників заходу директор департаменту садівництва компанії «МАЇС» Олександр САМОЙЛЕНКО. – Черкащина породила таку потужну постать, як Володимир Симиренко – людину, яка описала етимологію яблуні, що сьогодні викладають не тільки в учбових закладах України, а й у всій Європі. І нам, черкащанкам, соромно, що в садівництві на сьогоднішній день попереду Вінницька, Буковинська, Закарпатська області. Ця конференція якраз і додасть нам впевненості, досвіду. Адже майбутнє для українських виробників – тільки в об’єднанні зусиль і завойовуванні свого та зовнішніх ринків, тільки переробка, і то поглиблена.
Про ситуацію в аграрній галузі України, й на Черкащині зокрема, про державну підтримку садівництва у 2019 році на початку конференції розповів присутнім начальник відділу розвитку садівництва та виноградарства Управління рослинництва, садівництва та виноградарства Департаменту аграрної політики та сільського господарства МінАПК України Віктор КОСТЕНКО:
– У країні – позитивна тенденція щодо внутрішнього і зовнішнього ринку збуту. З 2016 до 2018 ми практично втричі збільшили експорт яблук. 80% малини, ожини пішло в Європу. Понад 70% експорту лохини надходить до Польщі, Литви, Великобританії, Голландії. На Черкащині цей напрямок перспективний, на сьогодні плодоносна площа садів у регіоні – 5,5 тис. га. Валовий збір – 62 тис. тонн, врожайність – 113 центнерів з гектара, – розповів Віктор Костенко. – Що ж стосується державної підтримки галузі, то у 2018 році було використано 394 млн. гривень: компенсовано витрати на насадження за 3,8 тис га плодово-ягідних насаджень, а також на будівництво холодильників з ГРС загальним обсягом 14 тис тон дев’ятьма суб’єктами господарювання. На 2019 рік обсяг бюджетного фінансування складає 400 млн. гривень: половина – на садибний матеріал для садів, ягідників, виноградників (орієнтовно 3 тис га), інша частина – на будівництво холодильників з РГС, придбання сортувальних ліній.
Однією з головних умов отримання державної компенсації є чітке дотримання законодавчих норм при закладенні насаджень, виключно сертифіковані саджанці з ліцензійних розплідників. Про безпечний ринковий обіг насіння та садивного матеріалу в Україні розповіла учасникам конференції Анастасія ТЕРЗЕМАН, експерт ППФ «Пахаренко і партнери» – Головного Юридичного партнера конференції. Особливу увагу спікер зосередила на набутті майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин та огляді інформаційних ресурсів, доступних для підприємців, які здійснюють свою діяльність в сфері насінництва та розсадництва під час оптової та роздрібної торгівлі насінням та садивним матеріалом, надала поради щодо правомірного використання сортів рослин.