Українські фермери зможуть садити українські саджанці

 Українські фермери зможуть садити українські саджанці

16 квітня 2018 року за ініціативи Асоціації «УКРСАДПРОМ» відбулася спільна робоча нарад керівників найбільших в Україні плодово-ягідних розсадників – членів Асоціації і керівництва ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» для узгодження практичної реалізації Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, затвердженого Постановою КМУ №97 від 21.02.2017 та синхронізації планів сертифікації садивного матеріалу плодово-ягідних культур і технологічним циклом розсадницьких господарств.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» садивний матеріал вводиться в обіг після його сертифікації. Сертифікати на насіння або сертифікати на садивний матеріал можуть бути видані, якщо, зокрема, садивний матеріал за сортовими або товарними якостями відповідає вимогам законодавства у сфері насінництва та розсадництва. Згідно п. 13 Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, затвердженим Постановою КМУ №97 від 21.02.2017, роботу з визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу (польове оцінювання) категорій добазового і базового насіння та категорій вихідного і базового садивного матеріалу виконує виключно аудитор із сертифікації (агроном-інспектор), який є посадовою особою органу із сертифікації або його підрозділу. Визначення сортових якостей насіння і садивного матеріалу інших категорій може здійснювати аудитор із сертифікації (агроном-інспектор), який провадить діяльність як незалежний експерт, за умови вибіркового оцінювання таких робіт аудитором із сертифікації (агрономом-інспектором), який є посадовою особою органу із сертифікації або його підрозділу.

Однак, за даними Асоціації «УКРСАДПРОМ», ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» не здійснювало підтвердження кваліфікації агрономів-інспекторів, які є працівниками суб’єктів розсадництва. Окрім того, чинним Порядком проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на садивний матеріал не встановлені стандарти сертифікації садивного матеріалу.

В результаті відсутності стандартів сертифікації та акредитованих агрономів-інспекторів садивний матеріал українського походження міг опинитися поза законом. Таким чином, враховуючи особливості сезонності та технологічного процесу виробництва садивного матеріалу, Асоціація «УКРСАДПРОМ» висловила стурбованість станом сертифікації садивного матеріалу українського виробництва та забезпечення потреб садівників садивним матеріалом українського походження, що могло призвести до зриву сезону закладення нових плодово-ягідних насаджень у поточному році.

Керівництво ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції» оперативно відреагувало на запит Асоціації щодо проведення спільної з керівниками українських плодорозсадників наради щодо вирішення означених проблем, за результатами якої було узгоджено практичні аспекти порядку сертифікації садивного матеріалу у 2018 році, що дозволить запобігти порушенню інтересів виробників садивного матеріалу, а також забезпечить українським садивним матеріалом виробників фруктів і ягід. Також було узгоджено оперативне проведення навчання фахівців-штатних працівників українських розсадників.

«Ми провели конструктивну нараду з керівництвом ДП «Державний центр сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції». Хочу особисто подякувати в. о. директора підприємства Олександру Миколайовичу Капустинському за оперативну реакцію на запит Асоціації та готовність сприяти вирішенню проблем, що виникли. Зокрема, було погоджено врахувати технологічні особливості виготовлення садивного матеріалу у плані проведення сертифікації садивного матеріалу», – зазначив голова Асоціації «УКРСАДПРОМ» Дмитро Крошка.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар