Тіньовий алкоголь виводить з бюджету близько 8-10 млрд гривень на рік, – експерт
Оскільки наразі імпортного спирту в країні немає, висновок один —нелегальний обіг процвітає. Таке припущення висловив Сергій Блескун, в. о. директора ДП «Укрспирт».
«В Україні є чотири великі виробники горілки, які сировину в „Укрспирту“ не купують, або ж беруть, але в обсягах, які точно не покривають усе їхнє виробництво горілки. Оскільки наразі імпортного спирту в країні немає, висновок один — нелегальний обіг процвітає. В уряді про це знають і ближчим часом проблему з фальсифікатом вирішать», — вважає Блескун.
На сьогодні імпорт спирту в Україні не заборонено. Але спирт можна завозити лише органам, які уповноважені Кабінетом міністрів. Тобто, фактично, це може робити лише «Укрспирт».
«Було б дурницею, маючи свої 80 заводів, з яких працюють 23, ще й завозити спирт з-за кордону. Ця норма закону необхідна для того, щоб відкрити ринок. Хтось з виробників горілки чи інші споживачі спирту можуть вирішити, що їм не потрібно купувати українські заводи, не варто будувати своє виробництво, адже купувати спирт в Білорусі чи Молдові значно дешевше. Але мені не хотілося б, щоб в Україні частка імпортного спирту була великою. Якщо житниця Європи, країна, яка експортує кукурудзу і пшеницю, буде завозити спирт як продукт переробки зерна, то для мене це буде зовсім незрозуміла історія. Тому ми відкриємо ринок і дозволимо імпорт лише з 2024 року», — коментує Сергій Блескун.
За підрахунками експерта, тіньовий алкоголь виводить з бюджету країни близько 8−10 млрд грн на рік.