Цього року дуже низька рентабельність виробництва винограду, – думка експерта

 Цього року дуже низька рентабельність виробництва винограду, – думка експерта

Цього року чимало фермерів півдня України скаржаться на погані погодні умови для дозрівання винограду. Про це повідомляє superagronom.com.

Михайло, представник ТОВ «Виноградник Юліних» з Нікопольського району Дніпропетровської області скаржиться на несприятливі погодні умови.

«Торік була ціна, але не було ягоди. Дуже багато винограду зіпсувалося. Цього року ситуація трохи краща. Та погода зіпсувала загальну ситуацію. Наприклад, цього року ми поїхали на оптовий ринок до Кривого Рогу, де добре розпродали. Знайомі поїхали наступного дня. Продали виноград фактично собі у збиток. І так у багатьох. Ціна опустилася до 12 гривень. Люди навіть у нуль не вийшли. Попит невеликий, ціна впала», — розповідає представник ТОВ «Виноградник Юліних».

У цьому господарстві вирощують майже 350 сортів винограду. Працює воно здебільшого як розплідник. Кожного сорту один-два кущі. Є площі і для масових сортів, таких, як Аркадія, експериментують з новими. Цього року добре вродив виноград Мелодія селекції Віктора Калугіна. Михайло каже, що селекція стрімко розвивається, рік у рік з’являються нові сорти. Також є гарні перспективи і для тих, хто бажає займатися автентичними винами.

Для фермерського господарства «Панченко» в Новоодеському районі Миколаївської області рік був не найвдалішим. Як розповідає Руслан Панченко, найголовніша проблема — дощі.

«Втрачаємо 40% винограду, бо ягоди тріснули, багато часу витрачаємо на обробіток вручну цих ягід. На виставку в Запоріжжі представили 35 позицій різноманітних смакових якостей та кольорів. Робимо ставку на товарність, гарний вигляд і смак. Через вал продукції ціна надто низька. Слід вигравати або надто раннім терміном дозрівання, або великою товарною ягодою», — розповідає Руслан Панченко.

Тим часом, Єгор Чувільський, голова ФГ «Надія» із Запоріжжя у вирощуванні винограду розчарувався.

«Два роки поспіль на виноград немає ціни, закупівельна — 5 грн/кг, навіть не виходимо на собівартість. Економічно невигідно тримати виноградники», — скаржиться Єгор Чувільський.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті

Залишити коментар