У якому стані перебувають виноградні насадження України?
Урожайність столових сортів винограду, за попередніми даними, в середньому становить 5 тонн/га. Такі дані наводять науковці ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» НААН України у довідці про стан виноградних насаджень на 1 вересня 2022 року.
Погода на півдні України впродовж серпня була спекотною, місцями зі значними опадами. Середньомісячна температура повітря становила 26–28 ℃, максимальні температури повітря досягали 34–39 ℃, мінімальні опускалися до 19–20 ℃, в Ужгороді – до 13 ℃. За даними спостережень на метеорологічному посту при ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова», сума температур повітря, стійко вища ніж +10 ℃, на 31 серпня становила 2935 ℃, що вище, ніж середні багаторічні значення, на 400 ℃. Опади впродовж серпня розподілялися нерівномірно по території і за часом. Їхня кількість становила від 17 до 34 мм, а на території ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» цей показник склав 66 мм або 187 % норми.
Згідно з повідомленням науковців, на поточну дату вегетаційного періоду виноградні кущі в умовах Південного Степу перебувають у фазі достигання ягід. Кондиції врожаю дозволяють збирати виноград столових сортів раннього строку достигання для споживання у свіжому вигляді.
Органолептичні та фізико-хімічні показники винограду свіжого технічних сортів, раннього строку достигання відповідають кондиціям виробництва виноматеріалів для коньячних спиртів, вин, насичених діоксидом вуглецю та тихих вин.
На виноградних кущах відбуваються процеси визрівання пагонів та підготовки до зимівлі. Зберігання у цей час листкової поверхні у активному стані буде сприяти цим фізіологічним процесам розвитку рослин.
Читайте також:
День рудих на виноробні «Шато Паук»: що чекає на учасників унікального заходу?
Атмосферні опади, які спостерігались у серпні, сприяли наливу ягід. Проте опади за характером були зливовими, тому істотно не поповнили запаси продуктивної вологи. При системі обробітку ґрунту за типом чорного пару його вологість на кінець серпня варіює у 1 м шару від 56 до 66% НВ.
У зв’язку з посушливими умовами, з метою збереження і ефективного використання вологи, на виноградних насадженнях слід провести останню у поточному вегетаційному періоді культивацію на глибину не більше 6–8 см.
У другій половині серпня на Одещині розпочато збір ранньостиглих сортів винограду столового напряму використання в умовах відкритого та закритого ґрунту.
На ринку представлені сорти Аркадія, Кардишах таїровський, Мускат жемчужний, Лівія, Дунав та інші. Урожайність столових сортів, за попередніми даними, в середньому складає 5 т/га.
З 20-х чисел серпня розпочато збір технічних сортів раннього строку достигання: Ярило, Мускат одеський, Цитронний Магарача, Біанкa та інших. Готові до збору мускатні сорти та сорт селекції ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» Голубок.
Фітосанітарна ситуація у відношенні до хвороб та шкідників цього року є в цілому сприятливою для розвитку деяких видів. Серед найбільш шкідливих об’єктів – друге покоління гронової листокрутки (перше та третє нечисельне, і його літ розтягнений у часі через погодні умови) та оїдіум (вчасно проведені заходи захисту проти оїдіуму зменшили прояв гнилей винограду). До того ж погодні умови (висока температура та низька вологість були сприятливими також для розвитку хвороби всихання гребенів. Такі хвороби як мілдью та інші види плямистостей в цьому році мали депресивний характер розвитку, що пов’язано з відсутністю необхідної кількості опадів у період вегетації.
Читайте також:
Кавова гуща – засіб від грибкових захворювань винограду?
Сови – секретна зброя проти шкідників на виноградниках у долині Напа