НАТУРАЛЬНИЙ КОРОК НЕ ШКОДИТЬ ДОВКІЛЛЮ: екодосвід Tapì і Ganau
Що може змінити прийняття нового законопроекту про кооперативи
Роль чинних кооперативів в Україні є дуже низькою, а їхній вплив на економіку мізерним. Зокрема, частка виробничих кооперативів у загальному обсязі виробленої сільгосппродукції становить менше 1%, а кількість фізичних осіб – членів сільськогосподарських менша за 30 тисяч осіб, або ж менше 0,2% від загальної кількості сільського населення України. Про це на засіданні Аграрного комітету Верховної Ради заявив заступник голови комітету Олександр Бакуменко, пише Agravery.com.
За його словами, з близько тисячі зареєстрованих сільськогосподарських виробничих та обслуговуючих кооперативів реально працюють менше половини, інші існують лише на папері. Натомість, у всьому світі сільськогосподарські кооперативи є однією із найпоширеніших та найефективніших форм об’єднань сільгопвиробників, а їхня частка на аграрному ринку ЄС становить 40-50%, в окремих секторах та державах доходить до 70%.
— Що гальмує розвиток сільськогосподарської кооперації в Україні? На наше переконання, це — недосконале, застаріле, неузгоджене між собою законодавство, яке не відповідає міжнародним стандартам, і як наслідок — не стимулює, а створює штучні бар’єри у діяльності кооперативів, — заявив депутат.
Зокрема він зауважив, що одноосібник або домогосподарство може створити або виробничий, або обслуговуючий кооператив, але якщо ж це юридична особа, навіть фермер — виключно обслуговуючий. При цьому обслуговуючий кооператив матиме можливість здійснювати операції виключно із власними членами, не може набувати права власності на продукцію та продавати від свого імені, не може законно робити виплати на паї, та повертати їх у разі ліквідації кооперативу. А все тому, що в законодавстві передбачено, що усі сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи є неприбутковими, навіть якщо вони не потребують такого статусу. Це суттєво знижує можливості для розвитку обслуговуючих сільськогосподарських кооперативів, та робить їх неконкурентоздатними на аграрному ринку України.
Депутат запропонував прийняти нову редакцію закону України «Про сільськогосподарську кооперацію», згідно з яким члени зможуть самостійно визначатись, який у них вид діяльності кооперативу — виробничий, обслуговуючий, переробний чи багатофункціональний. Також зможуть визначати форму роботи: неприбуткова чи прибуткова. Також кооперативи зможуть надавати до 20% своїх послуг тим, що не є членами, що розширить їхню діяльність.
— Зерновий чи молочний кооператив зможе набути права власності на продукцію своїх членів. Це відкриває можливості для організації власної переробки, доступу до фінансових інструментів, зокрема до тих же аграрних розписок, — розповів Бакуменко