Одеський чорний: походження та особливості сорту-візитівки України
Одеський чорний – сорт-визітівка України на винній карті України. Виробники в різних куточках України роблять чудові вина з цього сорту, які перемагають на дегустаційних конкурсах міжнародного рівня. Одеський чорний – унікальний автохтонний сорт, який чудово почувається в умовах України і який відрізняє нашу країну від усього світу. Про історію виникнення Одеського чорного та його властивості журналу «Напої. Технології та Інновації» розповіла директорка ННЦ «Інституту виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» Ірина КОВАЛЬОВА.
Сорт «Одеський чорний» створили науковці-селекціонери ННЦ «ІВіВ ім. В.Є. Таїрова» 1948 року шляхом схрещування французьких сортів Алікант Буше та Каберне Совіньйон. Сорт походить від одного відібраного з декількох сотень сіянців. Після довготривалого вивчення був внесений до Реєстру сортів рослин України, і з 1972 року почав завойовувати простір та серця українських виноградарів і виноробів.
Селекційна програма, результатом якої став сорт Одеський чорний, була спрямована на створення сортів, які були б аналогами класичних стародавніх європейських сортів (у випадку Одеського чорного це Каберне Совіньйон) і водночас мали кращі якісні показники, ніж ті, які міг дати Каберне Совіньйон в умовах України. Селекціонерам вдалося отримати так званий сорт-аналог французького сорту Каберне Совіньйон, але зі своїми ексклюзивними особливостями. Одеський чорний, на відміну від Каберне Совіньйон, більш пристосований до умов України. А це дуже важливо для розвитку сталого виноградарства.
Це сорт пізнього строку достигання. Продуктивний період становить 160–165 днів за умови суми активних температур 3000–3200 ℃. Ягоди дозрівають у кінці вересня – на початку жовтня. Ріст кущів середній, визрівання пагонів добре, зимостійкість підвищена, морозостійкість середня.
Грона середні, циліндро-конічні, рихлі. Ягода середня, округла, чорна з восковим нальотом, соковита. Сік інтенсивно забарвлений, як у материнської форми Алікант Буше. Смак пасльоновий з вишнево-терновими тонами. Урожайність – 12 т/га. Вихід соку – 72 %, щільних частин – 28 %. Цукристість – 200 г/дм3 та вище.
Одеський чорний одержав тонкий м’який смак пасльону від сорту Каберне Совіньйон та високий вміст танінів, забарвлення соку й терновий тон від сорту Алікант Буше.
Сорт Одеський чорний використовують для виробництва широкого спектру винопродукції: від високоякісних червоних столових, напівсолодких – до десертних вин типу «Кагор». Флейвор вина багатогранний – пасльонові тони, м’який танін, шоколад та чорнослив, які переливаються в насичений вишуканий смак. Вина з сорту Одеський чорний завойовують медалі (в тому числі на міжнародних конкурсах) та ринок України і мають потенціал для подальшого визнання у країнах світу.
Сорт Одеський чорний вирощують переважно в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях. Також його насадження є в Закарпатті та в Запорізькій областях. Одеський чорний відомий виноградарям і поціновувачам червоних вин у Чехії та Австрії під назвою Аліберне. Фактично, серед сортів української селекції Одеський чорний – єдиний сорт, який свого часу (за даними 2008 року) перетнув межу 2000 га насаджень. У 2008 році площа насаджень Одеського чорного становила 2426,3 га, в тому числі в Одеській області – 2109 га (тоді як площа Мерло була 2820 га, а плоша Піно чорного – 767 га). За даними останніх років, насадження Одеського чорного займають площу близько 1400 га.
Сьогодні без сорту Одеський чорний важко уявити створення винного «портрету» України. Неможливі без нього винні дороги України і винний туризм. Властивоті цього сорту зацікавили дієтологів, що працюють у напрямку функціонального харчування, його антиоксидантні властивості привабили увагу тих, хто створює препарати із серії біологічно активних добавок. У ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова» сорт Одеський чорний одним із перших отримав ДНК-паспорт як захист авторських прав, який розробили науковці інституту. Адже цей сорт уже перетнув кордони України, і його вирощують у Чехії та Австрії.
Нагадаємо, що 18 травня цього року відбувся Перший всеукраїнський фестиваль «День Одеського чорного» в ННЦ «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова». У межах фестивалю відбувся дегустаційний конкурс, під час якого оцінювали вина з цього сорту від різних виробників та визначали найкращий Одеський чорний фестивалю. Про результати події читайте за посиланням.