У 2024 році урожай винограду в світі був найнижчим за сто років
В Україні стрімко збільшується популяція цикадових комах на виноградниках
Останніми роками на виноградниках України спостерігається розширення ареалу й активне збільшення популяції цикадок. Їхня шкідливість стала виразнішою. При цьому кількість та шкідливість аборигенних видів цикадок (розанна, жовта, вухата, виноградна зелена, червонокрила та інші) теж збільшується.
Спостерігається стрімка адаптація чужорідних видів: горбатки-буйвола, японської (далекосхідної виноградної), білої (цитрусової) цикадок.
На виноградниках півдня України чужорідні види з’явилися на початку XXI століття. Від 2010 року найшкідливішою й найбільш численною є популяція горбатки-буйвола. Від 2012 року у насадженнях почала масово з’являтися японська виноградна цикадка, а від 2016 року домінує цитрусова (біла) цикадка.
Якщо раніше цих фітофагів спостерігали лише на виноградних лозах у присадибних господарствах і на деревах у захисних лісосмугах та міських паркових зонах, то нині осередки їхнього розмноження трапляються в усіх без винятку промислових виноградниках півдня України.
Там, де ці шкідники розвиваються й розмножуються інтенсивно, вони здатні прямо або опосередковано спричинити суттєві втрати урожаю.
Для інвазійних видів цикадок усе ще не розроблено методик моніторингу, не розраховано порогів економічної шкідливості. Не вивчено й те, якою мірою окремі сорти винограду є стійкими до пошкодження цими цикадками.
Загалом за щорічного заселення і пошкодження виноградників цикадками вони набувають господарського значення: виноградні кущі помітно виснажуються, знижується імунітет рослин і якість виноградної продукції. За значного ураження врожай може знизитися на 25-30%.
Якщо із цикадками не боротися взагалі, то за два-три роки виноградник може помітно деградувати.
Молоді пагони винограду пошкоджують дорослі комахи та личинки горбатки-буйвола. Цей шкідник відкладає яйця лише у живу тканину, і якщо пагони, в які вони були відкладені, засихають, то гинуть і яйця.
В осередках заселення винограду японською цикадкою добрий ефект дає знищення бур’янів, адже саме на них розселяються дорослі комахи відразу після перезимівлі.
Якщо виноградники обробляють інсектицидами лише піретроїдної групи, то цитрусова цикадка виживає завдяки своєму щільному, схожому на вату опушенню. Боротися з нею можна лише системними інсектицидами.