Наприкінці серпня обиратимуть вина для французького центру La Cité du Vin

 Наприкінці серпня обиратимуть вина для французького центру La Cité du Vin

30-31 серпня в Києві відбудеться Всеукраїнський відбір вин українських виробників у межах проєкту «Українське вино – частина світової культурної спадщини вина La Cité du Vin». Про це повідомляє Асоціація сомельє України на фейсбук-сторінці.

Постійна присутність українських вин в La Cité du Vin забезпечить презентацію України як виноробної держави з багатою скарбницею національного виноробства перед усією світовою спільнотою.

– Незважаючи на те, що ця дуже важлива для української сфери вина подія буде відбуватися під час воєнного стану у країні, ми вирішили це зробити. Потрібно жити, розвиватись і не давати агресору шансу нам у цьому завадити, – йдеться в повідомленні.

Дегустацію для  La Cité du Vin проведуть корпорація «Укрвинпром» як офіційний партнер-амбасадор Фонду Винної Культури та Цивілізацій Вина (Fondation pour la Culture et les Civilisations du Vin), що керує центром La Cité du Vin, спільно з Асоціацією сомельє України.

До складу дегустаційної комісії ввійде 12 професіоналів: 6 представників корпорації «Укрвинпром» та 6 представників Асоціації сомельє України, серед яких – Олександр Меєр, Юрій Глушко, Олег Кравченко, Павло Мнухін, Христина Господарська та Євген Сеган.

«Винний Лувр», найбільший та унікальний культурний центр вина La Cité du Vin, з’явився 2016 року. Його експозиція присвячена історії світового виноградарства та виноробства. Щороку культурний центр вина La Cité du Vin приймає в середньому 400 000 відвідувачів із 180 країн світу, а також понад 1000 французьких і міжнародних журналістів, 1100 груп і 400 приватних заходів, презентуючи відвідувачам історію світового виноробства та виноградарства. Тому українські винороби можуть популяризувати в Європі свою продукцію як частину світової культурної спадщини.

Читайте також:
День рудих на виноробні «Шато Паук»: що чекає на учасників унікального заходу?
Виноград: напрямки переробки вторинних продуктів

Журнал «Напої. Технології та Інновації»

Останні статті