Вибір правильних дріжджів – запорука якості готового продукту
Український стиль пива шириться світом
Пивний суддя, пивний посол, блогерка і мандрівниця Лана Світанкова
Європейські споживачі дізнаються більше про новітню українську традицію пивоваріння: український голден ель отримав власну сторінку в оновленій версії Довідника стилів для споживачів пива, покликаному доступною і зрозумілою мовою познайомити читача з яскравим різноманіттям пива Європи та світу.
– Ця маленька перемога — тільки початок. Ми плануємо поступово переконати укладачів інших авторитетних довідників, що цей стиль не є одноденною модою, він має свій характер, свою безперервну 14-річну історію, проте поза Україною про це мало хто знає. Звісно, це не ЮНЕСКО і не борщ, але що більше українського у світі, то краще. Зараз наше завдання – максимально поширити не лише інформацію про стиль, а й сприяти його фізичній присутності, – коментують учасники руху.
Ця присутність полягає не лише в одноразових випусках пива. Американські пивоварні Crusader (Каліфорнія) і Midwest Coast Brewing (Іллінойс) повертаються до цього пива знов і знов, через його популярність у відвідувачів. Пивоварня Andes Brewing Co. з Кіто, що в Еквадорі, буквально зараз розливає чергову партію. Це означає, що пиво і справді подобається людям своїм смаком. А що може бути кращим доказом справжності й автентичності.
У другій половині 2021 року група ініціативних пивних ентузіастів, пивоварів та представників галузі об’єдналася для популяризації стилю, який вони вважають справжнім сучасним локальним стилем, представленим на ринку з 2009 р., рецепт якого був створений в Україні. Для цього вони порівняли рецепти українських пивоварів, провели дегустацію зразків пива, виписали рамки й ознаки стилю і почали роботу з його просування світом шляхом публікацій, спільних варок з іноземними пивоварами, презентації пива на міжнародних фестивалях тощо. Відтоді український голден ель зварили у США, Англії, Шотландії, Данії, Польщі, Ірландії, Канаді, і невдовзі варку заплановано у Швейцарії. Стиль став гостьовою категорією на конкурсі U.S. Open Beer Championship 2022, отримав власну категорію у спеціалізованому пивному застосунку Untappd, і ось тепер доєднався до стилів Довідника Європейської спілки споживачів пива*.
Досить міцний, але водночас округлий і повнотілий, з виразним солодкуватим післясмаком і легкою нотою коріандру**, український голден ель став першим кроком багатьох українців у неймовірно різноманітний світ пива, який не обмежується одним чи двома смаками.
Переглядаються довідники досить рідко, до нових стилів укладачі ставляться скептично — і це цілком зрозуміло у сьогоднішньому світі, швидкому на появу трендів і так само швидкому їхньому зникненні — тому амбітне починання з додавання стилю у решту довідників, наприклад, BJCP, безумовно, розтягнеться на кілька років. Але хто спішить, той людей смішить.
*До Європейської спілки споживачів пива (EBCU), заснованої у 1990 р., наразі входять 18 національних груп з різних країн Європи. Головною метою спілки є підтримка і збереження різноманіття традиційної європейської пивної культури, захист споживача від несправедливих цін, забезпечення отримання споживачем максимально точної інформації про продукт, який він споживає. Для досягнення цієї мети спілка використовує лобі, рекламні, освітні та інші кампанії.
**Більше про стиль в інфографіці
Читайте також:
Запрошуємо Вас взяти участь у XI Форумі пивоварів, дистиляторів та виробників напоїв 7–8 вересня у Львові