Стратегічний курс «Укрсадвинпрому»: підтримувати і розвивати галузь
Вітчизняна садівничо-виноградарська галузь відроджується, збільшуються площі насаджень, розвивається зберігання та переробка продукції, яка з’являється у вітчизняних торговельних мережах. Окрім того, все більшої популярності українські фрукти та ягоди набувають за кордоном, де уже сформувалося уявлення про те, що українці експортують не просто продукцію, а неповторний смак. Однак упродовж багатьох років українські фермери та виробники нарікають, що їм доводиться виживати в складних соціально-економічних реаліях і при неоднозначності та недосконалості законодавства в нашій країні. Змінити ситуацію можна і потрібно, впевнений голова громадської спілки «Укрсадвинпром» Володимир ПЕЧКО. Але робити це варто не поодинці, а спільними зусиллями, адже перед державною бюрократичною машиною один фермер «у полі не воїн», а ось голоси та вимоги десятків і сотень виробників і господарств уже починають чути й у високих кабінетах.
– Лише об’єднавши зусилля, при грамотній юридичній та організаційній підтримці можна нормалізувати ситуацію, дати істотний імпульс для розвитку виробництва і становлення іміджу України не як сировинного придатка, а як однієї з найбільш процвітаючих сільськогосподарських країн, де хочеться працювати, створювати і творити, – розповідає Володимир Печко й додає: – У 2019 році за сприяння та активної участі спілки у державних програмах для підтримки садівництва та виноградарства відбулося чимало приємних зрушень. Але робота триває.
ДЕРЖАВНІ ГРОШІ: ЯК ОТРИМАТИ ВІДШКОДУВАННЯ
– Цьогоріч законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» Мінагрополітики передбачені видатки загального фонду в сумі 400 млн грн за бюджетною програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними». До цієї суми входять дотації на відшкодування придбання садивного матеріалу, холодильників і морозильних камер. Наприклад, за садивний матеріал фермеру можуть повернути до 80% витрачених коштів, але в межах нормативів, визначених Наказом Мінагрополітики України №151 «Про затвердження нормативів, у межах яких проводиться компенсація у виноградарстві, садівництві і хмелярстві, форм звітності та переліку обладнання, механізмів і техніки». І неважливо, чи це гігантське підприємство на 800 га, чи садок на 16 соток. Українські підприємці вже зрозуміли, що держава буде їх підтримувати компенсаціями, а значить, треба шукати фінансування для модернізації своїх господарств, – зауважує очільник спілки «Укрсадвинпром» Володимир Печко.
У 2019 році на ключові аспекти державної підтримки садівничих галузей виділено 400 млн грн. З них половина – на будівництво холодильників з РГС і камер швидкого заморожування, а також на придбання сортувальних ліній. ГС «Укрсадвинпром» ініціює доповнення цього переліку компенсаціями за видатками (на придбання переробного обладнання для виготовлення натуральних соків, яблучних чіпсів, плодово-ягідних та виноградних вин), а також надання компенсації підприємствам, які вирощують черешню та лохину, для будівництва холодильників ємністю від 50 до 500 тонн. Але поки що такі ініціативи керівництво Мінагрополітики не підтримало.
Детальніше механізм відшкодування коштів приблизно виглядає так: на сайті МінАПК фермер знаходить заявку на участь у відшкодуванні. Її потрібно заповнити і разом з проектом (вимоги до якого теж є у вільному доступі) подати до державної установи. Своєю чергою Мінагрополітики має створити у районах спеціальні комісії, яким передаватиме для перевірки ці пакети документів. Оформлення має відповідати спеціально встановленим формам, затвердженим постановою №587 Кабміну, і якщо все буде гаразд – їх повернуть до МінАПК із погодженням. Далі у міністерстві формують наказ на виділення коштів, держказначейство перераховує їх на рахунок комісії в регіоні, а звідти вони потрапляють на банківський рахунок фермера чи підприємства.
ЧИТАТИ ТАКОЖ: Володимир ПЕЧКО: Як просувати бренд «Українське вино» на прикладі Аргентини та Чилі
– Варто зазначити, – акцентує Володимир Печко, – що часто причиною відмови у наданні державної
допомоги фермеру стає банальне незнання правил та відсутність частини обов’язкових документів, як от офіційно зареєстрованого підприємства чи наявності документів на саджанці (купувати їх треба у підприємств, які отримали ліцензію). Аби уникнути цих помилок, на сайті МінАПК створили спеціальний розділ для допомоги аграріям, де зібрана уся необхідна інформація та списки документації.
МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ПЕРЕРОБКИ
Важлива частина роботи ГС «Укрсадвинпром» полягає у популяризації переробки продукції садівництва та ягідництва, а також у пошуку нових шляхів збуту за рахунок створення доданої вартості. Верховна рада України при затвердженні державного бюджету на 2019 рік і внесенні супутніх правок до податкового законодавства прийняла ряд рішень, які суттєво покращують умови ведення господарства для садівників, ягідників та малих виноробів. Зокрема, вдалося добитися прийняття вкрай важливого рішення для галузі
щодо зрівняння розміру акцизу на плодово-ягідні вина з акцизом на виноградне вино: він становитиме символічну 1 копійку за літр.
Крім того, на шляху розвитку виноробства в Україні прийнято ще два важливі закони: одним із них скасована окрема ліцензія на торгівлю виробленими з власної сировини винами і медовими напоями, вартість якої становила 500 тисяч гривень, а другим усунуті бюрократичні перепони та знижено кількість необхідних для
запуску бізнесу документів зі 140 до 3. Також парламент прийняв рішення про віднесення малих виноробів до четвертої групи оподаткування.
– Це заощадить майбутнім виноробам час і гроші, які вони зможуть вкласти у виробництво. Якщо раніше акциз на плодовоягідні вина був значно більшим, ніж на виноградні, то тепер він однаковий. Якщо раніше плодово-ягідні вина прирівнювалися до лікеро-горілчаної продукції, то зараз вони прирівняні до виноробної продукції. Це дозволить нашим підприємствам отримувати додатковий прибуток у питанні переробки. А ще це підвищить конкурентність продукції та дозволить відновити виробництво та споживання плодово-ягідних вин, яке було знищено раніше, – зазначив голова ГС «Укрсадвинпром» Володимир Печко.