Підсумки року та перспективи на майбутнє окреслили учасники конференції з ягідництва та переробки

 Підсумки року та перспективи на майбутнє окреслили учасники конференції з ягідництва та переробки

А також конгресу із заморожування та холодної логістики 7–8 грудня 2023 р. у Рівному

VII Міжнародна науково-практична конференція «Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!» зібрала близько 300 учасників 7–8 грудня 2023 р. у Рівному, в готельно-ресторанному комплексі «Айвенго». Паралельно з конференцією, присвяченою технологіям вирощування ягідних культур, відбувся III Міжнародний конгрес із заморожування, переробки і холодної логістики продукції ягідників, садів та овочевих плантацій, який також зібрав повен зал людей за жвавою дискусією. Паралельно з конференцією відбулася виставка технологій у галузі ягідництва, на якій відомі компанії презентували добрива, засоби захисту рослин, технології сортування, заморожування та переробки ягід, техніку для ефективної механіації ягідних плантацій, продукти переробки ягід тощо. Наступного дня, 8 грудня, була не менш насичена програма. Учасники конференції розділилися на 2 групи: одна група відвідала відоме ягідне підприємство «Нікдарія», а друга взяла участь у першій Школі ягідівника з Ганною Луцько. Організувала конференціюмедіагрупа «Технології та Інновації», видавецьпопулярнихфахових журналів «Ягідник», «Садівництво та Овочівництво. Технології та Інновації», «Напої & Пиво. Технології та Інновації».

Незважаючи на важкі часи, в яких доводиться працювати, про необхідність надати підтримку ягідівникам, популяризуючи новітні технології та передовий досвід, наголосили у вітальному слові  засновниці медіагрупи «Технології та Інновації» Катерина КОНЄВА та Надія ЯЩУК: «Від початку війни слоган наших конференцій незмінний – «ВЧИМОСЯ ПЕРЕМАГАТИ», тому що на наших заходах ми справді вчимося перемагати труднощі воєнного часу, тримаючи економічний фронт і тим сприяючи добробуту держави, її стійкості в боротьбі з ворогом».

Щиро вам дякуємо, що в такі складні для України часи ви змогли приїхати у Рівне з усіх куточків нашої країни. І сьогодні на заході присутні 300 учасників – наш цьогорічний рекорд!

Вкотре заходи медіагрупи «Технології та Інновації», які відбуваються на Рівненщині, підтримує Рівненська обласна військова адміністрація. Директор департаменту агропромислового розвитку Рівненської ОВА Надія ПЕРЕХОДЬКО зазначила, що Рівненщина – це область, 40 % якої займають ліси, а 46 % – сільськогосподарські угіддя:

– Тобто основна галузь в області – це сільськогосподарське виробництво. І нам приємно, що вже вкотре організатори конференції, медіагрупа «Технології та Інновації», проводять захід саме на Рівненщині. І якщо під час перших ягідних конференцій ми мало що могли говорити про ягідництво в області, то зараз і завдяки вашій роботі ми можемо сказати, що в регіоні успішно розвивається ягідництво. Варто також зазначити, що цього року в області 3 підприємства отримали гранти на розвиток садівництва та ягідництва. Також особливо активно використовується грантова програма «єРобота», в межах якої 15 фізичних осіб отримали гранти на розвиток ягідного бізнесу. Крім того, на Рівненщині діє швейцарська програма, в межах якої 4 територіальні громади виграли грант для розвитку органічного ягідництва. Цей проєкт передбачає і будівництво холодильника, і створення насаджень, і навчання фахівців.

Участь у конференції«Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!»взяло близько 300 учасників з різних регіонів України, а також із Польщі. Так, конференцію відвідали учасники з Харківської, Запорізької, Київської, Львівської, Вінницької, Житомирської, Рівненської, Волинської, Тернопільської та інших областей. Передові технології, обладнання, засоби захисту та живлення рослин тощо презентувало понад 40 компаній, серед яких – «ЄФТ ПЛЮС» (Головний технологічний партнер конференції», «Евкаліпт Р» (Головний технологічний партнер конференції із зрошення), «Агрітема», «Родоніт Агро», «РалкоТехнік», «ФруТек», «Тімак Агро Україна», «Новосад», «Де кемпУкраїна», «Фруктовий сад АТ», «Ельграф», «Сенс Агро», «Долина-Агро», «Церес Юкрейн», «Марс2020», «ОріентВей», «Агроексперт», «Інсортекс», «Інсолар-Холод», LLENTAB, «Консорт», «Екоорганік», «КліомаСервіс», «Сортер-Пак», «Самміт-Агро Юкрейн», «САД ОК», «Толсма», «Росана», «Ван ДайкТехнікс», БТУ-ЦЕНТР, «Вітал пласт», «ПБ Інжиніринг Україна», «4 Стихії», «100 Сервіс», «Український аграрний консалтинговий центр», YASNO, «СмартАгро», «Мас Сістемз», «ТВК Рамос», «Біонорма», RENDPACOECO, UNI-MASZH.M.JuszczukSp.j., Polskaborówkasp. zo. o., SchrijnwerkersPlantsB.V., WeremczukAgromachines, «Водовід», «Брусвяна»,Elifab, «Пахаренко і Партнери».Конференціявідбулася за підтримки Посольства КоролівстваНідерландів в Україні, Головного Ділового партнера заходу. Свою продукцію на конференції презентували фудпартнери – StrongDistilleryта FamBerry.

Акцент на новітні технології

Традиційно, у полі зору заходів, які організовує медіагрупа «Технології та Інновації», – новітні технології. На конференції презентували інноваційні технології для обробки ягідних насаджень, сортування, пакування, охолодження та заморожування тощо.

На початку конференції агроном компанії «Біохім Агро» Артур СІЖУК презентував Polyversum – препарат для ефективного захисту від захворювань в органічному землеробстві. Компанія «Біохім Агро» входить до групи компаній EFT Group, Головного технологічного партнера конференції, разом із компаніями «ПрофПолив» та «ЄФТ ПЛЮС». Під час конференції фахівці групи компаній EFT Group презентували комплекс послуг для облаштування ягідника та саду «під ключ». 

– POLYVERSUM – високоефективний біологічний препарат, який використовують для плодово-ягідних, овочевих, польових, технічних і декоративних культур. Цьогоріч компанія «Біохім Агро» презентувала його вперше. Препарат надзвичайно ефективний проти великого спектру грибкових захворювань, зокрема сірої гнилі, антракнозу, фітофторозної гнилі, переноспорозу, мілдью, оїдіуму та інших. Діюча речовина препарату – штам гриба Pythiumoligandrum, якого на ринку Україні немає. Тому в рослин немає резистентності до його дії. POLYVERSUM цікавий для тих, хто займається органічним землеробством, також для тих, хто прогне знизити хімічне навантаження на плоди в кінці сезону, – зазначив Артур Сіжук.

Кластер нідерландських компаній «Стійка Україна» та його перспективи презентував директор компанії «Розетта Агро», співорганізатор кластеру «Стійка Україна» Валерій ЛЯШИНСЬКИЙ.

– Ми створили платформу для обміну не тільки знаннями, а й контактами, щоб доносити корисну інформацію до садівників, зокрема завдяки організації днів поля, тренінгів, вебінарів тощо. Якщо ви хочете контактувати з нідерландським сектором, звертайтеся, і ми вам допоможемо. Наша місія – дати надію й розуміння того, що буде краще. Коли закінчиться війна, українські фермери повинні бути готові вийти в Європу, – розповів Валерій Ляшинський.

Фактори впливу на продуктивність та прибутковість плантації лохини проаналізував засновник компанії «Долина-Агро» Олег БАЗЮК. А генеральний директор ТОВ «ФруТек» Сергій ЗМІЙЧУК розповів про перспективні напрямки вирощування ягідних культур. Спікер звернув увагу на такі культури, як суниця садова, малина, ожина, порічка, лохина. За словами Сергія Змійчука, у розсадник «ФруТек» часто звертаються і  досвідчені виробники, і нові гравці на ринку з питаннями, що саме їм садити. Проте, за словами фахівця, людина сама повинна розуміти, що хоче вирощувати, для чого, і що вона від цього очікує.

Важливо не тільки обрати якісний садивний матеріал та правильно його посадити, а й якісно організувати процес догляду за насадженнями, дібрати ефективні засоби захисту та живлення рослин. Корисні біологічні організми в системі вирощування ягідних культур презентувала керівник проєктівRosanaBiologicalSolutions, офіційний представник Koppert в Україні Олена БОЛТОВСЬКА. Також учасники конференції дізналися про мікронізоване позакореневе добриво CalibreTM, яке допомагає подолати посуху та підвищує посухостійкість рослин. Добриво дозволене для використання в органічному землеробстві.

Мікробіологічні продукти як елемент збереження і відтворення родючості ґрунту під час виступу презентував продакт-менеджер Групи компаній «Агро Експерт» Олександр КАРНАУХ. Про сучасні біологічні рішення для захисту ягід від хвороб та шкідників розповів продакт-менеджер зі спеціальних культур та біопродуктів компанії «Самміт-Агро Юкрейн» Сергій ДРАП. Біологічні препарати в органічних та інтегрованих технологіях вирощування ягідних культур проаналізував керівник відділу супроводу технологій садівництва та овочівництва компанії БТУ- ЦЕНТР Володимир СІЛЕНКО.

Про системи точного зрошення в ягідництві під час виступу розповів агроном-консультант компанії «Евкаліпт Р», Головного технологічного партнера конференції із зрошення,Володимир ОСТАПЕНКО:

– Для створення нових насаджень важливо не тільки вибрати правильну культуру, дотримуючись районування, ділянки тощо, а й зробити аналізи води. Основні аналізи, які потрібні для визначення якості води, – це рН, електропровідність заліза та загальні карбонати. Треба також контролювати витрати води, тому що цей ресурс не безмежний. Для цього є точні датчики, які розробила наша компанія. Кожен датчик водночас контролює рН, вологість і температуру ґрунту. Так можна визначити, як працює коренева система, і економити при цьому воду, добрива та свій час.

Про інноваційні ягідні технології учасникам конференції розповіла провідний спеціаліст компанії «ПрофАгроБуд», міжнародний експерт з вирощування ягідних культур, агроном-консультант Ганна ЛУЦЬКО. Спікерка звернула увагу на інтенсивні та екстенсивні технології вирощування, переваги вирощування ягід у тунелях, під накриттям, в контейнерах тощо. Про роль освітлення в круглорічному вирощуванні ягідних культур під час виступу розповів науковець, власник найбільш ефективної вертикальної ферми-лабораторії в Україні, засновник та CEO компанії ТОВ «ГРІН ФЬЮЧЕР ІНЖИНІРИНГ» Віктор ШУЛЕШКО.

Незабаром стане актуальною проблема весняних приморозків. Нові моделі в лінійці Agrofrost проаналізувала керівник компанії «САД ОК» Наталія ЛУТ. З-поміж іншого, спікерка звернула увагу на машину FrostGuard, що має газовий пальник (горілку) та потужний вентилятор, що приводиться в рух двигуном, який працює на пропані, достатньо потужний, щоб працювати цілу ніч.

– Важливо використовувати систему моніторингу, яку слід встановлювати саме на тій ділянці, яку потрібно захистити. Датчики повинні стояти на рівні нижніх пагонів, листя чи квіту. Така система має бути обладнана датчиками вимірювання і вологих, і сухих температур, – розповіла Наталія Лут.

Про сучасні можливості в автоматизації процесів очищення та миття ягідної та плодоовочевої продукції для подальшої переробки розповів засновник української виробничої компанії INSORTEX Далєр САІДОВ. Зменшення втрати якості продукції, отримання запрогонозованного результату, збільшення прибутків – це ті показники, які є маркерами в переході підприємства до автоматизації робочих процесів.

Відчути зміни в ефективності роботи своїх агропідприємств після встановлення обладнання від компанії INSORTEX могли десятки агровиробників і переробників з усіх регіонів України, гостей Конференції. І на самому заході учасники обмінювалися досвідом і враженнями від помітного розвитку їхніх підприємств після встановлення обладнання від компанії INSORTEX. Також Далєр Саідов запросив всіх учасників події приєднатися до ініціативи “INSORTEX: АгроРозвиток”, мета якої є сприяння розвитку кожного окремого агропідприємства та агрогалузі в цілому, за рахунок навчання, обміну досвідом та кооперації аграріїв нашої країни.

Звернули увагу під час конференції і на інноваційні рішення для пакування ягід, овочів та фруктів. Цій темі зокрема присвятив виступ комерційний директор ТОВ «Ельграф» Олег ЛІПІСІЄНКО, яка стала партнером конференції вперше. У компанії «Ельграф» виготовляють повноколірні паковання з картону, гофрокартону та мікрогофрокартону. Вони безпечні для пакування свіжої плодово-ягідної продукції. Сьогодні компанія «Ельграф» виготовляє лотки з мікрогофрокартону (Е або F профілю) та дисплеї з гофрокартону (B, C та ЕС).

– Лотки для фруктів, овочів чи ягід з мікрогофрокартону мають багато переваг. Зокрема, одна з технологій, яку застосовуємо для їхнього виготовлення, – зміна властивостей картону завдяки додатковому бар’єрному покриттю, яке покращує показники водо- і жиростійкості. Ця технологія отримала схвальні відгуки наших клієнтів у Європі, – розповів Олег спікер.

В ході конференції відбулася дискусійна панель на тему «Ягідництво в умовах воєнного стану: продажі на внутрішньому ринку й на експорт».  Модератором дискусійної панелі був голова ГС «УКРСАДВИНПРОМ» Володимир ПЕЧКО. В обговоренні взяли участь директор компанії «Сади Полісся» Вадим БОРТНИК, директор  компанії «Нікдарія» Ігор НІЦКЕВИЧ, голова Рівненської обласної асоціації фермерів та приватних землевласників Андрій КУЗЬМИЧ, засновник підприємства Famberry Сергій ОЛЬШАНСЬКИЙ. У режимі онлайн в обговоренні взяли участь представник Міністерства економіки України Роман КРОПИВНИЦЬКИЙ та представник Міністерства аграрної політики та продовольства України Андрій КРАВЧЕНКО. Одне з питань, на яке звернули особливу увагу спікери, – механізми грантової підтримки, кредитування та інші шляхи підтримки аграрного сектору. Учасники дискусійної панелі обмінялися практичним досвідом побудови підприємств завдяки грантовій підтримці. Наприкінці обговорення Володимир Печко вручив вітальні листи від Міністра аграрної політики та продовольства України Миколи СОЛЬСЬКОГО з нагоди професійного свята Дня працівників сільського господарства. Були відзначені такі аграрні підприємства: «ВІАН 2021», «Долина-Агро», Famberry, «Добробут-Захід».

Серед учасників конференції були як фермери, підприємства та компанії, які вперше відвідали захід, який організовує медіагрупа «Технології та Інновації», так і постійні відвідувачі конференцій.

– Рівно півтора року тому я приїхав на конференцію, яку організувала медіагрупа «Технології та Інновації», ми презентувати новий продукт – препарат Нордокс 75 WG. Чесно кажучи, я тоді трішки розгубився: ліворуч від мене стоять одні конкуренти, праворуч – інші, тому я подумав: «Що я тут роблю і як буду продавати цей препарат? Це ж новий продукт, про який ще ніхто нічого не знає». І саме тоді до мене підійшов рівненський фермер Віталій Чата, який сказав, що знає цей препарат, адже замовляє його з Польщі. Потім він мене познайомив зі своїми колегами, а вони – з іншими садівниками… І саме завдяки конференціям, які організовує медіагрупа «Технології та Інновації», я познайомився з новими друзями, партнерами, клієнтами. Тому моя порада колегам: якщо ви хочете вийти на ринок з новим продуктом для садівництва, ягідництва чи овочівництва, то вам треба їхати на заходи медіагрупи «Технології та Інновації», – поділився враженнями директор з розвитку компанії «Родоніт Агро» Олег ДУБИНА.

Успішний досвід вирощування ягідних культур

На конференції з ягідництва зібралися досвідчені спікери, які поділилися досвідом роботи в цій галузі. Про досвід створення насаджень лохини і про те, яких помилок слід уникати, розповів агроном ТОВ «ГарБеррі» Сергій ГОРБАЧ. Основи і принципи закладання та догляду ягідного саду на схилах і в гірській місцевості проаналізував директор компанії «Органічний Сад»Богдан БОДНАР. Про фінансові аспекти ягідного бізнесу і про те, що потрібно враховувати, закладаючи ягідник, говорила у своєму виступі агроном-консультант Ірина КОБРИНЕЦЬ:

– Спочатку потрібно відповісти на питання: «Що я хочу, який результат маю отримати?». Це компас, який нас спрямовує в подальшому. Треба визначити рівень своїх знань та досвіду, оцінити ресурси, подумати про ринки збуту. Важлива також попередня калькуляція проєкту. Тоді спокійно можна ставитися до цифр, які отримуємо в певні періоди. Це потрібно для того, щоб знати, на який період скільки грошей нам буде потрібно. Важливо розуміти, якою буде собівартість ягоди, щоб правильно скласти ціну. Собівартість ягоди залежить від ваших витрат та умов вирощування і включає вашу ефективність (наприклад, робота вручну чи механізовано, рівень урожайності тощо). 

Також спікерка проаналізувала, які витрати чекають виробника на старті, та розповіла про середню вартість різних досліджень, дозволів тощо, а також про вартість самої посадки.  За словами фахівчині, єдиної формули успіху на ягідному підприємстві не існує. В кожного підприємства є свій шлях розвитку, залежно від стартових позицій та поставлених цілей. Але є моменти, спільні для всіх, хто починає якусь справу, і їх варто врахувати, тим більше, що більшість з них можна виразити в цифрах і застосувати практично до всіх сільськогосподарських культур.

Про те, як створити та розвивати ягідний бізнес, знаходити свого споживача й долати виклики сьогодення, учасникам конференції розповіла співвласниця ФГ «Колосок» Ірина БАБИЧ.

– Чи варто починати ягідний бізнес? Однозначно, варто. Із 2018 року ми пройшли шлях злетів і падінь. Але зараз активно розвиваємося. 2018 року висадили ділянку суниці садової. 2020 року зробили тунель парникового типу та невеликі тунелі під агроволокном, щоб отримали ранню ягоду. Паралельно почали працювати над доданою вартістю. Створили крафтове морозиво, яке продавали у місцевих магазинах, а також соуси до м’яса. Коли була пандемія, і люди нікуди не подорожували, ми почали розвивати зелений і гастротуризм, а також започаткували акцію «Збери своє». Люди відвідували нашу плантацію й самі збирали ягоду. Особливо це було цікаво для дітей. У цьому напрямку працюємо й зараз, хоча площі насаджень внаслідок повномасштабної війни зменшили, – розповіла Ірина Бабич.

Темі ягідного туризму був присвячений виступ засновниці розсадника «Брусвяна» Ліліани ДМИТРІЄВОЇ.

– Наша компанія активно розвиває ягідний туризм. Так, кілька років поспіль ми проводили ягідний фестиваль, де було багато цікавих локацій. Ягідний фестиваль включав і семінар, і самозбір ягоди тощо. Це дуже вдалий проєкт. Також організовували ягідний крос, і в нас на локації збиралися спортсмени. Тому ягідний туризм цікавий і для різних категорій людей: і для професійної аудиторії, і для пересічних споживачів, – зазначила спікерка.

Вирощена ягода має бути безпечною для споживачів. Тому для ягідних компаній важливо пройти процес сертифікації. Про досвід вирощування лохини згідно з міжнародними стандартами розповів головний агроном компанії «Блу Беррі» Борис СМОЛЯР. Нещодавно в господарстві завершився процес підтвердження сертифікації GLOBALG.A.P. В «Блу Беррі» цей сертифікат отримують з 2017-го, щороку дотримуючись актуальних вимог до сертифікації. GLOBALG.A.P.&GRASP – «мастхев» для експортування ягід, адже на закордонний ринок спрямовують приблизно половину врожаю. Сертифікація допомагає зростати команді, компанії. Аудит щодо підтвердження сертифікацій GLOBALG.A.P. та GRASP на підприємстві відбувається щороку. Сертифікація передбачає дотримання багатьох вимог національного та міжнародного законодавства.

Учаники конференції звернули увагу й на вирощування малини. Так, цій культурі присвятив виступ засновник компанії «Диканські ягоди» Роман ЦІНЧЕНКО. Історія компанії «Диканські ягоди» розпочалася в 2015 році на Полтавщині. Нині це одне з небагатьох підприємств регіону, яке вирощує малину, причому органічним методом. Оскільки в Полтавському та прилеглих регіонах на той час не було жодного підприємства з заморожування, яке б мало органічну сертифікацію, у 2016 році, коли компанія «Диканські ягоди» заклала перші 13 га малини, розпочалося будівництво приміщення холодильної камери. Її потужність становила 30 тонн для зберігання, а також 2-3 тонни для сортування та шокового заморожування.

Потужними були виступи закордонних фахівців у режимі онлайн. Про те, як зробити насадження лохини рентабельними, розповів власник і директор нідерландського розсадника SchrijnwerkersPlants B.V Леон ШРЕЙНВЕРКЕС. А експерт із вирощування нідерландської компанії Bodem&Groen Марсель де Йонгпроаналізував прибутковість у використанні регенеративного землеробства в садівництві. Представниця польських компаній NiwaHodowlaRoślinJagodowychSp. z o.o., Dr.BerrySp.zo.o. Dr. AgnieszkaOrzeł проаналізувала останні напрацювання в селекції малини та ожини в Польщі. Зокрема, фахівчиня анонсувала, що скоро вийде на ринок новий сорт ожини – PRIMOCANE. Він придатний і для переробки, і для свіжого ринку, і для механічного збору, бо має прямостоячий габітус. Новий сорт можна вирощувати без шпалери, рослина не висока, легка в догляді, вміст цукрів – 14,5. За словами спікерки, ягодам цього сорту притаманні високі смакові властивості.

Ексклюзивна культура, особливості якої обговорили учасники конференції, – шипшина. Цій темі присвятив виступ  комерційний директор ТОВ «Шипшина України» Павло РОГОЗА. За словами спікера, перспективність плодової шипшини полягає в тому, що термін використання плантації становить 15–20 років поспіль. Також ця культура морозо- та посухостійка, стійка до хвороб та шкідників. Завдяки пізньому цвітінню в другій половині травня культура дає хороші врожаї. 

Перспективи обліпихи, жимолості, шипшини, бузини, смородини проаналізував заступник директора з наукової роботи, селекціонер Інституту садівництва НААН України Олександр ЯРЕЩЕНКО. З-поміж широкого переліку культур спікер звернув увагу на жимолость, яка зайняла свою нішу в сегменті свіжого ринку. Цьогоріч на свіжому ринку був попит на цю культуру. Є потенціал у розвитку ринку продуктів переробки з жимолості. Але є ризик: ринок жимолості досить обмежений, а ринок переробки ще не сформований. Тому важливо розвивати маркетинг і цієї культури, і інших нішевих культур, зазначив фахівець.

Приємними враженнями від конференції поділився директор ТОВ «Корець-Сад» Віталій ЧАТА, який також є постійним учасником заходів для ягідного та садівничого сектору, які організовує медіагрупа «Технології та Інновації»:

– Я відвідую ці конференції, щоб побачити друзів, поспілкуватися з ними, дізнатися щось нове та поділитися своїм досвідом.

Конгрес із заморожування та холодної логістики 

Вже втретє під час ягідної конференції був організований III Міжнародний конгрес із заморожування, переробки і холодної логістики продукції ягідників, садів і овочевих плантацій. Учасники конгресу обговорили актуальні питання в галузі заморожування плодово-овочевої продукції, як-от: правильна підготовка продукції до заморожування, ефективна організація заморожування, переробки та холодної логістики, вибір обладнання тощо.

Участь у Всеукраїнському конгресі з заморожування, переробки та холодної логістики взяли понад 60 фермерів, які вирощують ягоди, представників переробних і заморожувальних підприємств, виробників обладнання для доробки та переробки ягідної продукції. Крім того, під час конгресу відбулася і дискусійна панель «Заморожування та інші види переробки ягід: досвід практиків. Експорт. Робота в реаліях воєнного часу», яку модерував консультант із заморожування ягід та овочів Олег ЯКИМЕЦЬ. В обговоренні взяли участь директор компанії «Ярофрут»Віталій СИДОРЕНКО, керівник компанії «АРТИКА-БІО» Сергій СУХИНА, директор компанії «Агро Дольче» Віталій ЗАХАРЧУК, директор ТОВ «Беррі Трейд» Йосип КНИЖИЦЬКИЙ, Андрій ПРИЛУЦЬКИЙ, власник компанії «БІО БЕРРІ» Дзялтувас ЕДВІНАС

Про те, що галузь заморожування плодово-ягідної продукції розвивається, незважаючи на воєнний стан, свідчить відкриття нових заводів. Це особливо важливо, адже це забезпечує не лише дохід бюджету України, але й створення нових робочих місць. Досвідом побудови заморожувального підприємства з нуля поділився під час конгресу директор ТОВ «Кам’янка-Бузький завод продовольчих товарів» Роман ВУЙКІВ:

– Ми вирішили будувати завод у 2021 році незадовго до початку війни. Попри всі труднощі, нам вдалося побудувати велике переробне підприємство площею 4,5 тис. м2 і потужністю 3 тонни заморожених ягід на годину. Але при такому масштабному будівництві важливо ретельно все прорахувати та правильно спроєктувати. У такий складний час ми будуємо нову Україну, тому зараз як ніколи важливо створювати нові підприємства, інвестувати в це, збільшувати виробництво та рухатися до перемоги.

Детально про сучасні й ефективні рішення для сортування не лише свіжої лохини, черешні та горіхів, а заморожених ягід» учасникам Всеукраїнського конгресу з заморожування, переробки та холодної логістики розповів представник компанії Tolsma Володимир МАЗІН. Різна продукція диктує різні вимоги до охолодження та заморожування, тому виробникам важливо обрати правильні технології. Власне, про різні технології та видів заморожування і охолодження ягід, а також про перспективи на майбутнє розповів у своєму виступі директор компанії «4 Стихії» Олександр ШЕЙКО. Надзвичайно важливу роль у роботі будь-якого підприємства відіграє охорона праці та її роль під час отримання сертифікації, якої прагнуть чимало компаній. Детальніше про це розповіла провідний спеціаліст з охорони праці та промислової безпеки компанії «100 Сервіс» Марта ШАВЕЛЬ.

Про надійні рішення для підприємств з переробки та зберігання продукції, які забезпечать надійне функціонування виробництва, розповів регіональний представник LLENTAB Андрій ВАСИЛИК. А з тенденціями європейського ринку заморожених ягід та особливостями сезону-2023 з точки зору імпортера учасників конгресу ознайомив представник компанії «Біоконцепт-Гарденія» в Україні Руслан СЕРЕДА.

– Аналіз світового ринку переробки свідчить, що цей напрямок має неабияку перспективу. Тому я вважаю, що зараз варто вирощувати продукцію та переробляти її, будувати нові холодильні камери та масштабувати наявні. Також важливо максимально диверсифікувати свій бізнес, щоб не збирати все, як-то кажуть, в одну корзину, – наголосив під час свого виступу на тему кооперації та диверсифікації різних видів переробки плодоовочевої та іншої продукції» засновник MalynFactory LLC Іван КОТЯШ.

Благодійний аукціон для підтримки ЗСУ

Наприкінці конференції відбувся 7-й Благодійний аукціон, за підтримки Благодійного фонду «Сильні та Вільні». Розігрували лоти – продукцію компаній-партнерів: «ЄФТ Плюс», «100 Сервіс», «Самміт-Агро Юкрейн», «ФруТек», «Росана», «Евкаліпт Р», «Брусвяна», «Агрітема», «Екоорганік», «Ягідна сторона життя», «Пластмодерн», FamBerry, БТУ-ЦЕНТР, «Церес Юкрейн», Vimagro, СОК «Ягідний рай», Strong Distillery. Також під час благодійного аукціону розігрували сертифікати на передплату комплекту журналів медіагрупи «Технології та Інновації».

Всього вдалося зібрати близько 40 тис. грн. За ці кошти придбають амуніцію для воїна, який воює на бахмутському напрямку, та грілки для військових. Дякуємо всім, хто долучився для благодійного аукціону!

Бізнес-тур на підприємство «Нікдарія» та Школа ягідівника з Ганною Луцько

На другий день конференції, 8 грудня, учасники розділилися на 2 групи, які працювали паралельно. Одна група вирушила в бізнес-тур на підприємство «Нікдарія», що в Житомирській області. Учасники іншої групи відвідали Школу ягідівника з міжнародним експертом Ганною Луцько, яка вперше відбулася під час конференції.

У компанії «Нікдарія» учасників бізнес-туру зустрів директор Ігор Ніцкевич, який провів екскурсію підприємством. «Нікдарія» (ТМ iBerry) – одна з найбільш інноваційних компаній України, яка на площі понад 160 га вирощує лохину. Також в асортименті компанії є спаржа, жимолость, кукурудза цукрова, кавун. 

Спочатку учасники бізнес-туру відвідали плантацію лохини, де головний агроном підприємства Юрій БЕЛАЛОВ провів майстер-клас із обрізування лохини. Співвласник компанії «Евкаліпт Р» Владислав РАЗКЕВИЧ детально розповів, як на підприємстві налаштована система зрошення та які нюанси слід враховувати, облаштовуючи свої плантації системою поливу. Також гості ознайомилися з роботою холодильника, сучасних сортувальних і пакувальних ліній. 

Учасники бізнес-туру ставили Ігорю Ніцкевичу багато важливих питань. Тому на підприємстві «Нікдарія» було жваве обговорення.

Школа ягідівника з Ганною Луцькозібрала майже 60 учасників. Серед слухачів були і досвідчені ягідівники, і початківці. Фахівчиня зосередилася на питаннях про особливості кореневого та листового живлення ягідних культур, гормональний фон рослин. Зокрема, слухачі дізналися про вплив кислотності ґрунту на засвоєння елементів живлення;  роль мікрофлори ґрунту в живленні ягідних культур; значення гормонів і гормонального балансу в рості і розвитку ягідних культур; роль мінеральних елементів в живленні ягідних культур; вимоги лохини до умов зростання; особливості живлення суниці садової; рекомендації з удобрення малини в ґрунті тощо.

У результаті слухачі отримали цінні рекомендації щодо живлення лохини, суниці садової та малини.

VII Міжнародна науково-практична конференція «Ягідництво і переробка в умовах воєнного стану: вчимося перемагати!» таIII Міжнародний конгрес із заморожування, переробки і холодної логістики продукції ягідників, садів і овочевих плантацій довели, що галузь ягідництва в Україні розвивається попри перешкоди, перед якими всіх поставила повномасштабна війна. Важливо не зупинятися та працювати далі на благо країни.

Тому медіагрупа «Технології на Інновації» анонсує конференцію, що відбудеться 29 лютого – 1 березня 2024 року, – «Вирощування під накриттям: технології та інновації (ягоди, фрукти і виноград, овочі). Вчимосяперемагатиз бізнес-туром на відоміпідприємстваРівненщини та Волині.Слідкуйте за новинами на ресурсах jagodnik.infoіtechhorticulture.com, а також на офіційному сайті заходів медіагрупи «Технології та Інновації»forum.techdrinks.info.

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті